Pred niekoľkými týždňami sme informovali, že Elon Musk oznámil štart vlastnej rakety s cieľom dopraviť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Mala sa uskutočnť v druhom kvartáli tohto roka. Bezpečnosť modulu Crew Dragon bola otestovaná a podľa najnovších informácií je štart misie Demo-2 naplánovaný na 7. mája, píše portál Engadget.

Podľa Erica Bergera z portálu Ars Technica je dátum zatiaľ neistý a misia sa ešte stále môže presunúť na koniec apríla, alebo v horšom prípade, sa uskutoční o niekoľko týždňov neskôr v máji. Závisí to od viacerých okolností, ktoré sa netýkajú konštrukčných či iných hadrvérových problémov. Konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

V marci minulého roka sa uskutočnila misia Demo-1, počas ktorej sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS pripojila kapsula Crew Dragon. Po tom, ako kozmická loď „zakotvila“, následne sa pomocou riadeného pristátia uvoľnila a bezpečne vrátila na Zem. Využila pritom len počítačom automatizované procesy, keďže počas Demo-1 na palube lode nebola ľudská posádka.

Misia Demo-2, ktorá bude prvou s ľudskou posádkou na palube, sa zúčastnia dvaja astronauti z NASA –  Bob Behnken a Doug Hurley. Títo dvaja astronauti, pre ktorých to bude tretí vesmírny let, v podstate len zopakujú pripájací manéver kapsuly Crew Dragon k ISS s rozdielom, že členovia posádky sa presunú na ISS, kde nejaký čas zotrvajú.

Ich pobyt na stanici by mal trvať niekoľko týždňov, avšak podľa portálu TechCrunch to ešte nie je isté. Ak by sa ich pobyt na ISS mal predĺžiť, museli by absolvovať dlhší výcvik, čo by mohlo prispieť k presunu spomínaného naplánovaného štartu zo 7. mája 2020 na neskorší termín.

SpaceX

Spoločnosť SpaceX sa touto misiou pravdepodobne stane kľúčovým partnerom NASA. Tá bude vďaka tomu zároveň po dlhých rokoch nezávislá na ruských raketách Sojuz, ktoré bola doteraz nútená používať zakaždým, keď na ISS chcela previezť amerických astronautov. Ak sa podarí plánovanú misiu zrealizovať, celé by to mohlo vyzerať podobne, ako vo videu nižšie, ktoré minulý rok na Twitteri zverejnil Elon Musk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom