V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole – čo spôsobuje záhadné anomálie?
Dve gigantické štruktúry pripomínajúce obrovské kvapky hornín ukryté hlboko vo vnútri našej planéty môžu byť poslednými zostávajúcimi kusmi protoplanéty Theia. Ide o pomerne bizarnú teóriu, vyplývajúcu zo štúdie odprezentovanej počas 52. konferencie Lunar and Planetary Science Conference. Ale ako hovorí hlavný autor publikácie, „tento šialený nápad je prinajmenšom možný“. O téme informoval portál ScienceMag.
Aktualizácia 15.4.2021
Anomália spôsobujúca ďalšiu anomáliu
Neubehol ešte ani mesiac odkedy svet obletela správa, že dve gigantické anomálie nachádzajúce sa v zemskej kôre môžu byť pozostatky mimozemského telesa, ktoré sa zrazilo s našou planétou pred približne 4,5 miliardami rokov a už sa objavuje ďalšia správa, ktorá celú situáciu okolo týchto anomálií zamotáva.
Najnovšie sa expert na geomagnetizmus Julien Aubert pre Business Insider vyjadril, že spomínané anomálie s názvom LLSVP (Large Low-Shear-Velocity Provinces – Veľké oblasti s nízkou strihovou rýchlosťou) môžu spôsobovať ďalšie anomálie.
Konkrétne by LLSVP mali spôsobovať Anomáliu južného Atlantiku (SAA), čo je obrovská oblasť s nižšou magnetickou intenzitou na oblohe nad planétou, ktorá sa tiahne medzi juhozápadnou časťou Afriky a celou Južnou Amerikou. V priebehu posledných 200 rokov magnetické pole stratilo v celosvetovom priemere okolo 9 % svojej intenzity, pričom v oblasti SAA od roku 1970 do roku 2020 klesla minimálna intenzita magnetického poľa z približne 24 000 nanotesiel na 22 000.
Podľa Auberta je SAA výsledkom anomálií ležiacich pod zemských povrchom. Zemské magnetické pole vzniká pohybom roztaveného železa, ktoré tečie 3200 km pod povrchom vo vonkajšom zemskom jadre a rotáciou Zeme. Pri tom sa vytvárajú elektrické prúdy, ktoré následne generujú magnetické pole Zeme.
LLSVP so svojimi gigantickými rozmermi a hustotou, ktorá je až o 1,5 až 3,5 % hustejšia ako zvyšok zemského plášťa, môže narúšať túto konvekciu a viesť železo v jadre pod Afrikou opačným smerom než sa pohybuje v železo v iných častiach jadra.
Tento nesúlad prúdenia železa v jadre by mal spôsobovať anomáliu južného Atlantiku, ktorá sa neustále zväčšuje a rozdeľuje na akési dva laloky, ktoré predstavujú dve samostatné centrá minimálnej magnetickej intenzity, čo pre satelitné misie predstavuje ďalšie komplikácie. Hoci SAA nespôsobuje žiadne veľké komplikácie, ktoré by dokázali ovplyvniť život na Zemi, satelity na orbite sú na tom rapídne inak.
Oblasť so zoslabenou intenzitou magnetického poľa znamená zvýšené riziko náhodných kolízií vesmírnych zariadení s vysokoenergetickými protónmi prichádzajúcimi zo Slnka. Tieto kolízie obvykle nepredstavujú vysoké riziko, avšak vedci podotýkajú, že vo výnimočných prípadoch môžu spôsobiť straty údajov alebo dokonca trvalo poškodiť niektoré kľúčové komponenty vesmírnych zariadení.
Aby sa predišlo uvedeným komplikáciám pri prechode touto oblasťou, je potrebné vypínať niektoré menej podstatné systémy a komponenty, ktorými sú satelity a stanica ISS vybavené. Táto teória však zniesla aj ostrú kritiku, a ako uviedol geofyzik Christopher Finaly pre web Business Insider, ak je anomália magnetického poľa spôsobená anomáliou LLSVP, je otázne, prečo sa oslabené magnetické pole nenachádza aj nad Pacifikom, kde je druhá štruktúra LLSVP.
Pôvodný článok
Vznik Mesiaca a zrážka s protoplanétou
Teória veľkého impaktu je v súčasnosti najviac presadzovanou teóriou objasňujúcou vznik Mesiaca. Podľa tejto teórie, respektíve hypotézy náš jediný prirodzený satelit vznikol zrážkou protozeme s protoplanétou Theia – hypotetická protoplanéta o veľkosti Marsu, ktorá sa približne pred 4,5 miliardami rokov zrazila so Zemou.
Pri zrážke oboch telies bolo na obežnú dráhu Zeme vyvrhnuté obrovské množstvo materiálu, z ktorého sa postupnou akréciou vytvoril Mesiac. Čo sa však stalo s protoplanétou Theia, však nie je známe. Možnosti sú však v podstate len dve, Theia bola úplne zničená, alebo sa jednoducho „odrazila“ do hlbín vesmíru, upozorňuje portál ScienceAlert.
Tím vedcom pod vedením Qian Yuana z Arizona State University sa teraz domnieva, aby spomínané „kvapky“, nachádzajúce sa v tých najhlbších vrstvách zemského plášťa, boli pozostatky protoplanéty Theia.
Reč samozrejme nie je o žiadnych pomyselných kvapkách, ale o dvoch masívnych až 1000 km veľkých a ešte niekoľko násobne širších, vrstvách horniny „zakopaných“ hlboko v zemskom plášti. Tieto dve gigantické anomálie sú pochované pod západnou Afrikou a Tichým oceánom, a dostali pomenovanie LLSVP (Large Low-Shear-Velocity Provinces – Veľké provincie s nízkou strihovou rýchlosťou)
Gigantické anomálie majú svoje vlastné problémy
LLSVP sú charakteristické štruktúry najspodnejšej vrstvy zemského plášťa, vrstvy obklopujúcej vonkajšie jadro Zeme. Zaujímavosťou tiež je, že LLSVP predstavujú až 8 % objemu plášťa. Tieto anomálie sú dokonca také obrovské, že spôsobujú vytváranie ďalších anomálií, z ktorých najznámejšia je bezpochyby Anomália južného Atlantiku.
Čo sa týka pôvodu LLSVP v zemskom plášti, vedci v podstate iba hádajú ako tieto 2 gigantické anomálie vznikli. V súčasnosti existuje mnoho myšlienok, hypotéz a teórií ako LLSVP vznikli, ale dôkazov, ktoré by priamo podporovali, potvrdzovali ich správnosť je žalostne málo.
Isté však je, že LLSVP existujú už mnoho rokov, pričom niektorí odborníci sa domnievajú, že k ich vzniku došlo ešte skôr ako ku kolízii (vykryštalizovali sa z hlbín magmatického oceánu rannej Zeme), z ktorej vznikol náš Mesiac. Iní sa naopak domnievajú, že jadrá protozeme a Theie sa pri kolízii spojili do jedného celku a pri ich fúzii došlo k uvoľneniu chemikálii potrebných pre podporu života, upozorňuje web DailyMail.
V novej štúdii vedci spájajú vznik LLSVP s kolíziou Zem / Theia a naznačujú, že LLSVP v podstate predstavujú, starodávne fragmenty Theinho veľmi hustého a na železo bohatého plášťa. Modelovanie totiž ukázalo, že horniny z Theinho plášťa môžu byť až o 3,5 % hustejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v zemskom plášti, čo im umožnilo ponoriť sa do vnútra Zeme a skončiť ako dve obrovské vrstvy hornín v blízkosti jadra.
Ich teória sa zhoduje s predchádzajúcimi výskumami, ktoré ukázali, že chemické podpisy pochádzajúce z LLSVP sú „prinajmenšom také primitívne ako dopady Theie“. V súčasnosti vedci čakajú, na to ako na ich príspevok zareaguje zvyšok vedeckej komunity.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Rusko a Čína zmenia Mesiac na jadrovú základňu. Majú plán, ktorý bude závidieť aj USA
Prelomili hranice fyziky. Vedci naučili svetlo reagovať, sme vraj na prahu technickej revolúcie
Je veľký ako zrnko ryže. Francúzi vynašli mikrorobota, ktorý vylieči nádory bez skalpela
Historický moment: Na Zem sa vrátil najstarší astronaut NASA a dokázal, že vek je len číslo
Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Štedrý bonus 829 eur pre rodičov: Štát vypláca príspevok automaticky, stačí splniť jednoduché podmienky
Kanárske ostrovy sú na pokraji kolapsu: „Prosíme, nechoďte sem,“ odkazujú miestni turistom
USA to vzdali, Japonci nie: Nasadil prvé elektromagnetické delo na svete. Vystreľuje rakety hypersonickou rýchlosťou
Vážna dopravná nehoda na východe Slovenska. Hlásia úmrtie a závažné poranenia
Vláda schválila: Slovensko vyhlasuje štátny smútok po úmrtí pápeža Františka
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
- Nový Predátor dostal prvú ukážku. Pokračovanie zmení kultovú sci-fi sériu od základov
- Kritici mu dali hodnotenie 100 %. Na streamovaciu službu potichu dorazil najlepší vojnový seriál roka
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
-
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Kritici mu dali hodnotenie 100 %. Na streamovaciu službu potichu dorazil najlepší vojnový seriál roka
- Internet sa zbláznil. Nová časť Last of Us všetkých odrovnala, diváci chcú seriál bojkotovať
-
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
Západné Slovensko sa pripravuje na energetickú budúcnosť. Toto mesto dostane niečo nevídané
Vedcom sa podarilo zachytiť planétu na konci jej existencie, vyparuje sa do vesmíru
Čína sľubuje celému svetu klimatickú vernosť. Čísla však hovoria niečo úplne iné
Slováci chcú byť energeticky sebestační. Program Zelená domácnostiam nestíha
Brusel udrel na Apple a Metu. Naparil im prvé pokuty podľa zákona DMA
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Štedrý bonus 829 eur pre rodičov: Štát vypláca príspevok automaticky, stačí splniť jednoduché podmienky
Kanárske ostrovy sú na pokraji kolapsu: „Prosíme, nechoďte sem,“ odkazujú miestni turistom
USA to vzdali, Japonci nie: Nasadil prvé elektromagnetické delo na svete. Vystreľuje rakety hypersonickou rýchlosťou
Vážna dopravná nehoda na východe Slovenska. Hlásia úmrtie a závažné poranenia
Vláda schválila: Slovensko vyhlasuje štátny smútok po úmrtí pápeža Františka
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené