Vážení, problém. Seriál Pán prsteňov je nádherný, no chýba mu to najpodstatnejšie
Päť rokov príprav, 715 miliónov dolárov a titul najdrahšieho seriálu v histórii televízie. V uplynulých hodinách na Amazon Prime Video úvodnou dvojicou epizód odštartoval jeden z najočakávanejších televíznych projektov roka, Pán prsteňov: Prstene moci.
Že pôjde o výnimočnú televíznu udalosť bolo všetkým jasné. Príchod fantasy novinky postavenej na posvätnom univerze J.R.R. Tolkiena sprevádzali veľké očakávania, ale i obavy, ako dvojica tvorcov Patrick McKay a John D. Payne, ktorí sa doposiaľ zaskveli iba filmom Star Trek: Do neznáma, so vzácnym námetom naloží.
Obavy, zdá sa, boli na mieste. Nový Pán prsteňov totiž dokáže ohúriť vizuálom, za jagavým pozlátkom sa však zatiaľ skrýva nevýrazné dobrodružstvo, ktoré z priemeru vytrháva len hviezdny námet a zopár pekných momentov.
Vitajte v Druhom veku
Dej Pán prsteňov: Prstene moci je zasadený do Druhého veku Tolkienovho fantasy univerza a tisícky rokov pred udalosti filmovej trilógie Pána prsteňov od Petera Jacksona. Amazon si za 250 miliónov od držiteľov práv Tolkien Estate zabezpečil možnosť spracovať práve udalosti Druhého veku, ktorý trval bezmála 3 500 rokov a vo veľkom definoval formovanie Stredozeme.
Tolkien Druhý vek zďaleka neopisoval tak detailne ako Tretí vek, a teda udalosti Pána prsteňov a Frodovho príbehu, čo tvorcom do veľkej miery rozviazalo ruky a dalo im množstvo voľnosti. Hlavné udalosti sa napokon rozhodli sledovať predovšetkým očami mladej Galadriel, ktorá sa po smrti svojho brata zaviazala bojovať so zlom a Temným pánom Sauronom.
Príbeh seriálu je rozvetvený do niekoľkých línií a sleduje udalosti očami rôznych postáv. Najviac pozornosti je venovanej práve Galadriel, vidíme však aj mladého elfského diplomata Elronda, ktorý bude zohrávať úlohu na ukovaní Prsteňov moci a nahliadneme skrz neho aj do mocnej trpasličieho kráľovstva Khazad-dûm.
Tvorcovia ďalej predstavujú príbeh zakázanej lásky medzi elfom Arondir a ľudskou liečiteľkou Bronwyn, ktorí spoločne čelia narastajúcemu zlu v ich kraji, no a zástupcov hlavných charakterov nateraz uzatvára mladá hobitka Nori s neskrotnou túžbou po dobrodružstve, ktorá narazí na záhadného, no mocného cudzinca. Ten pravdepodobne predznamenáva návrat ďalšej známej postavy z Pána prsteňov.
Zatiaľ iba nezáživná ochutnávka
Tvorcovia si s rozprávaním deja dávajú načas a nikam sa neponáhľajú. Až na výnimku krátkej akčnej pasáže so snežným obrom sa seriál zatiaľ vôbec nesústredí na akciu, ale predovšetkým na predstavenie jednotlivých charakterov a ich vlastných príbehov.
Momentálne je síce jasné, že dejové línie sa postupne spoja a vyvrcholia vo veľkom dobrodružstve – podobný štýl rozprávania fungoval aj pri Pánovi prsteňov, respektíve v úvodnej časti trilógie, prvé dve epizódy seriálu sú však z hľadiska príbehu zatiaľ pomerne nezáživné, plné prázdnych dialógov a v pokusoch o navodenie napätia uspejú len zriedka.
Na rozpačitých dojmoch sa vo veľkom podpisuje aj kasting, ktorý až na pár výnimiek zatiaľ veľmi nepresvedčil. Silná kritika voči tvorcom smerovala za obsadenie niektorých postáv hercami tmavej pleti, čo je však pre kvality seriálu absolútne irelevantné. Problémom totiž vôbec nie je farba pleti, ako skôr nevýraznosť mnohých charakterov.
Azda až na výnimky Galadriel či trpaslíka Durina a jeho manželky sa nedá povedať, že by nám niektorá z postáv vyložene učarovala. Naopak, niektorí herci podľa nás do Stredozeme vskutku nepasujú. Špeciálne ide napríklad o najmocnejšieho elfského kováča Celebrimbora, z ktorého v podaní Charlesa Edwardsa zatiaľ nevyžaruje absolútne žiadna z jeho povestnej sily.
Kritika sa, samozrejme, s ďalšími epizódami môže zmeniť a je jasné, že seriál postupne naberie tempo a na postavy si časom zvykneme, prvé dojmy po príbehovej i hereckej stránke ale nateraz zostávajú rozpačité. Predovšetkým dúfame, že prázdnych miest, aké ukázali prvé epizódy, bude s gradáciou deja ubúdať.
Absolútne dychberúci vizuál
Prstene moci naopak nemožno dostatočne vynachváliť v oblasti audiovizuálneho prevedenia, ktoré je jedným slovom úchvatné a pre televízne prostredie absolútne unikátne. Scenérie, aké novinka ponúka, nie je možné nájsť v žiadnom z doterajších seriálových projektoch a takmer z každého záberu sála veľkoleposť a neraz tiež chuť zastaviť playback a kochať sa ponúknutým záberom.
Prvá séria Pán prsteňov: Prstene moci Amazon mala vyjsť na závratných 715 miliónov dolárov a masívny rozpočet je na vizuále jednoznačne cítiť. Či už sú to zábery na širokú scenériu, majestátne kráľovstvá vyšperkované do najmenších detailov, alebo komornejšie ladené kulisy, všetky technické oblasti vrátane počítačových trikov sú zvládnuté excelentne.
Čítal si už?
Dychberúci september na Netflixe, Disney+ a ďalších. Týchto 10 noviniek nesmieš zmeškať
Pôsobivému dojmu výrazne napomáha aj hudobný sprievod Beara McCrearyho, ktorý pri skladaní hudby zostal verný soundtracku Pána prsteňov, no nebál sa prísť s vlastnými motívmi orchestrálnej hudby. Tá dianiu na obrazovke vnáša celkom novú úroveň emócií, aj keď sa nemôžeme zbaviť pocitu, že kvôli dieram v scenári veľkolepý hudobný sprievod občas šumí do prázdna.
Súboj zatiaľ v prospech konkurencie
Aj napriek tomu, že ide o dva úplne odlišné tituly, sa Pán prsteňov nevyhne porovnaniu s ďalšou veľkovýpravnou fantasy od HBO Rod draka, ktorá má za sebou rovnako dve úvodné epizódy.
Z nášho pohľadu nateraz jednoznačne dominuje Rod draka, ktorý hneď v úvode rozohral napínavú partiu plnú intríg, zaujímavých postáv s nejednoznačnými motívmi a nábojom, aký seriálovému Pánovi prsteňov zatiaľ chýba.
Štart Prsteňov moci jednoducho zatiaľ nie je taký veľkolepý, aký sme od neho očakávali a naše (možno až prehnane vysoké) očakávania v tejto chvíli zostali nenaplnené. Nečakane silný review bombing a negatívne hodnotenia novinky od Amazonu však považujeme za nespravodlivé a nezmyselné.
Pán prsteňov: Prstene moci je totiž aj napriek nedokonalostiam stále prvotriednou fantasy s veľkou úctou k originálu, ktorá môže ďalšími epizódami ešte veľmi prekvapiť. Prinajmenšom v to po nevýraznom úvode dúfame.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Ošiaľ sa nekončí. Nový Deadpool zbúral ďalší rekord, o ktorom ani nesníval
Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
trailer PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
Netflix ťaží z vianočného ošiaľu. Slovákov opantal totálny brak, ktorý nevedia prestať pozerať
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené