Ako dokazujú nepríjemné objavy vykonané za posledných pár rokov, plasty nie sú tak dokonalým a bezpečným materiálom, ako sme si pôvodne mysleli. V skutočnosti sa rozpadávajú na menšie častice, známe ako mikroplasty a tie sa zase ďalej rozpadávajú na ešte menšie nanoplasty, pričom ich vplyv na ľudské zdravie môže byť naozaj vážny.

Vedci ale medzitým pracujú aj na rôznych metódach, ktoré nás môžu týchto látok bezpečne a čo najspoľahlivejšie zbaviť, čo dokazuje aj nová metóda prezentovaná Univerzitou Missouri. Podľa štúdie zverejnenej prostredníctvom ACS Publications je táto metóda schopná eliminovať z vody až 98 % nanoplastov, čo môže byť v budúcnosti nesmierne dôležitým krokom pri čistení vody.

Záchrana kontaminovanej vody

Vďaka výskumu sa vedcom podarilo vytvoriť kvapalný roztok, ktorý je schopný z kontaminovanej vody odstrániť až 98 % nanoplastov. Podľa autorov novej štúdie sú totiž nanoplasty schopné vniknúť do vodných ekosystémov a potravinového reťazca, čím ohrozujú ako ľudí tak aj iné živočíšne druhy. Celkový vplyv týchto látok na zdravie pritom ešte stále známy nie je.

Duke University

Výhodou nového roztoku je aj jeho zloženie, ktoré pozostáva z prírodných ingrediencií a ako dodáva portál Futurity, látka je schopná eliminovať nanoplasty aj z veľkého objemu vody. Zatiaľ ale nie sú jej schopnosti kompletne známe a vedci chcú bližšie preskúmať jej kapacity ďalšími experimentami a štúdiami.

Intenzívne zníženie

Podľa odborníkov je možné znížiť znečistenie plastami do roku 2040 až o 80 %. Na zníženie znečistenia plastami je potrebné viac recyklovať a opakovane používať plastové predmety – či sa však takéto číslo skutočne podarí dosiahnuť je neisté a celkom nepravdepodobné.

Novovytvorené rozpúšťadlo najprv ostáva na vodnej hladine podobne ako ropa. Po zamiešaní na seba naviaže nanoplasty obsiahnuté vo vode a vráti sa naspäť na hladinu, vďaka čomu je ľahké ho spolu s plastovým odpadom odstrániť. Výskum má ale pokračovať a metóda môže byť v budúcnosti ešte efektívnejšia a jednoduchšia.

Planéta je mikroplastami tak zamorená, že ich vedci nedávno našli už aj v potravinách, ktoré bežne kupujeme a dokonca aj v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde. Vedci upozornili na celosvetový rozsah znečistenia plastmi, pričom uviedli, že v jednom litri rozpusteného snehu sa priemerne nachádza až 29 čiastočiek mikroplastov. Ich koncentrácia vo vzorkách snehu odobraných z okolia antarktických základní však bola trikrát vyššia než tento priemer.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú