Bavori sa dnes vyšvihli a odhaľujú nám jednu novinku za druhou. Oficiálnu svetovú premiéru si dnes odkrútil aj prvý, plne elektrický sedan BMW i4.

Podobne, ako BMW iX, prvé elektrické SUV nemeckej prémiovej automobilky, aj BMW i4 príde na trh už v novembri 2021. V rovnakom čase tak budú mať fanúšikovia BMW a elektromobility na výber z dvoch rozdielnych typov áut, ktoré však stoja na rovnakej modulárnej platforme.

BMW

Dve verzie s poriadnym výkonom

BMW i4 na trh prichádza v dvoch verziách. Základný model BMW i4 eDrive40 s výkonom 250 kW (340 koní), spotrebou 20 – 16 kWh/100 km a dojazdom 590 km podľa WLTP doplní výkonnejší a drahší model BMW i4 M50 s výkonom 400 kW (544 koní), spotrebou 24 – 19 kWh/100 km a dojazdom 510 km na jedno nabitie podľa WLTP.

BMW

Rozdielny je aj krútiaci moment, 430 Nm verzus 795 Nm v prospech výkonnejšieho modelu. Od toho sa odvíja aj zrýchlenie z 0 na 100 km/h, i4 M50 to zvládne za 3,9 sekundy, i4 eDrive40 za 5,7 sekundy. Maximálka je obmedzená na 190 km/h, respektíve 225 km/h pri silnejšej verzii.

NEPREHLIADNI
BMW zverejnilo ceny a špecifikácie elektrického iX. Koľko bude stáť na Slovensku?

Batéria má v oboch prípadoch využiteľnú kapacitu 80,7 kWh a pri oboch verziách podporuje 200 kW rýchle DC nabíjanie, respektíve 11 kW AC nabíjanie. Nabitie z 10 na 80 % im potrvá zhruba 31 minút. Za 10 minút na nabíjačke auto dokáže získať už 140 až 160 km dojazdu.

BMW

Moderný športový interiér s množstvom noviniek

K elektromobilu patrí aj futuristický zvukový prejav, ktorý teda adekvátne nahradí zvuk burácajúceho motora. V prípade nových elektromobilov od BMW si môže zákazník priplatiť za prémiový BMW IconicSounds, ktorý automobilka vytvárala v spolupráci s filmovým hudobným producentom Hansom Zimmerom.

BMW

Pre pohodlnejšiu jazdu nechýba možnosť nastavenia úrovne rekuperácie, na cestu posvietia špičkové BMW Laser Light a poloautonómnu jazdu zabezpečia ultrazvukové senzory, radary a kamera integrovaná v prednej maske auta. Celkovo má BMW okolo 40 rôznych jazdných asistentov.

BMW

Absolútnou novinkou je nová generácia BMW iDrive systému, ktorý pozostáva z dvojice obrazoviek zakomponovaných v jednom paneli. Tá pred vodičom má veľkosť 12,3″ a displej infotainmentu je veľký 14,9″. Úplne nová je aj grafika celého systému, ktorá je postavená na operačnom systéme BMW ôsmej generácie.

BMW

Systém dokáže okrem iného automaticky nastaviť vhodnú teplotu v aute, spustiť vyhrievanie sedadiel a volantu, či mnoho iného. Pokročilá online navigácia zvládne naplánovať aj dlhšiu cestu s najvhodnejšími zastávkami na nabíjanie.

BMW

Samozrejmosťou je podpora Apple CarPlay, Android Auto či možnosť ovládať vozidlo skrz My BMW aplikáciu. BMW i4 bude navyše dostávať OTA aktualizácie, vďaka čomu môže vozidlo časom ešte zlepšiť svoje jazdné vlastnosti.

BMW

Ekologicky mysleli inžinieri už pri výrobe samotného auta. Preto prebieha jeho výroba v továrni, ktorá spotrebúva elektrinu výhradne z obnoviteľných zdrojov. Aj materiály použité vo vozidle sú buď recyklované, alebo prírodné.

Ceny pre Slovákov ešte zverejnené neboli, no v Nemecku sa začne novinka predávať za 58 300 € v prípade i4 eDrive40, respektíve 69 900 € v prípade výkonnejšej verzie BMW i4 M50.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom