Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), ktorá skúma zmeny atmosféry na červenej planéte už od roku 2014, zaznamenala pomocou spektrometra pulzovanie svetelného žiarenia tamojšej atmosféry, informoval portál Sciencealert.

Nové snímky nočnej oblohy, ktoré sonda na misii zaznamenala, poskytujú pre vedcov prvé všeobecné poznatky o atmosférických zmenách v strednej atmosfére Marsu.

Skúmanie práve tejto oblasti považujú vedci za zlomové, nakoľko práve v nej dochádza pod vplyvom prúdenia vzduchu k prenosu plynov medzi spodnou a vrchnou častou atmosféry. Zistenia, ku ktorým vedci dospeli, boli zverejnené v žurnále Journal of Geophysical Research: Space Physics.

Svetelné žiarenie atmosféry pozorujeme aj na Zemi

Svetelné žiarenie atmosféry nie je pre vedcov ničím novým, veď tento jav bol poprvýkrát objavený už v roku 1868 a vzniká rekombináciou iónov kyslíka a dusiká, ktoré boli ionizované ultrafialovým žiarením.NASA na svojich stránkach informovala, že vedcov zaskočil najmä fakt, že pozorované svetelné žiarenie pulzuje vždy presne trikrát za noc iba počas marťanskej jesene a jari.

Diagram znázorňuje vznik svetelného žiarenia atmosféry na Marse. NASA/MAVEN/Goddard Space Flight Center/CU/LASP

V týchto ročných obdobiach je žiaru možné pozorovať približne v strede planéty. Postupne sa však rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu presúva do polárnych oblastí.

Nové snímky tiež odhalili neočakávané vlny a špirály nad oboma pólmi, kde je žiara najjasnejšia v období slnovratu.

K pulzovaniu podľa všetkého dochádza pod vplyvom prúdenia vzduchu, ktorý prenáša plyny do hustejších oblastí atmosféry, čím sa urýchľuje reakcia, pri ktorej vzniká oxid dusnatý. Ten je zodpovedný za ultrafialové žiarenie atmosféry, ktoré sonda MAVEN zaznamenala.

Žiara sa nachádza vo výške približne 70 kilometrov a jej najjasnejšia časť sa rozprestiera do vzdialenosti  1000 kilometrov.

NASA/MAVEN/Goddard Space Flight Center/CU/LASP

Pulzovanie žiarenia napovedá o vzájomnom prepojení atmosféry

Pulzovanie zelenej svetelnej žiary pomohlo vedcom odhaliť aj to, že stredná atmosféra Marsu je výrazne ovplyvňovaná slnečným žiarením a tiež vulkanickým terénom planéty. Okrem toho pulzovanie niektorých miest napovedá o vzájomnom prepojení medzi spodnou, strednou a vrchnou častou atmosféry.

Podľa vedca Zaca Milbyho, svetelné žiarenie na Marse je podobne jasné ako polárna žiara, ktorú vidíme na našej planéte, avšak zloženie atmosféry Marsu neumožňuje toto žiarenie pozorovať voľným okom.

Celý výskum vedcom značne napomohol pri objasnení komplexného správania marťanskej atmosféry. Ďalšie nové a detailné pohľady o Marse určite prinesie aj vesmírna misia NASA, ktorá vôbec poprvýkrát v histórii ľudstva vyslala na cudziu planétu autonómny dron a helikoptéru Ingenuity.

Okrem sondy MAVEN skúma atmosféru Marsu aj sonda Insight vybavená mimoriadne citlivými meteorologickými senzormi. Iba nedávno zaznamenala zvláštne víry, ktoré vedci nazvali ako „prachoví démoni“. Tie však zostávajú aj naďalej záhadou, nakoľko sa ich nepodarilo zaznamenať na kameru, či už zo Zeme, alebo priamo z povrchu Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú