Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia dokázali u nášho najbližšieho veľkého galaktického suseda objaviť poklad v podobe čiernej diery. Ide o čiernu dieru strednej hmotnosti, ktorá je považovaná za chýbajúce spojenie medzi čiernymi dierami. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Chýbajúci článok

Ako píše portál Express, čiernu dieru vedci objavili v galaxii Andromeda, známej tiež ako M31, vzdialenej 2,5 miliónov svetelných rokov. Odborníci tam pozorovali hviezdokopu a študovali lom svetla, vďaka čomu dokázali identifikovať nepolapiteľnú čiernu dieru, ktorá svojou hmotnosťou takmer 100 000-krát presahuje hmotnosť nášho Slnka.

Výsledky pozorovaní sú zverejnené v štúdii dostupnej na predtlačovom serveri arXiv a prijaté na publikovanie v periodiku AAS.

Pixabay

Vzhľadom na to, že objavovanie čiernych dier nie je žiadna „hračka“, obzvlášť keď aktívne nepohlcujú hmotu a teda ani negenerujú pozorovateľné žiarenie, vedci sa pri ich detekcii poriadne zapotia.

Drvivá väčšina čiernych dier, ktoré sme doposiaľ objavili, spadá do dvoch hmotnostných kategórií – čierne diery hviezdnej veľkosti a supermasívne čierne diery. Stredne hmotné čierne diery sú však doposiaľ považované za nepolapiteľné astronomické objekty, ktorých existencia doteraz nebola potvrdená, hoci existuje niekoľko nádejných kandidátov.

Vo všeobecnosti sa za stredne hmotné čierne diery považujú čierne diery, ktoré sú väčšie ako diery vzniknuté kolapsom hviezdy (to sú tie “najbežnejšie“) a menšie ako supermasívne čierne diery s hmotnosťou niekoľkých miliónov až miliárd hmotností Slnka.

Môžeme teda povedať, že stredné hmotné čierne diery sú čierne diery s hmotnosťou 100 až 100 000-krát väčšou, ako je hmotnosť Slnka.

Jednu takúto sa podarilo nedávno objaviť, respektíve bol objavený kandidát na ňu, v 740-miliónov  svetelných rokov vzdialenej galaxii. Predmetná čierna diera má mať hmotnosť približne 10 000 slnečných hmôt.

Ďalšia stredne hmotná čierna diera objavená

K tejto čiernej diere sa teraz pridáva spomínaná stredne hmotná čierna diera, ktorá bola objavená v galaxii Andromeda, presnejšie v guľovej hviezdokope s označením B023-G078.

Guľové hviezdokopy sú guľové zoskupenia hviezd obiehajúcich galaxiu ako satelit, pričom sa koncentrujú najmä okolo jadra galaxie a vytvárajú galaktické halo.

Pechetti et al., arXiv, 2021

B023-G078 je s hmotnosťou 6,2 miliónov hmotností Slnka najhmotnejšia hviezdokopa v galaxii Andromeda, pričom podľa akceptovaných teórií vznikla zrejme vďaka tomu, že Andromeda v minulosti pohltila inú galaxiu.

V rámci svojho výskumu astronómovia v hviezdokope B023-G078 študovali obsah kovov na základne podpisu svetla, ktoré vyžaruje, a určili jej vek na 10,5 miliardy rokov. Okrem toho sledovali aj spôsob, akým sa hviezdy pohybujú okolo jadra hviezdokopy, na základe čoho dokázali stanoviť hmotnosť čiernej diery, ktorá by sa tam mala nachádzať.

Podľa ich výpočtov dorástla čierna diera do hmotnosti 91 000 Sĺnk, čo zasa naznačuje, že materská galaxia hviezdokopy B023-G078 bola maličká trpasličia galaxia s hmotnosťou „iba“ 1 miliardy Sĺnk. Pre zaujímavosť,  trpasličia galaxia obiehajúca okolo Mliečnej dráhy s názvom Veľké Magellanovo mračno dosahuje 188 miliárd hmotností Slnka.

Ide o veľmi dôležitý objav, ktorý spolu s ďalšími kandidátmi na stredne hmotné čierne diery môže pomôcť objasniť vznik supermasívnych čiernych dier, respektíve objasniť mechanizmus ako sa čierne diery hviezdnych veľkostí môžu premeniť na tak ozrutné vesmírne beštie.

Vedci tiež pripúšťajú možnosť, že v skutočnosti za ich pozorovaniami stojí niečo iné, avšak žiadna z alternatív, ktorú skúmali, nezodpovedala ich výpočtom tak dobre, ako čierna diera.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú