Astronómovia učinili dôležitý objav, po prvý raz detegovali cirkumplanetárny disk v okolí vzdialenej exoplanéty, informuje SPACE. Rovnaký disk sa pravdepodobne kedysi nachádzal aj okolo Zeme po tom, čo sa naša planéta zrazila s menšou planétkou a následne vytvorila Mesiac.

Prvá jasná snímka

Astronómovia vďaka pozorovaniam vzdialeného hviezdneho systému PDS 70 pomocou observatória ALMA v Čile, ktorého súčasťou je aj ESO (Európske južné observatórium), objavili špecifický disk v okolí exoplanéty PDS 70c.

PDS 70c je jedna z dvojice obrovských exoplanét podobných Jupiteru (plynní obri) a nachádzajú sa vo vzdialenosti približne 400 svetelných rokov od Zeme. Po prvý raz sa astronómom podarilo detekciu takéhoto disku potvrdiť – doteraz totiž nemali dostatočne jasné snímky a nevedeli ich s istotou rozlíšiť od okolia.

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Benisty a spol.

Pozorovania tiež preukázali, že priemer disku dosahuje približne rovnakú veľkosť, ako je vzdialenosť Zeme od Slnka (takmer 150 miliónov km) a obsahuje dostatok hmoty na sformovanie troch malých družíc s veľkosťou nášho Mesiaca.

Dôležitý krok k objasneniu tvorby planét

Podľa astronómov však nejde len o úžasný objav schopný vysvetlenia formácie mesiacov, ale tiež samotných planét. Cirkumplanetárny disk je totiž veľmi podobný cirkumstelárnym diskom, známym tiež ako protoplanetárne disky.

Tie obiehajú okolo mladých hviezd a pozostávajú z obrovského množstva plynov. Pri dostatočnom množstve môžu sformovať ďalšie hviezdy, plynných obrov alebo menšie planéty. Na druhej strane cirkumplanetárny disk môže pozostávať aj z väčších kusov materiálu a prachových častíc, ktoré sa vytvorili pri zrážke planéty s iným dostatočne veľkým objektom.

„V skratke ešte stále presne nevieme, kedy, kde a ako sa planéty a mesiace presne rodia,“ dodáva výskumník Stefano Facchini z Európskeho južného observatória, ktorý sa taktiež podieľal na štúdii.

Našli tisícky exoplanét

„Dodnes sme našli vyše 4 000 exoplanét, všetky z nich sa ale nachádzajú v dospelých hviezdnych systémoch. PDS 70b a PDS 70c sú jediné detegované planéty, ktoré sa stále nachádzajú v procese formácie,“ vysvetľuje Miriam Kepler z Astronomického inštitútu Maxa Plancka v Nemecku.

Na druhej strane planéta PDS 70b takýmto diskom nedisponuje, čo naznačuje tomu, že ju PDS 70c o väčšinu materiálu pripravila. Ako sľubuje ESO, ešte lepšie pochopenie formácie planét a mesiacov nadobudneme vďaka pripravovanému observatóriu ELT – Extrémne veľký teleskop.

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Na jeho výstavbe momentálne pracujú v púšti Atacama, taktiež v Čile. ALMA (Atacama Large Milimeter Array) sa však svojej vedeckej dôležitosti nevzdáva a naďalej prináša kľúčové poznatky. Len nedávno napríklad vďaka tomuto observatóriu objavili najstaršiu vesmírnu búrku supermasívnej čiernej diery.

ELT ale prinesie obrovskú výhodu, ktorou je schopnosť pozorovať oveľa väčšie detaily a podobné hviezdne systémy zmapovať ešte podrobnejšia v neporovnateľne vyššom rozlíšení. Teleskop sa bude nachádzať v nadmorskej výške vyše 3 km a priemer primárneho zrkadla je až 39,3 m. Jeho prvé použitie je naplánované na rok 2027.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP