PC Gamer upozornil na zaujímavú činnosť fyzikov univerzity v Leidene v Holandsku, ktorým sa podarilo vytvoriť miniatúrne 3D modely viacerých objektov, pričom jeden z nich pripomína legendárnu loď Voyager zo seriálu Star Trek.

5 mikrometrov dlhá loď, extrémne podobná USS Voyager, bola vytlačená ako jeden z objektov výskumu fyzikov v oblasti mikroplávania. Objekt sa dokonca dokáže hýbať prostredníctvom chemickej reakcie jeho platinového povrchu a roztoku peroxidu vodíka, v ktorom 3D vytlačený objekt pláva.

Zaujímavosťou je, že ide o špecificky tvarovaný objekt, keďže podobné štúdie vo väčšine prípadov skúmajú model v tvare gule. Zdroj sa tak domnieva, že fyzici sa takýmto spôsobom nesnažili len vzdať poctu ikonickému seriálu, ale rovnako sa pokúsili otestovať hranice mikroskopickej 3D tlače.

Hlavnou úlohou skúmania mikromilimetrových plavákov je vedecký výskum sústreďujúci sa na triedenie organizmov, ako napríklad baktérií alebo bielych krviniek pohybujúcich sa v kvapalinách. V zdarnej budúcnosti by takýto výskum mohol slúžiť ako základ pred stanovenie spôsobu podávania liekov alebo iných terapií pomocou syntetických mikroskopických objektov.

www.pubs.rsc.org

Fyzici holandskej univerzity sa netaja tým, že dôvod pre tvary nápadne pripomínajúce lode alebo lízanku veľmi opodstatnený nie je. Ide skôr o ich netradičnosť, vymykajúcu sa doteraz používaným dizajnom

3D modely vytvorené mikrotlačou môžu byť potenciálne užitočné pre ďalšie experimenty, pričom neobvykle tvarované objekty im ponúkajú možnosť testovania väčšieho množstva druhov pohybu ako v prípade tradičných valcov alebo gúľ.

Nenechaj si ujsť
Mesto na Mesiaci postavíme vďaka 3D tlačiarni. Tlačiť budeme rovno tam

Veria, že otestovanie objektov s netradičnými tvarmi, akým USS Voyager rozhodne je, im rozviaže ruky v ďalšom navrhovaní syntetických plavákov so zložitými tvarmi, respektíve kontrolovaným umiestnením potenciálnych liečebných látok v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom