Vesmír je plný fascinujúcich a zložitých javov, ale len máloktoré z nich sú tak monumentálne ako obrovské rádiové galaxie (Giant Radio Galaxies, GRG). Tieto kozmické obry vznikajú okolo supermasívnych čiernych dier, ktoré vyžarujú mohutné prúdy plazmy siahajúce do vzdialenosti niekoľko miliónov svetelných rokov. Na tému upozornil portál IFLScience.

Nový objav zmiatol astronómov

Najnovším objavom spadajúcim do tejto kategórie je galaktický kolos s prezývkou „Inkathazo“, ktorý posúva hranice nášho chápania. Galaxia Inkathazo pomenovaná podľa slova pre „problém“, má plazmové výtrysky dlhé až 3,3 milióna svetelných rokov, čo je 32-krát viac ako je priemer Mliečnej dráhy.

Novoobjavená rádiová galaxia, ktorá nedáva vedcom spávať
K.K.L Charlton (UCT), MeerKAT, HSC, CARTA, IDIA.

Čo však na tejto galaxii mätie vedcov najviac, je jej nezvyčajná štruktúra. Plazmové prúdy totiž nie sú rovné, ako u väčšiny rádiových galaxií. Jeden z výtryskov sa ohýba a pripomína obrátené „C“, zatiaľ čo druhý má tvar „mikulášskej paličky“.

Miesto, ktoré narúša zaužívané predstavy

Inkathazo sa navyše nachádza v hustom prostredí galaktického zoskupenia, teda presnom opaku toho, kde vedci obvykle nachádzajú takéto typy galaxií. „Je to vzrušujúci a neočakávaný objav,“ uviedol spoluautor štúdie Kshitij Thorat z Univerzity v Pretórii. Táto netypická poloha vyvoláva otázky o tom, ako interakcia s okolitým prostredím ovplyvňuje formovanie a vývoj týchto gigantických galaxií.

K.K.L Charlton (UCT), MeerKAT, HSC, CARTA, IDIA

Ďalšie detaily neskôr odhalili vedci prostredníctvom teleskopu MeerKAT. Presnejšie štúdia veku plazmy ukázala, že jedna strana galaxie obsahuje oveľa mladšiu plazmu než druhá. To naznačuje možné interakcie medzi výtryskami a horúcim plynom, ktorý vyplňuje medzigalaktické prostredie.

„Tento objav nám dal jedinečnú príležitosť študovať fyziku GRG mimoriadne podrobne,“ povedal Thorat. „Zistenia spochybňujú existujúce modely a naznačujú, že ešte nerozumieme veľa z komplikovanej fyziky plazmy v hre v týchto extrémnych galaxiách.“

Objav Inkathazo nie je len fascinujúcim pohľadom na obrovské vesmírne štruktúry, ale aj pripomienkou toho, aké málo stále vieme o komplexných procesoch v rádiových galaxiách. Tento záhadný obor s nečakanými vlastnosťami nám otvára dvere k novým otázkam o tom, ako interakcie medzi plazmovými výtryskami, horúcim plynom a galaktickým prostredím ovplyvňujú vývoj týchto gigantov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú