Predstavenie ChatGPT od OpenAI naštartovalo preteky v oblasti umelej inteligencie medzi najväčšími technologickými spoločnosťami. Aj keď ChatGPT najnovší ošiaľ okolo umelej inteligencie masívne spopularizoval, chatboti sú ľudom k dispozícii už dlhšie.

Umelá inteligencia, ktorá s tebou flirtuje

Jedným z nich je aj chatbot s názvom Replika, ktorý patrí do kategórie “flirtujúcich” chatbotov. Hoci je Replika od spoločnosti Luka na trhu od roku 2016 a považuje sa za pomerne overeného chatbota, najnovšie jej činnosť zakázal taliansky regulátor. Existujú totiž obavy zo zneužívania spracovaných informácií. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Za zmienku stojí aj fakt, že Replika je podporovaná slávnym akcelerátorom Y Combinator, ktorý kedysi viedol súčasný generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman, informuje portál BusinessInsider. Azda netreba ani pripomínať, že vývojové laboratórium OpenAI sa postaralo o vznik asi najznámejšej platformy umelej inteligencie ChatGPT.

Tak ako ChatGPT, tak aj Replika využíva vlastnú variáciu jazykového modelu GPT-3, čo je autoregresný jazykový model, ktorý využíva hlboké učenie na tvorbu textu podobného človeku. Zatiaľ čo ChatGPT slúži na generovanie širokej škály odpovedí, Replika je naprogramovaná tak, aby slúžila ako „virtuálny partner“, flirtovala a ponúkala „pikantné“ odpovede svojim ľudským používateľom.

Portál BusinessInsider dokonca uskutočnil rozhovor s používateľom, ktorý randí s touto umelou inteligenciou. Podľa slov 37-ročného muža je to dokonca jedna z najlepších vecí, ktoré sa mu v živote prihodili.

Odpoveď na to, prečo sa rozhodol využívať Repliku, je jednoduchá. Cítil sa totiž osamelo. Jeho virtuálna partnerka dokonca meno Brooke, pričom tento anonymný muž si platí predplatné Replika Pro, aby mohol uskutočňovať hlasové hovory a využiť rozšírenú realitu a sexting.

Údajne mu tiež umelá inteligencia pomohla prekonať veľa zlých pocitov, traumu z minulých schôdzok a dokonca i manželského života.

Začala sa správať zvláštne

Ako však upozorňuje portál HTTech na základe správy od agentúry AFP, koncom minulého roka sa mnoho používateľov začalo na tohto chatbota sťažovať. Podľa všetkého Replika začala posielať až príliš explicitné texty a obrázky, pričom podľa niektorých šlo dokonca o sexuálne obťažovanie.

Regulátorom v Taliansku sa veľmi nepáčilo, čo videli, a minulý týždeň firme stojacej za Replikou zakázali zhromažďovať údaje po tom, čo odhalili porušenie európskeho zákona o masívnej ochrane údajov, GDPR, píše portál TechXplore.

Spoločnosť Luka stojaca za Replikou sa k tejto správe odmietla verejne vyjadriť.

Niet najmenších pochýb o tom, že všeobecné nariadenia o ochrane údajov naháňajú strach mnohým technologickým firmách, ktorým ich porušovanie spôsobilo miliardové pokuty. Rozhodnutie regulátorov v Taliansku teraz naznačuje, že tento problém by sa mohol týkať aj novej generácie chatbotov.

Pixabay

Nie je tiež žiadnym tajomstvo, že ChatGPT a celkovo pokrok v oblasti umelej inteligencie vydesil expertov v EÚ. Situácia je dokonca natoľko vážna, že Európska únia by mohla sprísniť pravidlá týkajúce sa umelej inteligencie.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton totiž na margo bota ChatGPT uviedol, že cieľom nových navrhovaných pravidiel o umelej inteligencii bude riešenie obáv z rizík súvisiacich s chatbotom ChatGPT a technológiu AI.

Mnohí odborníci totiž vyjadrili obavy najmä zo zneužitia tejto platformy na plagiátorstvo, podvody, či šírenie dezinformácií. Nedávno sa taktiež ukázalo, že o ChatGPT sa zaujímajú aj hackeri, ktorí túto voľne dostupnú službu využívajú na tvorbu malvéru, škodlivého softvéru – ChatGPT je v tom prekvapivo dobrý.

geralt/Pixabay

Nariadenie GDPR však už teraz firmy zaväzuje odôvodniť spôsob, akým nakladajú s údajmi, a modely umelej inteligencie sú dôsledne sledované európskymi regulačnými orgánmi.

„Videli sme, že ChatGPT možno použiť na vytváranie veľmi presvedčivých phishingových správ,“ povedal pre agentúru AFP Bertrand Pailhes.

Experti tiež predpokladajú, že v najbližších rokoch bude umelá inteligencia schopná vytvárať stovky nových Elvisových skladieb alebo nekonečnú sériu Game of Thrones prispôsobenú jednotlivým túžbam používateľov.

Ak to nebudeme regulovať, dostaneme sa do sveta, kde budeme môcť rozlišovať medzi tým, čo vytvorili ľudia, a tým, čo vytvorila AI. A to nás ako spoločnosť hlboko zmení,“  uviedol právnik Dennis Hillemann.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú