V utorok 17.novembra ráno okolo 05:00 vykoná kapsula Crew Dragon Resilience autonómne dokovanie s Medzinárodnou vesmírnou stanicou a dopraví tak na jej palubu štyroch astronautov, informuje NASA. Priebeh misie budeš môcť sledovať na oficiálnom vysielaní SpaceX a so živým komentárom aj na FonTech.sk.

Aktualizácia 2. mája 2021:

Štyria astronauti misie Crew-1 sa úspešne vrátili na Zem a v kozmickej lodi Crew Dragon pristáli v oceáne. SpaceX tým zavŕšil svoju prvú plnohodnotnú misiu s posádkou, do kozmu medzitým dostali aj druhú. Posádka Crew-2 sa už nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde strávia približne rovnaký čas. Koncom roka ich vystrieda misia Crew-3. Kapsula Crew Dragon dnes zlomila aj dôležitý rekord, šlo totiž o najdlhšie trvajúcu vesmírnu misiu americkej kozmickej lode.

Pôvodný článok

Dokovanie na ISS

Kapsula Resilience sa bude k stanici približovať postupne. Najprv vo vzdialenosti 10 km nadviaže komunikáciu s ISS, potom sa priblíži na 2,5 km. Ak všetko prebehne podľa plánov, Crew Dragon sa priblíži na 400 m a bude orientovaný kolmo na dokovací port. Tento bod sa nazýva Waypoint 0, po ňom nasleduje Waypoint 1, počas ktorého sa vzdialenosť zníži len na 200 m. Posledný bod, Waypoint 2, sa nachádza len 20 metrov od dokovacieho portu.

Samotné dokovanie je autonómne, avšak astronauti na palube majú možnosť v prípade núdze zasiahnuť a prevziať manuálnu kontrolu nad modulom. Po úspešnom spojení dôjde k tlakovaniu prechodovej komory a otvoreniu prechodov. Celé dokovanie si možno vyskúšať pomocou simulátora, ktorý vyvinul SpaceX.

Samotný proces dokovania bude rozdelený na 2 fázy, tzv. „soft capture“ a „hard capture“. Pri prvej časti dokovania dôjde k čiastočnému prichyteniu Crew Dragonu k otvoru modulu Harmony. Pripojenie bude počas prvej fázy tlmené pružinami a začne postupné priťahovanie modulu pre posádku, pokým senzory nespustia „hard capture“, kedy bude Crew Dragon pripojený k otvoru s 12 hákmi. Vznikne pevné spojenie a modul bude pripevnený k ISS.

Po úspešnom pripojení modulu so štvoricou astronautov bude nasledovať kontrola kvôli prípadnému úniku. Posádka si bude môcť neskôr vyzliecť vesmírny oblek a budú čakať na otvorenie prechodového otvoru na ISS v module Harmony. To však môže trvať aj hodinu po tom, ako bude úspešne dokončené pevné spojenie so stanicou.

Komentovaný prenos naživo

07:45

Pred pár minútami sa posádka modulu Crew Dragon v misii Crew-1, ktorú tvoria 3 astronauti a 1 astronautka, pridali k Expedícii 64. Astronauti sú už teda na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, kde zotrvajú ďalších 6 mesiacov. Neskôr v marci budúceho roka by mala podľa plánov NASA a SpaceX letieť na ISS ďalšie posádka astronautov v misii Crew-2. Týmto zároveň ukončujeme náš živý komentár. Ďakujeme za sledovanie!

05:25

Aktuálne prebieha tlakovanie prechodu, kontrola teploty, tlaku a systémov. K otvoreniu prechodového otvoru dôjde až po úspešnom ukončení všetkých kontrol, čo môže trvať aj niekoľko desiatok minúť. Článok budeme aktualizovať neskôr.

Prechodový otvor na palubu ISS z modulu Harmony, ku ktorému je pripojený modul Crew Dragon.

05:18

Astronauti majú povolenú prípravu a vyzlečenie skafandrov pred vstupom do ISS.

05:15

NASA gratuluje posádke Crew Dragonu a ISS k úspešnej misii.

05:13

Crew Dragon je oficiálne spojená s ISS, fáza „hard capture“ je hotová. Nasledujú tlakové skúšky.

05:10

Bolo potvrdené že prvých 6 hákov je na svojom mieste. Ostáva ďalších 6.

05:08

Započala fáza „hard capture“. Po nej budú nasledovať tlakové skúšky pre overenie spojenia medzi Crew Dragonom a ISS.

05:05

Úspešne prebehlo zatiahnutie dokovacieho prstenca.

05:02

Úspešný kontakt Crew Dragonu s ISS, fáza „soft capture“ je hotová. Nasleduje „hard capture“ pre finálne spojenie kapsule so stanicou.

05:00

Crew Dragon oznamuje vzdialenosť 10 metrov a vhodné svetelné podmienky.

04:59

Ostáva len 15 metrov a tri minúty od dokovania s Medzinárodnou vesmírnou stanicou.

04:57

Kapsula je pripravená na dokovanie, začína posledné priblíženie k stanici.

04:54

Crew Dragon čaká dvadsať metrov od ISS na západ Slnka, aby neboli na dokovací port vrhané silné tiene.

04:49

Tím rozhodol o niekoľko minútovom zdržaní pre lepší výhľad a osvetlenie dokovacieho portu. Všetko ostatné je pripravené na pripojenie k ISS.

04:47

ISS vyriešila problém s počítačom na palube a všetko pokračuje podľa plánu. Modul s astronautmi je už len zopár metrov od stanice a dosiahol bod Waypoint 2!

Otvor modulu Harmony na ISS, ku ktorému sa pripája Crew Dragon aj počas misie Crew-1. Predtým sa k tomuto otvoru pripájal modul aj pri testovacích misiách Demo-1 (2019) a Demo-2 (2020).

04:41

V bode Waypoint 2 dôjde ku krátkemu pozdržaniu približovania z technických dôvodov. Ak je všetko v poriadku, dokovanie bude pokračovať.

04:39

Crew Dragon sa približuje k ISS, má pekný výhľad na celú vesmírnu stanicu.

04:36

Do Waypoint 2 ostáva 10 minút. Tím vtedy rozhodne, či je možné uskutočniť dokovanie.

04:35

Crew Dragon dosiahol bod Waypoint 1 a je len 213 m od stanice.

04:33

Ostáva 30 minút do spojenia s ISS, Crew Dragon je len niekoľko metrov od Waypoint 1.

04:25

Do dosiahnutia bodu Waypoint 1 ostáva okolo 10 minút, všetko prebieha podľa plánu. Kapsula sa približuje rýchlosťou 1 m/s.

Aktualizácia 17.11. o 04:18

Crew Dragon úspešne dosiahol Waypoint 0 a nachádza sa menej než 400 metrov od ISS. Všetky hodnoty sú v poriadku a kapsula sa blíži k bodu Waypoint 1.

SpaceX

Komentovaný prenos naživo

01:48

Modul Crew Dragon pokračuje podľa plánov na svojej ceste k ISS. Náš živý komentár bude pokračovať pri prenose dokovania modulu s astronautmi k vesmírnej stanici. Ďakujeme za sledovanie!

01:40

Crew Dragon sa úspešne oddelil od druhého stupňa Falcon 9 a pokračuje vo svojej ceste na ISS rýchlosťou 27 000 km/h vo výške 200 km. Všetko prebieha podľa očakávaní.

01:37

Prvý stupeň úspešne pristál na autonómnej lodi Just read the instructions.

01:36

Druhý stupeň vypína svoj motor.

01:35

Posádka zažíva niečo cez 2,5 G preťaženia. Prvý stupeň znovu zapálil svoje motory pre spomalenie pri vstupe do atmosféry.

01:31

Druhý stupeň sa úspešne oddelil, prvý stupeň sa vracia na Zem. Všetky hodnoty v poriadku a nominálna trajektória.

01:28

Falcon 9 prekročil rýchlosť zvuku.

01:27

Falcon 9 úspešne vzlietol!

01:26

Započalo finálne odpočítavanie! Menej než minúta do štartu.

01:25

Všetky systémové hodnoty naďalej nominálne, tankovanie druhého a prvého stupňa tekutým kyslíkom hotové.

01:23

Kapsula Crew Dragon už funguje na vlastnom napájaní.

01:22

Otvorenie ventilov pre zachladenie motorov. Prvý stupeň je plne natankovaný.

01:20

Do štartu ostáva len sedem minút a prvý stupeň je už takmer natankovaný.

01:19

Centrála popriala misii šťastný let, všetko je pripravené. Prvý stupeň má 90% paliva a displeje v kapsule sú nakonfigurované pre let.

01:16

Do štartu ostáva už len 12 minút, všetky hodnoty sú naďalej nominálne.

01:13

Druhý stupeň je už plne natankovaný.

SpaceX

01:11

Do štartu ostáva menej než 20 minút, 80% šanca na štart kvôli počasiu. Z rakety sa teraz dvíha hustá para. Ide o bežný jav kvôli nízkej teplote paliva a činidla čerpaného do rakety.

01:07

Houston oznamuje nominálne hodnoty, ISS je pripravená na misiu.

01:04

Potvrdenie čerpania hélia do druhého stupňa rakety.

00:58

Prístupové rameno bolo odtiahnuté od rakety a práve prebieha čerpanie paliva a činidla do prvého a druhého stupňa rakety. Šanca na zrušenie letu kvôli počasiu je už len 20%.

SpaceX

00:12

Po úniku tlaku z kapsule Crew Dragon technický tím očistil tesnenia vstupného poklopu, na ktorých našli neznáme predmety. Následná druhá tlaková skúška prebehla úspešne a prípravy na let pokračujú podľa plánu. Počasie je priaznivé a meteorologické balóny potvrdili vhodné podmienky vo vyššej atmosfére.

Okrem toho sa jednému z technikov podarilo na kameru ukázať heslo od tabletu, ktoré svojou jednoduchosťou niektorých možno prekvapí.

Live prenos komentovaný v angličtine: 

Ďalšie svetové prvenstvo SpaceX

Súkromná firma Elona Muska si 30. mája tohto roka na svoje konto pripísala ďalšie prvenstvo, keď v rámci testovacej misie Demo-2 vyniesli na ISS dvoch amerických astronautov. Ešte vždy však šlo len o  test a prvá plnohodnotná misia sa uskutoční až túto noc po tom, čo bola o niekoľko hodín odložená kvôli počasiu.

NASA

Na palube modernej kapsuly Crew Dragon, ktorú posádka pomenovala Resilience (odolnosť), sa na obežnú dráhu dostanú americkí astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a jeden astronaut japonskej vesmírnej agentúry Soichi Noguchi. Misia Crew-1 potrvá 180 dní a jeden z členov posádky bude musieť spať priamo v kapsule kvôli nedostatku lôžok na vesmírnej stanici.

Nové experimenty a výskum

Astronauti na ISS sa budú zaoberať experimentmi rovnako, ako ich predchodcovia. Jedným z hlavných zameraní je výskum potravinovej fyziológie a diét pre zlepšenie zdravia a stravy astronautov v budúcnosti.

Pre lepšie pochopenie funkcie mozgu a nervového systému bude vykonaný aj experiment Genes in space-7 vyvinutý študentmi, pomocou ktorého môžu vedci monitorovať a skúmať mozgovú aktivitu astronautov vo vesmíre. Tento experiment mal už v minulosti úspech a uskutočnil sa vďaka nemu test prvej technológie pre genetickú úpravu vo vesmíre.

Astronaut Nick Hague pracujúci na experimente Genes in space-6. Zdroj: NASA

Ďalšími projektmi sú napríklad Plant Habitat-02, vďaka ktorému môžu členovia posádky na palube pestovať reďkovky. BioAsteroid je zase experiment s mikróbmi, ktoré sa živia horninou a v budúcnosti môžu pomôcť s využívaním mesačnej horniny na extrakciu potrebných materiálov.

Vylepšený Crew Dragon

Od kapsuly použitej pre misiu Demo-2 sa Crew Dragon Resilience zásadne líši, informuje Business Insider. Jednou z najdôležitejších zmien je napríklad schopnosť automatického premiestnenia medzi dokovacími portmi, aby kapsula uvoľnila svoje miesto iným misiám.

NASA

Medzi ostatné vylepšenia patrí napríklad upravený tepelný štít, ktorý bol počas misie Demo-2 poškodený viac než je vhodné. Pre nové tepelné štíty použili silnejší materiál a sú presvedčení o vyriešení tohto problému.

Upravené sú aj solárne panely schopné vydržať dlhšie v nehostinných podmienkach obežnej dráhy, kde na nich pôsobí silná radiácia a veľké teplotné výkyvy. Fotovoltaika pôvodnej verzie by totiž len sotva vydržala 110 dní, avšak panely na kapsule Resilience majú na obežnej dráhe vydržať až 210 dní, čím získavajú rezervu pre krajné prípady.

Letový profil misie Crew-1, ktorý vykresľuje a j pristátie prvého stupňa na mori. Zdroj: NASA

Parametre Crew Dragon:

Budúca misia Crew-2

Okrem toho, že je nasledujúca misia s posádkou už naplánovaná, letieť má na rovnakom prvom stupni rakety Falcon 9 ako pri misii Crew-1. Raketa s označením B1061 po vynesení druhého stupňa na balistickú trajektóriu znovu naštartuje svoje motory, čím spomalí a pripraví sa na pristátie. Prvý stupeň následne dosadne na autonómnej lodi Just read the instructions, aby mohol byť v budúcnosti znovu použitý.

Prvé úspešné pristátie 1. stupňa rakety Falcon 9 na dronovej lodi Of Course I Still Love You sa uskutočnilo 8. apríla 2016. Zdroj: SpaceX/Flickr

V prípade úspechu pôjde o 15 vydarené pristátie rakety Falcon 9 a 65 pristátie pre SpaceX celkovo. SpaceX sa tak opäť dostane o krok bližšie k ďalšiemu svetovému prvenstvu – ako prvá súkromná firma vyniesť na obežnú dráhu astronautov na použitej rakete. To v minulosti dokázal len Raketoplán, ktorý však nebol ani zďaleka tak ekonomicky výhodný a „jednoduchý“ ako Falcon 9.

Prvý stupeň B1061 tiež prešiel zásadnou zmenou, keď pri zistení chyby vymenili všetky jeho motory a misiu Crew-1 museli odložiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP