Mobilný operátor Orange Slovensko spustí vlastnú vysokorýchlostnú 5G sieť v Bratislave v priebehu apríla 2021.

Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, spoločnosť ešte koncom roku 2020 zavŕšila tri roky trvajúci projekt modernizácie rádiovej siete, do ktorého investovala 144 miliónov eur. Modernizáciou prešlo vyše 2 400 základňových staníc.

Projekt modernizácie siete zohľadňoval nielen prípravu na nasadenie 5G, ale priniesol aj vyššiu priepustnosť siete. Tá patrí podľa Alexandry Piskunovej k najrýchlejším v Európe, čo bolo potvrdené dvoma nezávislými testovaniami.

NEPREHLIADNI
Čakajú nás ešte nižšie ceny dát, volaní a SMS. EÚ predstavila novú „desaťročnicu“, roaming budú regulovať

Spoločnosť O2 Slovakia odštartovala ako prvý operátor na Slovensku komerčnú pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Tú môžu zákazníci testovať s vhodným zariadením od októbra 2020. Keďže spoločnosť čaká v druhej polovici tohto roka výmena celej rádiovej siete (RAN), očakáva najväčšiu investíciu do sietí, akú kedy realizovala.

Jej výšku však odmietla zatiaľ konkretizovať. „5G sieť nám v budúcnosti umožní pokryť stúpajúce nároky na dátovú prevádzku a obstáť v konkurencii poskytovateľov dátových služieb,“ dodal Ján Kalafut, PR Manager O2 Slovakia s tým, že dodávateľom siete sa stala spoločnosť Ericsson. Jej úlohou bude výmena celej rádiovej siete.

Najväčšiu komerčnú 5G sieť má zatiaľ Telekom

Vlastnú komerčnú 5G sieť spustil v hlavnom meste aj Telekom, ktorý od tej doby pokryl signálom celkovo už 12 lokalít v Bratislave. Celkovo je signál tejto siete dostupný v týchto pokrytých lokalitách: Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Kramáre, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Devínska Nová Ves a Staré Mesto. Podobne ako pre O2, aj pre Telekom dodáva technológie Ericsson.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Spoločnosť doteraz taktiež zverejnila výsledky meraní rýchlosti z mestských častí Ružinov, Staré Mesto a Petržalka. Telekom kombinuje 5G+4G, vďaka čomu poskytuje rýchlosť až do 1,1 Gbps pri sťahovaní a až 130 Mbps pri uploade. V realite sa však môžu tieto rýchlosti líšiť, napriek tomu ostanú na úrovni od 300-600 Mpbs pri sťahovaní a 60-80 Mbps upload. 5G sieť Telekomu v NSA móde využíva frekvenciu 1200 MHz.

Ako prvá sa rozhodla spustiť 5G sieť na Slovensku 4ka, ktorá ju spustila v roku 2019 v Banskej Bystrici, kde využíva zariadenia od ZTE so 60 MHz spektrom, 1,8 GHz a 3,7 GHz frekvenčným pásmom, pričom v druhom menovanom pásme dokáže fungovať súčasne 4G sieť s novou 5. generáciou pripojenia. Redakcia FonTech.sk sa v decembri 2019 zúčastnila prvého testovania 5G 4ky. Detaily sme priniesli v samostatnom článku.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom