Po 40 rokoch zbúrali uznávanú teóriu. Vedci vystavili zlato teplote 18 000 °C, stalo sa niečo nečakané
Vedci z amerického laboratória SLAC uskutočnili prelomový experiment, ktorý zásadne mení doterajšie chápanie superhorúcej hmoty a zároveň popiera teóriu starú štyridsať rokov. Po prvý raz v histórii sa im podarilo priamo zmerať teplotu atómov v tzv. „teplej hustej hmote“, čo je stav látky, ktorý sa vyskytuje napríklad v jadrách planét, pri explóziách hviezd alebo v plazme vo vnútri fúznych reaktorov.
Tím vedcov, vedený Bobom Naglerom zo SLAC National Accelerator Laboratory a Tomom Whitom z University of Nevada, Reno, publikoval výsledky svojej práce v prestížnom časopise Nature.
Extrémne podmienky
Meranie teploty pri extrémnych podmienkach bolo doteraz pre vedu obrovskou výzvou. Známe boli len údaje o hustote a tlaku, no teplota sa často odhadovala s obrovskou neistotou. „V týchto štúdiách sú teploty vždy len odhady s obrovskými chybami, čo brzdí vývoj našich teoretických modelov. Je to problém, ktorý nás trápi už desaťročia,“ vysvetľuje výskumník Nagler.
V rámci experimentu vedci použili výkonný laser, ktorým bleskovo zohriali extrémne tenkú vzorku zlata. Táto vzorka bola vystavená teplotám vyšším ako 18 000 stupňov Celzia, (viac než štrnásťnásobok teploty topenia zlata), a to všetko za menej než bilióntinu sekundy. V tejto fáze materiál zostal v pevnej kryštalickej štruktúre, čo odporuje doterajšiemu predpokladu známeho ako „entropická katastrofa“, podľa ktorého by látka pri takýchto podmienkach mala okamžite skolabovať do kvapalného alebo plynného stavu.
Prekvapenie
Kľúčom k meraniu bola nová technika: vedci nechali cez superohriatu vzorku prejsť ultrajasné röntgenové lúče z urýchľovača LCLS (Linac Coherent Light Source), ktoré sa rozptýlili na vibrujúcich atómoch. Posun frekvencie rozptýleného žiarenia im umožnil vypočítať rýchlosť pohybu atómov, a tým aj ich presnú teplotu. „Nakoniec sme priamo a jednoznačne zmerali teplotu, čo je metóda, ktorú možno aplikovať v celom odbore,“ uviedol White.
Vedci boli prekvapení zistením, že zlato nielenže prežilo extrémne superohriatie, ale zároveň úplne obišlo tzv. hranicu entropickej katastrofy. „Toto sme pôvodne neplánovali, ale práve o tom je veda – objavovať veci, o ktorých ste ani netušili, že existujú,“ dodal White.
Dôležité však je, že vedci neporušili druhý zákon termodynamiky. Samotné zákony fyziky zostávajú platné aj naďalej. „To, čo sme dokázali, je, že tieto katastrofy možno obísť, ak látky zahrejeme extrémne rýchlo – v našom prípade v bilióntinách sekundy,“ vysvetľuje White. Práve táto rýchlosť zrejme zabránila expanzii zlata, čo mu umožnilo zachovať si pevnú štruktúru.
Ďalšie objavy čoskoro
Nová metóda má obrovský potenciál aj pre výskum jadrovej fúzie. Nagler zdôrazňuje, že štúdium „teplej hustej hmoty“ je kľúčové pre vývoj efektívnych fúznych palivových cieľov. „Keď sa cieľová kapsula v reaktore zrúti, dostane sa do stavu teplej hustej hmoty. Aby sme mohli navrhovať funkčné ciele, musíme vedieť, pri akej teplote prechádza látka dôležitými zmenami. Teraz konečne máme spôsob, ako tieto hodnoty zistiť,“ hovorí vedec.
Nové merania teploty sa už využili aj pri štúdiu materiálov, ktoré boli vystavené nárazovým tlakom s cieľom simulovať podmienky v hĺbkach planét. A to je len začiatok. Vedci veria, že táto prelomová technológia povedie k ďalším objavom, ktoré zmenia naše chápanie hmoty pri extrémnych podmienkach. „Ak už náš prvý experiment spôsobil otras v zaužívanej vede, som zvedavý, čo všetko ešte objavíme,“ uzavrel Nagler.
Laické zhrnutie
Vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý mení naše doterajšie chápanie extrémne horúcej hmoty ako takej, ktorá sa vyskytuje napríklad vo vnútri planét, hviezd alebo fúznych reaktorov. Po prvý raz v histórii priamo zmerali teplotu atómov v tzv. teplej hustej hmote, čo bolo donedávna prakticky nemožné.
Pomocou extrémne silného lasera zahriali tenkú vrstvu zlata na viac ako 19 000 °C, čo je oveľa viac než teplota, pri ktorej sa zlato bežne topí. Aj napriek takémuto brutálnemu ohriatiu si zlato zachovalo pevnú štruktúru. Podľa starej, 40 rokov uznávanej teórie by sa malo okamžite rozpadnúť na kvapalinu alebo plyn, no to sa však nestalo.
Vedci totiž prišli na to, že ak látku zohrejú extrémne rýchlo (za bilióntiny sekundy), dokáže si zachovať svoju štruktúru. Tým vyvrátili doterajší vedecký predpoklad o tzv. „entropickej katastrofe“ – teda predstave, že látka sa pri takomto ohreve musí zákonite rozpadnúť.
Nová metóda merania teploty otvára dvere k lepšiemu výskumu jadrovej fúzie, hlbokých vrstiev planét a celkovo hmoty v extrémnych podmienkach. Vedci hovoria, že toto je len začiatok a ak už prvý experiment otriasol starými teóriami, ďalšie môžu priniesť ešte väčšie objavy.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci objavili v črevách „šiesty zmysel“. Má schopnosť, o ktorej sme doteraz len snívali
Najprekliatejší film histórie? Tragédia, pri ktorej zomreli dve deti a hercovi odťalo hlavu, šokuje dodnes
Marvel si to pokazil a chce začať znova. Fantastická štvorka je sľubný začiatok (RECENZIA)
Najväčší pokrok dekády museli zošrotovať. Elektromobilmi sme mohli jazdiť už dávno, doplatili na chybu
Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Tragédia v Kuchyni: Pred domom našli vojaka bez známok života
Warren Buffett: Najlepší investor všetkých čias odhaľuje jednoduché pravidlá, ako zbohatnúť
Vlaky bez vlakvedúceho: Od augusta budeš potrebovať lístok ešte pred nástupom, inak riskuješ pokutu
Maďarsko zakázalo vstup známej kapele. Vystúpenie na najväčšom európskom hudobnom festivale v ohrození
Rusko prvýkrát použilo novú superzbraň proti civilistom v Charkove. Spôsobila masívne škody
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Sovietsky rýchlovlak predbehol dobu o 30 rokov. Bol lacnejší než diaľnice a lepší než lietadlo vďaka prekvapivému materiálu
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Honda zaskočila svet. Prehliadaný pohon je teraz o 92 % výkonnejší a stojí o polovicu menej
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Vybabrali s Američanmi, teraz to schytajú Rusi. Česi poslali Ukrajine špičkovú vesmírnu „zbraň“
-
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Vybabrali s Američanmi, teraz to schytajú Rusi. Česi poslali Ukrajine špičkovú vesmírnu „zbraň“
- Honda zaskočila svet. Prehliadaný pohon je teraz o 92 % výkonnejší a stojí o polovicu menej
- Sovietsky rýchlovlak predbehol dobu o 30 rokov. Bol lacnejší než diaľnice a lepší než lietadlo vďaka prekvapivému materiálu
-
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
- Elektrický Volkswagen prešiel 160 000 kilometrov. To, čo sa stalo s jeho batériou, prekvapilo odborníkov
- Slovákom hrozí pokuta 5800 €. Tento zlozvyk za volantom ťa vyjde poriadne draho
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
AKTUÁLNE: Prísna regulácia EÚ má prvé obete. Meta zakáže politické reklamy na svojich platformách
Internet Starlinku zrazu prestal fungovať. Tisíce ľudí po celom svete zažili rozsiahly globálny výpadok
Nový model Teslu ich nezachránil. Elon Musk má dôvod na obavy, jeho automobilka upadá
Airbus získal obrovskú objednávku od Avolonu. Dodá 90 lietadiel a ďalšie môžu pribudnúť
Japonci prišli s prelomovým genetickým objavom, pomôže ľudom Downov syndróm
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP