Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Odborníci prichádzajú s úplne novým a predovšetkým efektívnym riešením moderného problému, ktorý neustále naberá na intenzite a zásadne ho posilnila aj pandémia. Dokážu ním liečiť závislosť na počítačových hrách či internete, informuje Sciencealert.

Moderný problém rieši psychológia

Jedná sa pritom o problém, ktorý už oficiálne uznala aj Medzinárodná zdravotná organizácia (WHO) a eviduje tento moderný druh závislosti ako skutočné ochorenie. Jedná sa o špecifické psychologické ochorenie a odborníci ho vďaka novej metóde dokážu riešiť aj bez použitie liečiv.

V rámci skúšky tejto metódy vzali vedci 422 študentov z 33 rôznych škôl vo veku od 12 do 18 rokov a rozdelili ich do skupín. 167 z nich dostalo nové behaviorálne školenie PROTECT (Profesionálne používanie technických médií) a 255 z nich slúžilo ako kontrolná skupina.

Unsplash

Po roku priebehu tohto experimentu sa dostavili jasné výsledky, vysvetľujú vedci vo svojej štúdii. Symptómy závislosti na počítačových hrách a internete klesli až o 39,8 % v skupine so školením PROTECT, v kontrolnej skupine len o 27,7 %.

Symptómy najprv narástli

Štúdia zároveň dodáva, že v prvom mesiaci zaznamenali dočasný nárast symptómov. Ten je pravdepodobne spojený s faktom, že si po školení PROTECT jedinci uvedomujú svoju závislosť. Predpokladá sa pritom, že závislosť na hraní má 4,6 % ľudí a na internete dokonca až 6 %, píše vo svojej štúdii Jia Yuin Fam.

Takáto závislosť má podľa výskumného tímu na mozog podobný vplyv, ako závislosť na drogách alebo alkohole. Aj preto k nim odborníci pristupujú s vážnosťou a vôbec ich neberú na ľahkú váhu, keďže dokážu narobiť v životoch svojich obetí poriadne problémy, či už sa jedná o študenta alebo o dospelého a pracujúceho človeka.

Kurz PROTECT vykonávajú profesionálni psychológovia a pozostáva zo štyroch jednotlivých sedení s dĺžkou 90 minút. Počas nich sa psychológovia snažia zmeniť negatívne vzory myslenia a zmeniť tak aj chovanie, čím eliminujú rizikové faktory. Tými sú v prípade závislosti na internete a počítačových hrách napríklad nuda, problémy s motiváciou alebo sociálna úzkosť.

Mení tvar mozgu

Závislosť na moderných technológiách je síce rozšírená, no aj tak ide naďalej o pomerne neprebádané územie a je potrebné množstvo výskumov. Vedci len nedávno prišli na to, že napríklad závislosť na smartfónoch dokáže zmeniť tvar mozgu a u osôb s takouto závislosťou sa v niektorých častiach mozgu nachádza nižšie množstvo sivej hmoty.

Ďalším vážnym problémom sú sociálne siete, na ktoré ľudia takisto neboli pripravení a teraz spôsobujú vážne problémy, či už sa jedná o stratu súkromia a krádež osobných dát alebo depresie, ktoré spôsobuje príliš časté zásobovanie mozgu dopamínom pri používaní niektorých sociálnych sietí, píše The Guardian.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú