Nástup elektromobility so sebou prináša predovšetkým ekologické ciele. Elektrické autá sú všeobecne čistejšie než tie spaľovacie, no automobilky majú ambície prinášať „zelené“ riešenia aj do interiérov áut, aby všetko sedelo do nových tém marketingových oddelení.

Nová generácia vozidiel so sebou prináša aj nové interiérové riešenia, ktoré predovšetkým dbajú na ekológiu a životné prostredie. Švédska automobilka Volvo sa preto rozhodla, že všetky nové elektromobily, počnúc s prichádzajúcim modelom Volvo C40 Recharge, dostanú interiér, ktorý nebude obsahovať ani kúsok zvieracej kože. Volvo to oznámilo prostredníctvom tlačovej správy.

Volvo

V nadchádzajúcich rokoch automobilka predstaví celú rodinu elektrických áut a od roku 2030 chce vyrábať iba elektromobily. Všetky tieto vozidlá sa budú držať novej zásady a v ich vnútri už nájdeme iba prírodné či recyklované materiály.

Dominujú prírodné a recyklované materiály

Automobilka navyše plánuje do roku 2025 vo svojich vozidlách používať až 25 % recyklovaných alebo úplne prírodných materiálov. Do roku 2040 majú byť ich vozidlá postavené z prírodných alebo obnoviteľných materiálov úplne celé. Volvo bude tlačiť aj na svojich dodávateľov a bude od nich žiadať, aby do roku 2025 fungovali výhradne na obnoviteľných zdrojoch energie.

Volvo Concept Recharge

Volvo tieto zásadné kroky podniká z celkom logických dôvodov. Odhaduje sa totiž, že chov dobytka je zodpovedný za takmer 14 % z celkovej produkcie skleníkových plynov. Kožu v interiéroch tak nahradia napríklad recyklované plasty, z ktorých dokáže automobilka vytvoriť rôzne textílie.

Nordico ako nový hlavný interiérový materiál

Nový materiál s názvom Nordico je v podstate textília vytvorená z plastového odpadu, ktorý sa kombinuje s prírodnými materiálmi. Tie pochádza z trvalo udržateľných lesov vo Švédsku a Fínsku.

Vlnu ako živočíšny materiál automobilka bude ponúkať aj naďalej. Dodávatelia vlny ale musia byť certifikovaní, Volvo totiž dbá na to, aby mali zvieratá dobré životné podmienky. Určite však vieš, že ostrihanie ovce jej život nezoberie, na rozdiel od odstránenia kože z kráv.

Volvo nie je jediné

Automobilky po celom svete čoraz viac vo svojich interiéroch využívajú prírodné alebo recyklované materiály. Každá automobilka má ambície, okrem znižovania uhlíkovej stopy, znižovať dopad na životné prostredie tým, že budú svoje autá „recyklovať“ alebo že budú v ich interiéroch využívať prírodné prvky.

Volkswagen

Spomenúť môžeme napríklad nový koncept lacného VW ID Life. Automobilka na prezentácii IAA v Mníchove zdôrazňovala použitie prírodných a recyklovaných materiálov.

Výnimkou nie je ani BMW a ich nové plne elektrické modely BMW iX a BMW i4. Ich výroba bude prebiehať v továrňach fungujúcich na obnoviteľné zdroje energie a aj v ich interiéroch nájdeme kopu ekologických či recyklovaných materiálov, čo nám automobilka potvrdila aj na stredajšej online konferencii pre novinárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú