Aj keď sme Mesiac pred vyše 50 rokmi viackrát navštívili, nikdy sme na jeho povrchu nemali možnosť nechať stálu posádku. Čoskoro sa to však môže všetko zmeniť – NASA tam totiž plánuje vybudovať základňu. Momentálne spolupracuje s viacerými firmami, ktoré vytvárajú veľkú 3D tlačiareň pre Mesiac. Na tlačenie objektov a budov bude využívať mesačnú pôdu, píše portál Space.

Texaský startup ICON je známy najmä vďaka domom, ktoré tlačí na 3D tlačiarňach. Vedenie spoločnosti sa však rozhodlo podnik trochu pozdvihnúť. A to doslova. „Rozmýšľali sme nad tým už od založenia firmy. 3D tlač vždy mala potenciál, a teraz je tu reálna možnosť vytvoriť pre ľudstvo lepšiu budúcnosť,“ hovorí generálny riaditeľ Jason Ballard.

Projekt Olympus

Keďže vo vzdialenosti okolo 385-tisíc kilometrov od Zeme je veľmi ťažké vôbec niečo budovať, projekt spoločnosti ICON, ktorý bol predstavený počas minulého týždňa, je skutočne ambiciózny.

Cieľom je vyvinúť konštrukčný systém použiteľný vo vesmíre a pomocou neho umožniť ľuďom prežiť na povrchu Mesiaca či Marsu. Pri 3D tlači sa zrejme použijú len materiály nachádzajúce sa na povrchu, vďaka čomu nebudeme vytvárať zbytočný odpad.

ICON bude teraz spolupracovať s Marshallovým vesmírnym centrom priamo v Alabame. Spoločnosť tam chce otestovať viacero rozličných techník spracovávania materiálov a 3D tlače, pričom použije umelo vytvorenú napodobeninu mesačnej pôdy.

Základne na Mesiaci či na Marse by mali byť vytlačené na veľkých 3D tlačiarňach. ICON/SEArch+

„Chceme poriadne vylepšiť súčasnú technológiu a otestovať či bude možné vyvinúť 3D tlačiareň skutočne veľkého formátu, ktorá by vedela fungovať na povrchu Mesiaca alebo Marsu,“ uvádza NASA vo svojom stanovisku. „To čo sa z testov dozvieme, použije tím na vylepšenie dizajnu a vytvorenie prvého prototypu pre tento pokrokový konštrukčný systém.“

Projekt Olympus podporia aj americké vzdušné sily a NASA, v rámci 4-ročnej dohody bude na vylepšovanie technológie vyčlenených 14,5 milióna dolárov. NASA sa podieľa na financovaní hlavne preto, že veľmi súvisí s projektom Artemis.

V rámci neho by mali do desiatich rokov ľudia zariadiť vhodné podmienky na dlhodobú misiu priamo na povrchu Mesiaca, o čom sa viac dozvieš v tomto článku.

NASA

„Ide o nový svet, na ktorom sa chystáme vybudovať druhý domov pre ľudstvo – je to nepochybne najambicióznejší konštrukčný projekt v histórii. Vedu, techniku a architektúru týmto doslova vystrelíme do výšin,“ vysvetľuje Jason Ballard, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti ICON. Podľa portálu Dezeen bude v tejto oblasti veľký konkurenčný boj. Hoci si na realizáciu ešte nejaký čas počkáme, určite sa máme na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom