Magnetické pole Zeme nie je v žiadnom prípade stacionárne, práve naopak. Neustále sa mení a dokazujú to aj merania misie Swarm Európskej vesmírnej agentúry. Toto oslabovanie magnetického poľa má navyše neblahodarne účinky na naše družice a satelity.

Európska vesmírna agentúra (ESA) nedávno priniesla nové informácie o slabnúcom charaktere magnetického poľa Zeme v oblasti siahajúcej od Afriky po Južnú Ameriku. Toto divné správanie tak mätie geofyzikov a spôsobuje technické poruchy na družiciach a satelitoch obiehajúcich okolo Zeme. Jav známy ako „Anomália južného Atlantiku“ preto skúmajú vedci z ESA v rámci misie Swarm.

Zmeny v magnetickom poli Zeme, ktoré zatiaľ geofyzci nevedia pochopiť

Magnetické pole Zeme je veľmi dôležité pre život na našej planéte. Je to zložitá a dynamická sila, ktorá nás chráni pred kozmickým žiarením a nabitými časticami zo Slnka. Magnetické pole je zväčša vytvárané oceánom prehriateho, vírivého tekutého železa, ktoré tvorí vonkajšie jadro asi 3000 km pod povrchom Zeme.

Tento nestály pohyb pôsobí ako rotujúci vodič v dyname a vytvára elektrické prúdy, ktoré generujú neustále sa meniace elektromagnetické pole. Toto pole nie je ani zďaleka statické a na rôznych miestach Zeme sa líši silou aj smerom. Napríklad nedávne štúdie ukázali, že poloha severného magnetického pólu sa rýchlo mení.

Zobraziť celú galériu (0)
Takto vyzerá línia pohybu severného magnetického poľa. Postupne sa od Kanady premiestňuje k Sibíru. Zdroj: wdc.kugi.kyoto-u.ac.jp

Za posledných 200 rokov magnetické pole stratilo v celosvetovom priemere okolo 9% svojej intenzity. Medzi Afrikou a Južnou Amerikou sa vyvinula veľká oblasť so zníženou magnetickou intenzitou, ktorá je známa ako Anomália južného Atlantiku. Od roku 1970 do roku 2020 sa minimálna intenzita poľa v tejto oblasti znížila z približne 24 000 nanotesiel na 22 000.

Počas tohto obdobia plocha anomálie rástla a zároveň sa pohybovala na západ rýchlosťou asi 20 km ročne. Za posledných päť rokov sa navyše juhozápadne od Afriky objavilo druhé centrum minimálnej intenzity, čo naznačuje, že Anomália južného Atlantiku sa mohla rozdeliť na dve samostatné anomálie. Tento efekt je čiastočné viditeľný na animácii nižšie.

Magnetické pole Zeme sa často vizualizuje ako silný dipolárny tyčový magnet v strede planéty, naklonený okolo 11° k osi rotácie.

Rast anomálie južného Atlantiku však naznačuje, že procesy zapojené do vytvárania poľa sú oveľa komplexnejšie. Jednoduché dipolárne modely však už nedokážu popísať nedávny vývoj druhého minima.

Vďaka misii Swarm máme veľkú šancu pochopiť, čo sa deje pod povrchom našej planéty

Vedci zo skupiny Swarm Data, Innovation and Science Cluster (DISC) preto používajú údaje z misie Swarm na lepšie pochopenie tejto anomálie. Táto misia využíva tri satelity (Alpha, Bravo a Charlie) umiestnené na dvoch rôznych polárnych orbitách navrhnuté, aby identifikovali a presne zmerali rôzne magnetické signály, ktoré tvoria magnetické pole Zeme.

„Nové východné minimum Anomálie južného Atlantiku sa objavilo v poslednej dekáde a v posledných rokoch sa energicky vyvíja. Máme šťastie, že máme satelity Swarm a môžeme preskúmať vývoj Anomálií južného Atlantiku.

Teraz je našou úlohou pochopiť procesy v jadre Zeme, ktoré k týmto zmenám vedú,“ uviedol Jürgen Matzka z Nemeckého výskumného centra pre geovedy.

V posledných rokoch sa zároveň špekulovalo, či súčasné oslabenie poľa je znakom, že Zem smeruje k významnému zvratu pólov, pri ktorom sa uvažuje, že severný a južný magnetický pól sa vymenia. K takýmto udalostiam už došlo mnohokrát v histórii našej planéty, pričom priemerná perióda medzi výmenou pólov činí približne 250 000 rokov.

Úrovne poklesu intenzity magnetického poľa v južnom Atlantiku sa však stále považujú za normálne a preto neexistuje žiadny dôvod na paniku. Problémom sú ale satelity, družice a iné kozmické lode, ktoré prechádzajú ponad južný Atlantik v mieste anomálie. Čoraz častejšie totižto dochádza v tomto mieste k ich poruchám a technickým problémom.

Záhadu pôvodu anomálie musíme čím skôr pochopiť a prípadne aj vyriešiť. Jedna vec je však istá – pozorovania magnetického poľa misie Swarm vedcom poskytujú zaujímavé nové pohľady na ťažko pochopiteľné procesy prebiehajúce pod povrchom Zeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom