Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Japonská sonda Hayabusa2 dopravila v roku 2020 k Zemi vzorky asteroidu Ryugu, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe okolo Slnka a križuje plochu dráhy Zeme. Ako informuje ScienceAlert, vedci sa pustili do analýzy získaných vzoriek a zistili, že sa zrejme jedná o naše zatiaľ najčistejšie vzorky, ktoré sú zároveň staršie ako Slnko.

Najnižšia kontaminácia

Podľa novej štúdie, ktorú vedci zverejnili v žurnále Nature Astronomy, sú na Zem dopravené vzorky asteroidu Ryugu tie najmenej kontaminované materiály našej Slnečnej sústavy, aké kedy mali odborníci vo svojich rukách a mali možnosť ich podrobne skúmať. Oveľa zaujímavejšie ale ich chemické zloženie.

Majú totiž prvky z vonkajšej Slnečnej sústavy a jedná sa o asteroidy typu C, ktoré sú nazývané „uhlíkové chondrity“. Vedci veria, že práve tieto asteroidy mohli na Zem dopraviť v dávnej minulosti vodu a výsledky novej štúdie, ako podotýka CarnegieScience, tieto predpoklady podporujú.

ISAS-JAXA

Vzorky asteroidu Ryugu totiž obsahujú prebiotické molekuly, ktoré sú predchodcami biologických zlúčenín. Na základe toho si odborníci myslia, že sa môže jednať aj o pozostatky kométy.

Teóriu o kométe podporuje aj fakt, že tím vo vzorkách našiel deutérium a dusík, ktoré takisto naznačujú vzdialený pôvod.

Stále je v kozme

Sonda Hayabusa2 odovzdala vzorky Zemi ešte v roku 2020, avšak sama ostala vo vesmíre. Vzorky dopravila na Zem malá kapsula, ktorá sa od hlavnej sondy oddelila a pristála v austrálskej púšti a Hayabusa 2 mieri k ďalším asteroidom, pričom k druhému z nich má doraziť až v roku 2031.

Niektoré sondy sú schopné fungovať, pri troche šťastia a šikovnosti inžinierov a vedcov, celé desaťročia. Limitujúcim faktorom sa často stáva palivo, ktorého nakoniec nemá zariadenia dostatok na to, aby navštívilo nové objekty.

Zásadný rozdiel

Ryugu sa ale v jednej veci od asteroidov typu C zásadne líši. Neobsahuje totiž zlúčeniny železa a kyslíka, ktoré sú pre tieto objekty typické. Chýbajú aj sulfáty, teda zlúčeniny síry a kyslíka a vedci tak upravujú svoje teórie o tom, ako sa asteroidy postupom času správajú, vyvíjajú a na čo si musia dať pri ďalších vesmírnych misiách s podobným zameraním pozor.

Akihiro Ikeshita/JAXA

„Výsledky tejto štúdie jasne dokazujú dôležitosť získavania priamych vzoriek primitívnych asteroidov a potrebu ich transportu v v úplne uzavretých a sterilných podmienkach. Prezentované dôkazy jasne ukazujú, že vzorky Ryugu sú bez akýchkoľvek pochybností tými najmenej kontaminovanými materiálmi Slnečnej sústavy, ktoré sú dostupné pre laboratórny výskum,“ podotýkajú vedci v štúdii.

Nejedná sa pritom o jediné vzorky asteroidu získané priamo z vesmíru a v budúcom roku dopraví na Zem vlastné vzorky aj NASA. Tie odobrala pomocou sondy OSIRIS-REx z asteroidu Bennu a ich hmotnosť sa odhaduje na 200 až 400 gramov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú