Vedci počas pozorovaní vesmíru narážajú na mnohé úchvatné objekty, no niekedy ich objavy dokážu aj poriadne zaskočiť. Stalo sa tak aj v prípade nového pozorovania. Astronómovia narazili na 4 neznáme objekty, ktoré sú vo svojej vlnovej dĺžke kruhové a nepripomínajú žiadne doteraz známe astronomické objekty, informuje Live Science.

Objav tohto fenoménu popísal medzinárodný tím astronómov pod vedením astrofyzika Raya Norrisa z Western Sydney University. Neznáme objekty dostali označenie skratkou ORC (odd radio circles), teda ako neznáme rádiové kruhy.

Vedci ich pomenovali práve podľa ich tvaru. Objekty sú totiž vo vlnovej dĺžke kruhové a 3 z nich majú jasné okraje, ktoré pripomínajú jasne žiariaci disk. Nikto z tímu však nedokázal presne určiť, o aké vesmírne objekty sa jedná. Doteraz totiž nebol podobný úkaz pozorovaný.

Nie je jasné ani to, ako ďaleko sa tieto objekty vo vesmíre nachádzajú. Môžu teda spadať do úplne novej kategórie. Astronómovia sa však domnievajú, že objekty pochádzajú zo vzdialeného kúta vesmíru ďaleko od našej Mliečnej dráhy. Svoje zistenia publikovali aj na webe arXiv.org.

Vedci nevedia nový fenomén vysvetliť

Každý z objektov má pritom v priemere približne 1 oblúkovú minútu (jednotka uhlového merania), čo je zhruba len 3 % z priemeru nášho Mesiaca, informuje Science Alert. Tieto objekty pritom nie sú viditeľné v infračervenom spektre, x-ray spektre, ani v spektre viditeľného svetla.

Prvé dáta o rádiových kruhoch vedci získali ešte v minulom roku. Odhalil ich projekt známy ako Evolutionary Map of the Universe (EMU), ktorý využíva veľký ASKAP teleskop pre pozorovania rádiových vĺn na oblohe.

Nenechaj si ujsť
Prvýkrát v histórii zaznamenali astronómovia záblesky svetla z kolízie dvoch čiernych dier

Skladá sa až z 36 antén. Štvrtý objekt pritom potvrdil aj Giant Metrewave rádioteleskop v Indii. Dva objekty však majú vo svojom centre galaxie, ktoré je možné zachytiť aj vo viditeľných vlnových dĺžkach. Astronómovia hľadajú rôzne možné vysvetlenia a pôvod týchto objektov, no jednou z možnosti je, že zachytené kruhy vznikli v dôsledku veľkej udalosti v ďalekom vesmíre alebo inej podobnej aktivity.

Navyše, dva objekty sa zdajú byť blízko pri sebe, čo by naznačovalo, že môžu mať spoločný pôvod alebo príčinu vzniku. Vedci tak budú detailne skúmať, odkiaľ tieto rádiové kruhy pochádzajú a ako vznikli.

Keďže sa však jedná o objekty, ktoré astronómovia doteraz nepoznali, nájsť presnú definíciu tohto fenoménu bude nesmierne zložité. S pomocou projektu EMU sa však očakáva, že podobné objavy budú naďalej pribúdať.

Očakávajú pozorovania ďalších miliónov podobných objektov

Vedci z tohto projektu totiž predpokladajú, že sa im podarí odhaliť ďalších zhruba 70 miliónov rádiových objektov, ktoré by tak značne rozšírili zoznam 2,5 milióna doteraz pozorovaných objektov. Aj keď nemajú nateraz pre nový objav presné vysvetlenie, tvrdia, že sa jedná o nový fenomén a nie chybu pri pozorovaní.

Omyly sa však stávajú aj v tomto vednom odbore. Koniec koncov, nikto nie je neomylný. Dôkazom toho je práca kozmológa, ktorý v roku 2018 znovu ohlásil objavenie Marsu. Ten si pomýlil vo svojom pozorovaní s neznámym telesom, no až neskôr sa ukázalo, že ide o susednú planétu Zeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP