banner-axon-7
K najväčším udalostiam budúceho roka bude jednoznačne patriť návrat legendárneho fínskeho výrobcu telefónov, Nokia. Po dlhom odmlčaní sa vráti jeden z najznámejších výrobcov, ktorý dlhé roky formoval európsku scénu s telefónmi. Následný prechod do novej éry dotykových smartfónov však spoločnosť softvérovo nezvládala a klincom do rakvy sa jej stal operačný systém Windows, ktorý veľa používateľov neohúril. Návrat však nebude taký jednoduchý a bude zahalený neistotou, pretože Nokia v podstate začína odznova.

Na svete zrejme niet nikoho, kto by niekedy nepočul o slávnom výrobcovi telefónov, Nokii. Táto fínska spoločnosť sa začala angažovať na poli telefónov pred mnohými rokmi a dlho jej to išlo priam ukážkovo. Aj keď za veľkou mlákou neboli jej zariadenia až tak populárne, na starom kontinente Európy udávali v čase svojej najväčšej slávy trend. Všetko šlo podľa plánov, legendárne modely N95 boli nahrádzané ďalšími skvelými zariadeniami s novou technológiou dotykového displeja, pri ktorých spoločnosť presedlala na operačný systém Symbian.

Nokia N95 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

nokia-microsoft-acquisition

Tento v celku dobrý systém neskôr Nokia odhodila preč a začala distribuovať smartfóny línie Lumia. V začiatkoch šlo všetko v poriadku, no operačný systém od Microsoftu si veľa skalných fanúšikov nenašiel. To sa dialo v dobe, keď už trhu kraľoval Android. Po rokoch slávy tak prišiel tvrdý pád, ktorý stál Nokiu niekoľko rokov nečinnosti. Smartfóny Lumia boli od tej chvíle čisto pod záštitou Microsoftu, no legenda sa nevzdáva a plánuje veľký návrat na scénu, ktorý bude zrejme ťažší, ako si mnohí myslia.

nokia-smartphone-1200x0

TIP: Veľkolepý návrat Nokie! Vlajková loď príde s QHD rozlíšením displeja a kvalitnou optikou Carl Zeiss

Do diania na trhu smartfónov má staro-nová Nokia vojsť pomocou spoločnosti HDM Global a zariadenia budú vyrábané firmou Foxconn. Veľkolepý návrat je očakávaný bez jedinej chybičky, ktorá by mohla Nokii hneď na začiatku poškodiť. Výroba fínskej legendy v Číne? Áno, znie to trocha cynicky, no aj napriek tomu spoločnosť sľubuje, že príde s kvalitnými výrobkami, ktoré budú spĺňať dnešné štandardy kladené na smartfóny, v skvelom dizajne a vybavení. Ostáva len veriť, že sa jej to podarí. Pred niekoľkými rokmi začala fínska spoločnosť produkovať smartfóny línie Lumia, ktoré prišli so skvelými hardvérovými výbavami.

Nokia-Foxconn-projekat

Tie patrili vo svojej dobe k jedným z najlepších. Vtedajšou vlajkovou loďou výrobcu bola Nokia Lumia 920, ktorá priniesla polykarbonátovú konštrukciu. Fotoaparát obsahoval aj vtedy nevídanú optickú stabilizáciu, ktorá len dokazovala kvalitu zariadenia a snahu výrobcu priniesť zákazníkovi to najlepšie. Aj napriek všetkým silám, bohužiaľ, neuspela. Všetci najlepší dizajnéri, ktorých Nokia mala, odišli do Microsoftu, kde začali pracovať na vlastných projektoch. Fínska spoločnosť hovorí o tom, že na nových dizajnoch ich budúcich smartfónov sa budú podieľať tí najlepší dizajnéri na svete. No okrem dizajnérov chýba výrobcovi aj prístup k najlepším materiálom a inováciám, ktoré by mohol ponúkať. Je preto otázne, ako sa s touto situáciou vysporiada. Ďalším problémom bude aj nedostatočná podpora smartfónov, pretože každý z výrobcov už má vytvorený svoj systém podpory, ktorý bude Nokii zrejme chýbať.

nokia-phone-representaional-image

TIP: Smartfóny s logom Nokie a Androidom oficiálne uvidíme v prvej polovici 2017

Ako „nováčik“ na trhu sa ocitne s prázdnymi rukami. Taktiež bude veľmi ťažké vytvoriť zisk spoločnosti. K najziskovejším výrobcom, ako Apple či Samsung, sa Nokia nebude môcť rovnať. Svoju politiku ohľadne zisku má aj Xiaomi, ktorého najväčšie zisky však nepochádzajú zo smartfónov. Získava ich najmä z inteligentných zariadení do domácnosti, ktorých ponúka hojne. Podobne na to ide aj OnePlus, ktorý po utvrdení svojej pozície na trhu prešiel k ziskom z predaja doplnkov, obalov, tašiek a kvalitných slúchadiel. Spoločnosť HDM bude v nasledujúcich troch rokoch podporovať Nokiu viac ako 460-timi miliónmi eur. Ani to však nebude musieť stačiť na prerazenie a stabilizáciu medzi konkurenciou, pretože zákazníci v určitých krajinách sú zvyknutí na domáce alebo udomácnené značky, ktoré u nich prosperujú.

nokia-smartfon

Popravde, Nokia sa svojím návratom rúti do prostredia, ktoré je pre ňu neznáme a bude mať plné ruky práce, aby sa so všetkým vysporiadala. To bude vyžadovať dlhé roky tvrdej práce, investícií a plánovania. Zároveň musí prísť na spôsob, ako sa presadiť. Stále je tu nádej, že sa legendárna Nokia dokáže pozdvihnúť zo zabudnutia a prekvapiť svet svojou šikovnosťou. Celá situácia je ale príliš napätá na to, aby tento starý nováčik čo i len zaváhal. To, či sa spoločnosti naozaj podarí nájsť si svoje miesto, sa ukáže až o veľmi dlhý čas, no aj tak sa na príchod legendy tešia milióny nadšencov, vrátane nás. Myslíte si, že sa vráti legenda s pôvodnou podobou a úspechom alebo znova padne?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom