Nie je prekvapením, ak povieme, že na Slovensku je ponuka operátorov viac než zlá. V porovnaní so zahraničím platíme oveľa viac, no dostávame žalostne málo. Hlavne v dnešnej dátovej dobe je stále problém nájsť program, ktorý by vyhovoval požiadavkám bežného zákazníka a nezaťažil neúmerne jeho peňaženku. Ako prvý si túto ponuku všimol portál Živé.sk (redakcia FonTech sa zároveň ospravedlňuje za chybné zdrojovanie v pôvodnom článku a k dispozícii je už aktualizovaná verzia so správnym zdrojovaním). 

Samozrejme, menší poskytovatelia služieb sa snažia o menšiu revolúciu, no vždy tu je problém pokrytia, prípadne dostupnosti služby. Len donedávna bola situácia v Taliansku veľmi podobná, no pred pár mesiacmi sa objavil 4. operátor Iliad, ktorý to vzal zostra hneď od začiatku. Prvých milión klientov malo možnosť získať program, ktorý ponúkal neobmedzené volania, SMS a k tomu 30 GB dát za 5,99 €. Išlo pritom o neviazanú ponuku, ktorá bola garantovaná ‚‚navždy’’.

Ceny v krajine klesli až o 20 %

Iliad však pokračuje ďalej a pre ďalších pol milióna používateľov si pripravil ponuku, kde za 7,99 € mesačne získaš rovnako neobmedzené volania a SMS, no pri dátach došlo k navýšeniu až na 50 GB. Navyše volania môžeš využívať vo viac ako 60 štátoch sveta (vrátane USA) a až 4 GB dát môžeš minúť v rámci Európy. Napriek tomu, že tamojší operátori sa príchodu konkurencie neobávali, tak boli nútení znížiť svoje ceny o približne 20 % a rozšíriť ponuku služieb pri jednotlivých programoch.

Prečítaj si tiež
Veľký prehľad: Toľkoto stoja paušály slovenských operátorov v rôznych cenových kategóriách

Podobné programy tak už ponúkajú aj pôvodní operátori. Škoda, že podobná psychológia nenastala aj u nás na Slovensku s príchodom 4ky. Jej ponuka je pritom ešte výhodnejšia, než programy talianskeho operátora Iliad, no naši operátori ryžujú na zákazníkoch naďalej a svoje ponúkané programy prehodnotili len minimálne.

Problémom štvrtého operátora u nás je ten, že svoje služby začal ponúkať príliš skoro a nemal k tomu prispôsobenú infraštruktúru. Veľa ľudí tak má zakorenený fakt, že jeho pokrytie je veľmi slabé a je dostupné len vo veľkých mestách. Situácia je pritom už omnoho lepšia a služby sú dnes dostupné pre viac než 99 % obyvateľov Slovenska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú