Neutrálna sieť predstavuje rovnaké nestranné zaobchádzanie s údajmi na internete, pričom nie sú zvýhodnené žiadne spoločnosti, aplikácie či používatelia. Federálna komisia pre komunikácie v USA bude hlasovať o neutralite sietí, čo môže zmeniť podobu tamojších služieb u poskytovateľov internetu. Stanú sa Spojené štátmi druhým Portugalskom, alebo sa podarí neutralitu zachrániť?

Internetové pripojenie je v dnešných dňoch súčasťou každodenného života. Nejedná sa však už len o služby pre desktopové počítače, ale aj smartfóny, ktoré nosíme vo vreckách. Každý používateľ v USA má od tamojších poskytovateľov internetu zabezpečené rovnaké podmienky používania, čo mu garantuje práve neutralita siete. Nikto nie je uprednostňovaný a aj malé startupy môžu preraziť. Zmenu však chystá Federálna komisia pre komunikácie, ktorá plánuje o neutrálnosti sietí hlasovať už 14. decembra. Ako by však vyrezala internetová sieť v USA potom, čo by komisia vytlačila neutralitu?

Špeciálne balíky stoja ďalšie poplatky

Ideálnym príkladom je Portugalsko, kde jeden z operátorov, Meo, ponúka veľmi špecifické balíky, ktoré sa úplne odlišujú od tých, ktoré majú k dispozícii zákazníci v Spojených štátoch. Používatelia musia zaplatiť za základný dátový balík, pričom využívanie ich obľúbených aplikácií je spoplatnené v ďalších, osobitných balíkoch. Balíček dát pre využívanie sociálnych sietí ako Facebook, Snapchat či Instagram stojí 4,99 €.

Nenechaj si ujsť
Tradičný slovenský poskytovateľ optického internetu zaviedol obmedzenie rýchlosti

Rovnakú cenu zákazník zaplatí, ak chce využívať dáta nad rámec pre aplikácie, ako Skype, Viber, WhatsApp, ale aj streamovacie aplikácie YouTube, Netflix či Twitch. Ďalších 4,99 € poputuje z vrecka používateľa, ak sa rozhodne pre balík hudobných aplikácií či e-mailové a cloudové služby.

Poskytovatelia internetu v Portugalsku začínajú svoje služby deliť do rôznych balíkov. Takýto spôsob je výhodný len pre zakorenené spoločnosti a podkopáva nohy menším podnikom, ktoré sa snažia presadiť. Práve preto by sme mali neutralitu internetu zachrániť.“ – Ro Khanna, člen demokratickej strany USA.

Takéto uprednostňovanie už tak populárnych aplikácií však nie je podľa mnohých odborníkov vôbec správne, pretože sa narúša neutralita siete. Nielenže je konkurencia ukrátená o rovnaké podmienky, ale malé startupy majú v takomto systéme len malú šancu dostať sa do povedomia používateľov.

Stanú sa Spojené štáty druhým Portugalskom?

Pokiaľ by neexistovala neutralita, veľké spoločnosti by mohli za propagáciu svojich aplikácií dokonca operátorom platiť a konkurencia by si takmer ani „neškrtla“. Portugalsko je ale z istej časti viazané nariadeniami Európskej únie. Medzery v zákonoch však umožňujú poskytovateľom internetu ponúkať práve takéto kontroverzné balíky dát pre rôzne aplikácie. Budú teda Spojené štáty nasledovať Portugalsko, alebo sa im podarí uchrániť neutralitu siete a naďalej poskytovať rovnaké podmienky pre všetkých? O výsledku sa rozhodne už v priebehu decembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom