Ako sme informovali včera v samostatnom článku, nový iPhone 15 a iPhone 15 Pro pre Apple konečne znamenajú prechod na vymodlený konektor USB-C. Nebol by to však Apple, keby si pre zákazníkov nepripravil poriadny chyták, ktorý je ako facka zákazníkom.

Ako totiž informuje TechCrunch, aj keď Apple pri iPhone 15 Pro hovorí o prenosových rýchlostiach až 10 Gbps, čo podľa nich žiadny iný smartfón nedokáže, v balení nie je kábel, ktorý by túto rýchlosť podporoval.

V balení nájdeš archaický kábel

Konektor USB-C je relatívne nový, no o prenosovej rýchlosti okrem konektora rozhoduje aj prenosový štandard. Doterajšie iPhony podporovali štandard USB 2.0, ktorý pred pár mesiacmi oslávil 23 rokov a ponúka prenosové rýchlosti len 480 Mbps.

Smutnou správou je, že nový iPhone 15 (bez prívlastku Pro) sa v tomto ohľade nikam neposunul a aj napriek konektoru USB-C podporuje len USB 2.0. Avšak jeho drahší brat iPhone 15 Pro urobil skok vpred a podporuje USB 3.0 – Apple neobjasnil, o ktorý štandard sa presne jedná, pravdepodobne však USB 3.2 (v minulosti tiež známe ako USB 3.1 Gen 2), ktoré zvláda rýchlosti do 10 Gbps.

Nový radič USB po prvý raz umožňuje rýchlosť USB 3 na iPhone, teraz podporuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti a výstup videa až do 4K pri 60 fps HDR,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Je v tom ale ďalší háčik.

Aj keď iPhone 15 Pro podporuje USB 3, v balení nájdeš archaický kábel podporujúci 23-ročné USB 2.0. Aj keď si teda za Pro verziu priplatíš, Apple ti dodá také príslušenstvo, že dosiahneš rovnaké rýchlosti ako ľudia s lacnejším iPhonom 15 bez prívlastku Pro.

Musíš si priplatiť ešte viac

Ak naozaj chceš využiť prenosovú rýchlosť 10 Gbps a „výstup videa až do 4K pri 60 fps HDR“, o ktorých Apple tak slávnostne hovoril, musíš si priplatiť ďalších 80 €. Ako totiž píše TechCrunch, budeš potrebovať kábel od Applu s podporou Thunderbolt 4, ktorý vôbec nie je lacný.

ScreenShot/DEEP s.r.o./YouTube

Je prakticky isté, že časom tretie strany ponúknu aj lacnejšiu alternatívu, ktorá bude svoj účel plniť úplne rovnako. Nateraz však nezostáva nič iné ako tolerovať prenosové rýchlosti, ktoré debutovali na prelome milénia, alebo „rozbiť prasiatko“ a kúpiť kábel s cenovkou nebezpečne blízko 100 €.

Novinka však prináša aj ďalšie zaujímavé zmeny

Apple priniesol nové funkcie pre tlačidlo, ktorým iPhone doteraz menil vyzváňanie. Pomocou tohto tlačidla je po novom možné využívať množstvo rôznych funkcií podobne, ako to umožňuje napríklad Motorola.

Cena nového iPhone 15 Pro začína na 1 199 € za 256 GB verziu. Na druhej strane spektra je iPhone 15 Pro Max s kapacitou 1 TB, ktorého cena sa vyšplhá až na 1 949 €.

Lacnejší iPhone 15 stojí 949 € v 128 GB verzii, 15+ začína na 1 099 €. Najvyššia verzia iPhone 15 s kapacitou 512 GB dosahuje cenu 1 329 € a 15+ až 1 479 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú