Už som ti doteraz stihol ukázať inteligentné položky v domácnosti, ktoré dokážu zefektívniť každodenný život. Boli to žiarovky, senzory, domáce centrá, radiátorové hlavice či bezpečnostné kamery. Keď sa však zamyslíš nad základnou podstatou inteligentnej domácnosti, hlavná priorita je vždy v zjednodušení života a v ešte lepšom prípade, ušetrení zopár eur pri automatizácii niektorých úloh. To je asi každému skúsenému používateľovi v tejto oblasti nad Slnko jasné.

Keďže tieto dve podmienky nasledovné zariadenie spĺňa úplne do bodky a môže si ho dovoliť aj bežný používateľ, respektíve je vhodným adeptom na naštartovanie zriadenia smart domácnosti, rozhodol som sa, že ti ho predstavím bližšie. Ukážem ti, ako aj ty môžeš dodať svojej domácnosti razom oveľa modernejší nádych, no čo je najhlavnejšie, ušetriť peknú sumu peňazí. Predstavujem ti teda inteligentný termostat od Netatmo.

Už na prvý pohľad zaujme jednoduchý dizajn, ktorý síce vychádza z pôvodného konceptu z roku 2013, no nestratí sa ani v dnešnej dobe. Prednej strane dominuje e-ink displej, ktorý zobrazuje nastavenú a aktuálnu teplotu. Zmenu teploty dokážeš jednoducho operovať aj pomocou stlačenia hornej alebo spodnej časti termostatu. Žiaľ, menšou nevýhodou je horšia čitateľnosť displeja. Avšak možností ovládania je neúrekom, a teda tento drobný nedostatok by ťa určite nemal odradiť.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Súčasťou balenia je aj bezdrôtový spínač, ktorý funguje ako riadiaca jednotka celého systému. S termostatom tento spínač komunikuje pomocou Wi-Fi, vďaka ktorej sa následne pripája na internet.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Výrobca umožňuje dve možnosti zapojenia. Prvou (túto možnosť som zvolil aj ja) je pripojenie spínaného kontaktu z termostatu na svorkovnicu kotla. Nevýhodou je nutnosť dovedenia kabeláže až k termostatu. Pokiaľ už toto ale máš vyriešené vďaka svojmu pôvodnému termostatu, je to rozhodne to najjednoduchšie riešenie.

Druhým spôsobom je potom pripojenie spínaného kontaktu priamo z bezdrôtového spínača. Výhodou pri tomto type pripojenia je, že termostat potom môžeš voľne nosiť po byte (je napájaný batériou). Môžeš si ho teda hocikam umiestniť.

Samotný termostat sa cez Wi-Fi nikam nepripája, všetko obstaráva bezdrôtový spínač zapojený do zásuvky. S tým súvisí aj nutnosť mať dobrý Wi-Fi signál v miestnosti, kde je spínač umiestnený a nechať ho v dostatočne blízkej vzdialenosti od termostatu. 

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Ovládanie je rozhodne najpraktickejšie cez príslušnú aplikáciu Netatmo, z ktorej srší elegantný minimalizmus a rozhodne sa v nej nestratíš. Práve naopak, vštko je intuitívne rozmiestnené a nastavení je tak akurát, aby si používateľ zbytočne nelámal hlavu nad zložitými operáciami.

K dispozícii máš aj prístup cez webový prehliadač, kde vidíš rovnaké detailné štatistiky o nastavených teplotách, grafoch kúrenia, spotreby a podobne. Koncom každého mesiaca navyše príde emailom vyhodnotenie, v ktorom vidíš, koľko si ušetril v porovnaní s používateľmi s podobným bytom alebo domom (berie do úvahy typ kúrenia, vykurovanú plochu a tiež teplotnú charakteristiku bytu).

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Nechýba ani priame napojenie na Apple HomeKit či Amazonu Alexu alebo Google Asistenta. Vďaka týmto vymoženostiam je tak možné zariadenie ovládať len pomocou hlasu.

A ak si navyše fanúšik produktov značky Netatmo, meteostanica Netatmo Wheater Station s ním dokáže inteligentne komunikovať a nastaviť teploty vo vnútri automaticky na základe detailného reportu počasia, ktoré je vonku.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

K Netatmo termostatu sa odporúča prikúpiť aj inteligentné radiátorové hlavice, ktorým som sa venoval v samostatnom článku. Vďaka nim totiž vieš ovládať kúrenie ešte inteligentnejšie, ba čo viac, nastaviť zónové kúrenie pre jednotlivé miestnosti.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Napríklad, ak vieš, že chceš mať teplejšie v kúpeľni o 2 stupne Celzia, cez aplikáciu stačí, keď si presne nastavíš teplotu pre danú miestnosť.

Samozrejme, na presné výsledky toho, koľko som ušetril, budem musieť testovať toto nastavenie kúrenia niekoľko mesiacov. Avšak už teraz viem s určitosťou prehlásiť, a to aj vďaka rôznym recenziám ľudí z fór, že táto kombinácia zariadení dokáže skutočne ušetriť pekných pár percent na energiách v domácnosti. Nerátaj so stovkami eur, no prinajlepšom zopár desiatok eur určite ušetrí.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Nespornou výhodou je aj fakt, že celé kúrenie ovládaš len cez smartfón z akéhokoľvek miesta na Zemi. Praktickosť, intuitívnosť a rýchlosť je to, čo symbolizuje tieto zariadenia. U mňa si tak rozhodne našli plnohodnotné uplatnenie a plánujem investovať do ďalších zariadení zo série od Netatma pre inteligentné vykurovanie domácností.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Ak si chceš aj ty pozrieť, koľko by ťa takáto sada inteligentného kúrenia vyšla, rozhodne zamier do e-shopu SmarterHOME.sk, kde ti šikovní chalani z tohto fachu vo všetkom radi poradia a upravia individuálnu ponuku pre teba a tvoj byt či dom. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom