Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vláda Spojených štátov sa s verejnosťou nepodelila o všetky detaily, ktoré sa týkali špionážnych čínskych balónov, informuje Interesting Engineering. Vyplýva do z uniknutých dát, podľa ktorých Pentagón vedel o ďalších takýchto čínskych balónoch a z týchto dát vyplýva zároveň aj dôvod, kvôli ktorému o ďalších balónoch vláda verejnosť neinformovala.

Ďalšie tri balóny

Člen národnej gardy, Jack Teixeira, zodpovedný za únik utajených informácií, bol zatknutý len pred niekoľkými dňami a verejnosť sa ešte vždy zaoberá množstvom dát, ktoré uzreli svetlo sveta. Niektoré z nich boli spochybnené, iné sa však zdajú byť skutočne pravé a tak je to aj v prípade informácií o čínskych balónoch, ktoré vyvolali začiatkom tohto roka poriadny rozruch.

Pentagón podľa týchto informácií vedel o ďalších troch čínskych balónoch, pričom jeden z nich bol spozorovaný nad armádnymi loďami v Tichom oceáne. K informovaniu verejnosti v jeho prípade nikdy nedošlo a ďalší balón Pentagón pozoroval v Juhočínskom mori, kam padol. Pozorovaný mal byť aj tretí balón, okrem Killeen-23.

Jaroslav Novák/TASR

Killeen-23 je označenie špionážneho balónu, ktorý Spojené štáty zostrelili nad svojim vlastným územím a ako vyplýva z uniknutých informácií, ani týždeň po zostrelení neboli identifikované jeho senzory a antény. Aký je stav vyšetrovanie dnes, známe nie je.

Zostrelili ich niekoľko

Záhadných objektov začiatkom roka USA zostrelili niekoľko a nebolo hneď známe, o čo sa vlastne jedná. Vznikli dokonca špekulácie, že môže ísť o mimozemské lode. „Nezaznamenali sme žiadny náznak mimozemšťanov… v súvislosti s nedávnymi zostreleniami,“ povedala Karin Jean-Pierrová, hovorkyňa Bieleho domu.

Špionážna technika

Z uniknutých dát zároveň vyplýva, že bol balón Killeen-23 dostatočne silný a výkonný na to, aby uniesol prakticky akúkoľvek špionážnu techniku a to vrátane radaru. Prítomnosť pokročilej špionážnej techniky sa podarilo potvrdiť aj pri predchádzajúcich balónoch Bulger-21 a Accardo-21, vysvetľuje The Washington Post. Portál zároveň dodáva, že Čína upozorňovala na výhodu takejto špionážnej techniky už niekoľko rokov.

Pixabay/TASR/AP

Čínsky balón Killeen-23 nad svojim územím zostrelili Spojené štáty ešte 4. februára, pričom boli okrem vojenských stíhačiek na túto akciu nasadené lode. Predstavitelia USA operáciu naplánovali tak, aby sa im podarilo zachytiť čo najviac z trosiek ešte predtým, než sa ponoria.

Vyšetrovanie všetkých troch incidentov naďalej prebieha a ostáva otázkou, prečo boli USA nútené zostreliť tri objekty tesne po tom, čo sa nad ich územím objavil čínsky špionážny balón. Je nepravdepodobné, že sa jedná o náhodné súkromné balóny, avšak zatiaľ nie je možné túto možnosť vylúčiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú