Dopady asteroidov nielenže zanechávajú na našej planéte „jazvy“ v podobe kráterov, ale tiež vyvrhujú do vesmíru materiál plný rôznych organických látok a mikroorganizmov. Vedci aktuálne skúmajú hypotézu, že časť týchto úlomkov, obsahujúcich živé bunky, by mohla dosiahnuť susednú Venušu.

Tento proces je súčasťou teórie panspermie, ktorá predpokladá šírenie života medzi planétami prostredníctvom asteroidov. Na tému upozornil portál Space.

Život na Venuši?

Emma Guinan z Arizonskej štátnej univerzity spolu so svojím tímom vypočítala, že na Venušu mohlo byť za poslednú miliardu rokov zo Zeme prenesených až miliarda buniek. Hoci tento proces nie je kontinuálny, teoreticky to znamená, že malé množstvo bunkového materiálu mohlo prežiť cestu vesmírom a dopadnúť do atmosféry Venuše.

Pohlaď na planétu Venuša
NASA/JPL-Caltech

Guinan poznamenala, že: „Nesnažíme sa tvrdiť, že všetky bunky sú životaschopné, alebo že prežijú cestu a podmienky na Venuši. Ale sú tam prenášané.“ Ak by sa však bunky dokázali spojiť do malých kolónií a náhodou prežili nehostinné podmienky, mohli by ostať v atmosfére Venuše.

Panspermia by teoreticky mohla zasiahnuť akúkoľvek planétu v slnečnej sústave, no Venuša je obzvlášť zaujímavá kvôli objaveniu fosfínu v jej atmosfére. Fosfín, chemická zlúčenina fosforu a vodíka, je na Zemi spájaná s biologickými procesmi. Preto niektorí vedci uvažujú, že by mohol naznačovať prítomnosť života, akého druhu, to zatiaľ nie je jasné.

Atmosféra Venuše v oblasti 45 až 60 kilometrov nad povrchom má teplotu a tlak podobný podmienkam na Zemi. Tento rozsah je však stále veľmi nehostinný, s hustými mrakmi kyseliny sírovej.

Aj tak si však vedci kladú otázku: „Mohli by mikróby v tomto prostredí prežiť a rozmnožiť sa?“

Kľúčové otázky, ktoré treba vyriešiť

Táto teória otvára sériu otázok. Po prvé, mohli by bunky prežiť cestu vesmírom, ktorý je plný radiácie a extrémnych podmienok? Ak áno, dokázali by prežiť vstup do hustej a horúcej atmosféry Venuše? A nakoniec, ak by to zvládli, mohli by sa prispôsobiť a začať sa rozmnožovať?

Takto nejako môže vyzerať povrch Venuše
NASA/JPL

Tieto otázky budú možno zodpovedané v blízkej budúcnosti. NASA plánuje dve misie na Venušu s názvom DaVinci a Veritas, ktoré by mohli priniesť nové poznatky o chemickom zložení atmosféry a mrakov Venuše. Výsledky týchto misií by mohli potvrdiť alebo vyvrátiť hypotézu o mikroskopickom živote prenesenom zo Zeme.

Ak by sa potvrdilo, že život na Venuši pochádza zo Zeme, znamenalo by to, že sme v slnečnej sústave viac prepojení, než sme si mysleli. Navyše by to mohlo naznačovať, že život vo vesmíre nemusí byť taký vzácny, ako si mnohí myslia. A hoci by to nebol nový mimozemský život, bol by to zásadný dôkaz toho, že život je schopný prežiť a šíriť sa cez extrémne prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú