Podľa informácií z minulého roka sa Tim Cook a premiér ČR, Andrej Babiš, dohodli, že práve v Prahe vyrastie oficiálna predajňa spoločnosti. V Česku totiž miesto klasického Apple Store vyrastie zrejme ďalší koncept predajne, v ktorej budú Apple zariadenia predávané vrámci predajne iného obchodu s elektronikou. Pôvodné informácie o otvorení Apple Store priniesol ako prvý portál LetemSvětemApplem a na tento zdroj odkazovala vo svojom článku aj česká TV Nova.

Začiatkom minulého roka preletela médiami správa o tomto Apple Store, ktorý má byť vybudovaný v hlavnom meste susedného Česka. Nové priestory by si Apple mohol zobrať pokojne aj od Ministerstva pre miestny rozvoj, čo vtedy Andrej Babiš potvrdil aj vo svojom vyjadrení na oficiálnom facebookom účte.

Spočiatku sa tak zdalo, že Praha skutočne dostane oficiálny Apple obchod v jedinečnej podobe, ako existuje v mnohých iných krajinách sveta. Prešiel viac ako rok, no Apple Store nikde. Plány na otvorenie týchto priestorov sa zdali byť pozastavené, no predsa len sa objavujú novinky, ktoré môžu fanúšikov Apple zariadení potešiť.

Praha dostane netradičný Apple Shop. Nejedná sa však o originálny Apple Store

V Česku totiž pribudne netradičný koncept predajne, ktorý ako prvý v strednej a východnej Európe zaviedla do našich končín česká Alza. Miesto klasického Apple Store sa v tomto koncepte kalifornský gigant spája s iným predajcom, ktorý mu poskytne priestory na predaj jeho zariadení. V médiách sa ale objavili aj správy o oficiálnom obchode Apple Store, no tieto informácie nie sú úplne správne.

Vyjadrenie Alzy, na ktoré sa odvoláva aj český portál LetemSvětemApplem, pochádza podľa zistení redakcie FonTech.sk ešte z roku 2014, teda je neaktuálne. Alza tak v tomto prípade pravdepodobne nefiguruje a nový Apple Shop môže byť otvorený aj u iného predajcu elektroniky.

Pri samotnom vyjadrení na Alza.cz však chýbal konkrétny dátum, kedy bola správa vydaná, čo viedlo k mylným informáciám, že sa spomínaný Apple Shop otvára v českej Alze.

Dnes takmer všetkými médiami preletela správa, že Alza ako prvý predajca v strednej a východnej Európe spúšť platformu tzv. Apple Shop. Nikde nebolo povedané, že sa jedná o skutočný Apple Store, napriek tomu sa objavila lavína komentárov, ktoré žobronili o vysvetlenie. Ako to teda v skutočnosti je?

Apple Shop je skutočne oficiálnou aktivitou spoločnosti Apple. Jedná sa o koncept, ktorý už bežne funguje „na západe“ a do našich končín a okolia sa dostáva práve vďaka obchodu Alza.cz.

Nejedná sa však o oficiálny Apple Store, ani o Apple Premium Reseller (typu iStyle, Qstore a pod.). Jedná sa o koncept, kedy Apple ponúka svoje produkty vrámci už zabehnutej spoločnosti zameranej na predaj elektroniky. Alza je tak skutočne prvá svojho druhu v strednej a východnej Európe,informovala Alza vo svojom vyjadrení v roku 2014.

S našimi otázkami sme sa obrátili aj na samotnú Alzu, ktorá po upozornení našou redakciou doplnila k vyššie spomínanému vyjadreniu korektný dátum.

Článok z nášho webu pochádza z roku 2014, kedy sa Alza ako prvá v krajinách strednej a východnej Európy stala partnerom Applu prevádzkujúci „Apple Shop“. Rozdiely v ňom vysvetlené sú stále platné,“ vyjadrila sa pre redakciu FonTech.sk hovorkyňa Alza.cz, Daniela Chovancová.

Napriek týmto informáciám niektoré média mylne uvádzajú, že v Česku vyrastie oficiálny Apple Store. Nesprávne interpretovanie správy o vzniku nového Apple obchodu mohla navodiť aj pracovná ponuka, v ktorej Apple hľadá nového leadera.

Aj pri tejto pracovnej ponuke je totiž uvedené, že sa jedná o zamestnanca pre retailovú Apple Shop predajňu, nie pre Apple Store. Spoločnosť totiž v prípade pracovných ponúk pre Apple Store uvádza konkrétny názov oficiálneho obchodu priamo v názve ponuky, ako je tomu napríklad pri pracovnej ponuke do Apple Store v Kórei či vo Viedni.

Apple Shop predajne pritom už nájdeme vrámci Alzy aj v Bratislave a v pražských Holešoviciach. Zamestnanec pre nový Apple Shop bude potom mať podľa zverejnenej ponuky na starosť fungovanie celého Apple Shopu, motivovanie pracovného tímu či dodržiavanie zavedených pravidiel spoločnosti.

Poznámka: Redakcia FonTech.sk sa ospravedlňuje za predošlé informácie, ktoré hovorili o tom, že nový Apple Shop vznikne pod záštitou spoločnosti Alza.cz. Nedorozumenie vzniklo práve kvôli vyššie popísanému problému, keď Alza.cz neuviedla ku predmetnému vyjadreniu korektný dátum, čo mohlo navodiť dojem, že je ponuka práce pre leadera do Apple Shopu určená práve pre predajňu vrámci tejto spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom