Vedci objavili vo vesmíre záhadný objekt, ktorý sa vymyká všetkým našim doterajším očakávaniam. Nový druh hnedého trpaslíka dostal vlastné meno a naznačuje, že sa v kozme nachádza oveľa viac v hviezd v tejto kategórii, informuje JPL.

Je starý ako celý vesmír

Novoobjavený hnedý trpaslík dostal prezývku The Accident (nehoda) a úplne sa líši od všetkých našich očakávaní. Hnedý trpaslík je objekt, ktorý je čosi medzi najväčšími planétami a najmenšími hviezdami. Vo všeobecnosti sú známe ako „hviezdy, ktoré zlyhali“ – teda objekty, ktoré prestali rásť skôr, než sa v ich jadre naštartovala fúzia vodíka.

Avšak záhadný objekt The Accident sa od doteraz známych hnedých trpaslíkov zásadne líši. Jeho špecifické spektrum totiž naznačuje, že je tak starý, ako samotný vesmír. Všetky doteraz objavené hnedé trpaslíky sú oveľa mladšie a zrejme tak existuje skupina týchto objektov, ktorú sme doteraz nedokázali pozorovať, píše Science Alert.

NASA, ESA

Hnedé trpaslíky sú ale dostatočne veľké na to, aby v ich jadre prebiehala fúzia deutéria, teda ťažkého vodíka. Tieto hviezdy sú preto oveľa chladnejšie a svietia menej, než hviezdy s plne funkčným jadrom.

O týchto objektoch toho dodnes mnoho nevieme a len nedávno sa nám podarilo po prvý raz hnedého trpaslíka odfotografovať.

Doterajšie prieskumy ho nenašli

Kvôli rozdielnym charakteristikám doterajšie prieskumy oblohy The Accident, ktorého celý názov je WISEA J153429.75-104303.3, nedetegovali. Našla ho až NASA pomocou zariadenia pre detekciu objektov v okolí Zeme, ktoré hľadá v infračervenom spektre – preto dostal záhadný objekt aj svoje meno, keďže jeho objav je len „nehoda“.

Kým v niektorých vlnových dĺžkach je The Accident veľmi slabý a zdá sa, že má teplotu nižšiu, než je bod varu vody a musí tak byť extrémne starý, v iných je zase jasnejší a mal by mať oveľa vyššiu teplotu.

Predstava hnedého trpaslíka s protoplanetárnym diskom pred tým, než sa z neho stala skutočná hviezda. Zdroj: NASA/JPL

Astronómovia sa teda na objekt lepšie pozreli a určili jeho vzdialenosť. V prípade veľkej vzdialenosti je slabý jas pochopiteľný. Ako sa ale ukázalo, The Accident je od nás vzdialený len asi 53 svetelných rokov, čo je na galaktické pomery skutočne blízko.

Je nezmyselne rýchly

Ako by všetky tie nejasnosti nestačili, pridáva sa k nim ďalšia. The Accident letí našou galaxiou rýchlosťou o 25 % vyššou, než ktorákoľvek iná hviezda v tejto kategórii a to až 207,4 km/s. To podľa odborníkov opäť dokazuje, že je objekt veľmi starý a počas svojho života naberal rýchlosť vďaka gravitačným interakciám.

Vedci vo svojej štúdii zistili, že má tento záhadný objekt vek v rozmedzí 10 až 13 miliárd rokov, teda asi dvojnásobok zvyčajného veku známych hnedých trpaslíkov.

„Nájsť tak starého hnedého trpaslíka prekvapením nie je. Že sme ho však našli v našom hviezdnom susedstve, áno. Hnedé trpaslíky s takýmto vekom by mali byť extrémne vzácne. Šanca nájsť jedného tak blízko k nám, môže byť len šťastná náhoda, alebo možnosť, že sú oveľa bežnejšie, než sme si mysleli,“ vyjadril sa pre NASA astrofyzik Federico Marocco, ktorý viedol pozorovania pomocou Keckovho a Hubblovho teleskopu, o ktorý sme nedávno takmer prišli.

NASA

Podľa astrofyzika Davyho Kirkpatricka z Caltechu sa vo vesmíre nachádzajú ešte čudnejšie hnedé trpaslíky a úlohou vedcov je momentálne prísť na to, ako ich lepšie hľadať a identifikovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú