Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa podarilo vôbec po prvý raz objaviť neviditeľnú a neaktívnu čiernu dieru, ktorá sa nenachádza v našej vlastnej galaxii. Jedná sa navyše o pomerne malú čiernu dieru, ktorú podľa portálu ScienceAlert odhalila hviezda, okolo ktorej obieha a vytvára efekt, ktorý dokáže ľudstvo pozorovať aj z obrovskej vzdialenosti.

Obieha obrovskú hviezdu

Aj keď sa novoobjavená čierna diera nachádza mimo Mliečnej cesty, v skutočnosti zas tak ďaleko nie je a obýva priestory jej satelitnej galaxie, ktorá je známa ako Veľké Magellanovo mračno, vysvetľuje v tlačovej správe Európske južné observatórium (ESO), ktorého súčasťou je 16 európskych krajín a má observatóriá v Čile.

Neaktívna čierna diera sa nachádza v binárnom systéme VFTS 243, ktorý zdieľa s obrovskou hviezdou s 25-násobkom hmotnosti nášho Slnka. Sama pritom dosahuje len približne 9-násobok hmotnosti Slnka a priemer jej horizontu udalosti sa pohybuje okolo 27 km.

Je tak skutočne malá, jej gravitačná sila je však dostatočne veľká na ovplyvnenie orbity svojej sesterskej hviezdy.

Podľa aktuálnych pozorovaní sa navyše zdá, že pôvodná hviezda skolabovala do čiernej hviezdy úplne a nedošlo ani k výbuchu, ktorý by do okolitého kozmu odvrhol materiál a vytvoril tak hmlovinu. Podľa odborníkov môže mať objav čiernej diery, ktorá vznikla takýmto spôsobom, veľký vplyv na naše chápanie vzniku párov čiernych dier, ktoré sa neskôr zrážajú.

Stále máme nedostatky

Aj keď ľudstvo študuje čierne diery už desaťročia a má na konte množstvo prelomových objavov, stále sa nájdu nedostatky v našom chápaní týchto jedinečných kozmických objektov. Astronómovia nachádzajú niektoré z nich v cudzích galaxiách, ako napríklad v Andromede, v ktorej našli chýbajúce prepojenie v podobe stredne hmotnej čiernej diery.

Vedci si neboli istí

Astronómovia najprv o objave pochybovali a svoje zistenia mnohokrát kontrolovali. Nechcelo sa im totiž veriť, že sa im podarilo objaviť pomerne malú čiernu dielu v inej galaxii a to len približne rok po tom, čo objavili prvú neaktívnu čiernu dieru v Mliečnej ceste.

Žiadny iný objekt získaným dátam nezodpovedal a neutrónové hviezdy môžu, podľa zatiaľ najpresnejších modelov, dosahovať len približne 2,3-násobok hmotnosti Slnka.

ESO

Oba objekty sa nachádzajú v hmlovine Tarantula, obrovského mračna hviezdneho prachu, z ktorého sa postupne rodia nové hviezdy. Astronómovia túto hmlovinu objavili po prvý raz ešte v 18. storočí a je od nás vzdialená približne 160 000 svetelných rokov, pričom jej priemer dosahuje takmer 1 000 svetelných rokov.

Samotnú čiernu dieru odhalilo úctyhodných 6 rokov pozorovania, ktorého výsledky prezentovali vedci v štúdii zverejnenej v žurnále Nature. Pre pozorovanie použili zariadenie s názvom FLAMES na Veľmi veľkom teleskope (VLT) a jedná sa o tým vedcov, ktorý prísne overuje aj ďalšie objavy čiernych dier. Momentálne čaká takéto overenie a podrobenie skúškam ich vlastný objav.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú