Spoločnosť SpaceX doteraz na orbitálnu dráhu Zeme vypustila vyše 240 satelitov, aby vytvorila prepojenú sieť zariadení, ktoré budú v budúcnosti poskytovať globálne internetové pripojenie. Toho by sme sa mali dočkať už čoskoro. Ako sa však Jeff Bezos, najbohatší muž sveta a majiteľ Amazonu, rozhodol vybudovať vlastnú sieť s 3 000 satelitmi v projekte Kuiper, Musk plánuje zakročiť. Doteraz bol SpaceX súkromnou firmou, no môže sa z nej stať verejná spoločnosť, ktorá svoju časť ponúkne na burze investorom, informuje Bloomberg.

SpaceX naďalej vypúšťa na orbitu ďalšie a ďalšie satelity Starlink, aby sa pripravil na spustenie globálneho vysokorýchlostného pripojenia, a hoci nie sú zatiaľ známe ceny, programy, či rýchlosti takéhoto internetu, podľa Gwynne Shotwell, prezidentky a prevádzkovej riaditeľky SpaceX, majú satelity začať poskytovať služby už v priebehu tohto leta.

Len nedávno pritom firma vypustila na orbitu ďalšiu várku satelitov, ktoré sa na obežnej dráhe množia naozaj rýchlo. Prednedávnom sme ťa informovali aj o problémoch, ktoré satelity Starlink spôsobujú. Detailnejšie informácie nájdeš v našom rozhovore so známym astronómom.

SpaceX môže zverejniť svoje akcie. Tak skoro to ale zrejme nebude

Táto spoločnosť je zároveň tou, ktorá v súkromí buduje vlastnú sieť pre internetové pripojenie bez toho, aby sa angažovala na burze a mohli si z nej časť uchmatnúť aj verejní investori. Napriek tomu sa jej podarilo dosiahnuť veľké výsledky a úspechy, ktoré by zaiste vedeli oceniť aj obchodníci. COO SpaceX, Gwynne Shotwell, však prezradila, že to sa môže zmeniť. Momentálne je síce SpaceX súkromnou spoločnosťou, no časť z nej by sa mohla dostať na verejnosť, aj keď sa dlho hovorilo o tom, že by sa z nej nestala verejná spoločnosť, pokým by pravidelne neprevážala ľudí na Mars.

Starlink

Nenechaj si ujsť
Kľúčová informácia je vonku: Poznáme dátum prvého letu SpaceX s ľudskou posádkou

Podľa CNBC by sa firma mohla stať verejnou v priebehu niekoľkých rokov. Elon Musk pritom ešte v máji minulého roka prezradil, že celkový zisk z internetového pripojenia cez Starlinky by mohol ročne vynášať až 30 miliárd dolárov. Nakoniec však firma môže zverejniť svoje akcie, aj keď by to mohlo trvať dlhší čas, prezradili akcionári SpaceX portálu CNBC. Celá konštelácia by mala zahŕňať 3 000 satelitov Starlink na nízkej orbite Zeme, odkiaľ by poskytovali globálne internetové pripojenie, no SpaceX požiadal o povolenie až na 30 000 satelitov.

Bude o internet od SpaceX záujem?

Spoločnosť tak našla „recept“ na to, ako spraviť z takéhoto poskytovania internetového pripojenia globálny biznis, s ktorým by mohla zarábať desiatky miliárd dolárov ročne. To sa zatiaľ nepodarilo žiadnej inej firme, ktorá sa pokúšala o podobný projekt.

V nasledujúcich rokoch zrejme pribudnú na orbite ďalšie tisícky satelitov, ktoré pokryjú internetom celú planétu. Stále však nie je jasné, aký záujem prejavia ľudia a ostatné spoločnosti o takýto druh pripojenia, hoci im SpaceX sľubuje nízku odozvu a vysokú rýchlosť internetu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom