Vedcom z univerzity v Illionois sa podaril významný objav, kedy pomocou nanočastíc zlata bohatého na elektróny vytvorili umelú fotosyntézu. 

Fotosyntéza je jeden z najdôležitejších procesov na Zemi. Vďaka nej rastliny za pomoci svetla, vody a oxidu uhličitého vytvárajú kyslík, ktorý je pre život ne Zemi nevyhnutný. O to dôležitejší je tento proces pri pomyslení, ako rýchlo sa zvyšuje tvorba oxidu uhličitého a ako rýchlo mizne vegetácia. Umelý proces by to však mohol nahradiť, pričom to dokáže bez prítomnosti chlorofylu – informuje univerzita na svojich stránkach.

Nástroj na boj s klimatickými zmenami

Namiesto chlorofylu sa využívajú nanočastice zlata, ktoré pôsobia ako katalyzátor pri chemickej reakcii fotosyntézy. Tieto malé častice dokážu absorbovať viditeľné svetlo a prenášať foto-excitované protóny a elektróny. Cieľom je produkovať skvapalniteľné uhľovodíky z prebytky CO2 a slnečného svitu.

Sungju Yu, Jain Lab at University of Illinois at Urbana-Champaign

Tie sú ako palivo ideálne, nakoľko sú ľahšie, bezpečnejšie a hospodárnejšie ako bežný plyn. To by nám mohlo pomôcť vytvoriť zdroj energie, ktorý by bol v podstate nevyčerpateľný a mohol by poháňať bez problémov aj autá – informuje portál Science Alert.

Fred Zwicky

Zároveň by sa týmto spôsobom pomohlo znížiť koncentráciu CO2 v ovzduší a hoci klimatické zmeny už nedokážeme zastaviť, môžme týmto spôsobom zmierniť aspoň ich následky. Či sa tento spôsob vôbec dostane do reálneho využitia však bude záležať hlavne od efektívnosti celého procesu a hlavne uskutočniteľnosti vo veľkom merítku. Podľa vedcov bude trvať minimálne ďalšie desaťročie, než sa táto technológia dostane na ekonomicky uskutočniteľnú mieru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom