Populárna stránka FreeFilm.to a jej sesterský web FreeSerial.to ukončili svoju činnosť a nie sú ďalej dostupné. Dvojica portálov bola na Slovensku a v Českej republike obľúbeným zdrojom filmov a seriálov, ktoré pochádzali z nelegálnych zdrojov.

Stránky sa podľa početných reakcií fanúšikov v skupinách na sociálnych sieťach stali nedostupnými počas uplynulého víkendu, spoločne s nimi prevádzkovatelia vymazali aj skupinu na Instagrame s bezmála 12 tisíc sledovateľmi.

Dvojica webov bola ukončená náhle a bez upozornenia, viacerí používatelia sa však na technické problémy a výpadky sťažovali ešte pred ich odstávkou.

Strach z odhalenia

Portál Torrentfreak informuje, že za výpadkom stránok stojí dvojica protipirátskych inicatív Motion Pictures of America a aliancia ACE (Alliance for Creativity and Entertainment), ktorá za sebou združuje silné mená filmového priemyslu vrátane megakorporácií ako Disney, Paramount, Sony či Netflix.

FreeFilm

MPA a ACE počas uplynulého týždňa podali súdnu žiadosť o sprístupnenie identít prevádzkovateľov viacerých známych pirátskych stránok, medzi ktorými nechýbali ani portály FreeFilm.to a FreeSerial.to.

Čítal si už? 
ROZHOVOR: Sťahovanie filmov z internetu je trestný čin, za torrenty ti môže zaklopať aj polícia

Torrentfreak síce neinformuje, či súd žiadosti protipirátskych únií vyhovel, upozorňuje ale, že akonáhle príde k odhaleniu identity prevádzkovateľov týchto stránok, držiteľom práv sa otvárajú viaceré cesty na ich odstavenie – od právnych hrozieb a mimosúdneho vyrovnania až po plnohodnotné súdne spory.

Prevádzkovatelia FreeFilm.to a FreeSerial.to sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodli stránky odstaviť a to aj napriek tomu, že operovali v šedej právnej zóne – filmový obsah na svojich stránkach neponúkali priamo, ale v jeho sprostredkovaní odkazovali na externé zdroje.

Tisícky hodín nelegálneho obsahu

Dvojica filmových webov bola vďaka lokalizovanému používateľskému rozhraniu i možnosti sledovať obsah aj s lokálnym dabingom populárna predovšetkým pre používateľov v Českej republike a na Slovensku.

Priemerná návštevnosť FreeFilm.to mesačne presahovala 8 miliónov návštev, pri FreeSerial.to sa mesačná návštevnosť približovala k trom miliónom. Približne tretina návštev oboch stránok pochádzala zo Slovenska.

Similarweb/snímka obrazovky

Oba portály boli známe obsiahlou ponukou filmov a seriálov, ktoré bolo možné filtrovať podľa viacerých kategórií. Zaujalo aj prívetivé používateľské rozhranie, kedy pri filmoch spravidla nechýbal plagát, informácie o režisérovi či hercoch.

Podobne ako väčšine podobných stránok, aj tu boli návštevníci pred spustením obsahu zavalení agresívnou reklamou, cez ktorú sa najskôr museli preklikať.

V ohrození aj ďalší

Odstávka dvojice tuzemských webov je pre protipirátsku úniu len zanedbateľným víťazstvom a používatelia majú k dispozícii širokú paletu ďalších alternatív. Ani tie sa však nevyhýbajú častým technickým problémom a je len otázkou času, kedy sa buď samotné stránky alebo zdroje, na ktoré v ponúkanom obsahu odkazujú, ocitnú na čiernom zozname.

V hľadáčiku držiteľov práv sa aktuálne napríklad ocitla populárna torrentová stránka RARBG, pri ktorej držitelia autorských práv rovnako žiadajú súd o odkrytie informácií o ich prevádzkovateľoch. Pripomeňme, že  v októbri 2018 sa Slováci dočkali aj odstávky populárnej stránky TopSerialy.to.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú