Len pred pár dňami sme informovali o možnom predĺžení licencie pre obchodovanie s týmto čínskym gigantom, ktorá mala podľa prvotných informácií platiť iba 14 dní. Hovorilo sa aj o povolení s dlhšou platnosťou, ktoré ale nemalo byť ešte pripravené. USA dnes nakoniec udelili Huawei nové povolenie, ktoré mu umožní využívať technológie amerických gigantov, a to po dobu ďalších 3 mesiacov, informuje agentúra Reuters

Administratíva Donalda Trumpa pridala Huawei na čiernu listinu ešte na jar tohto roka, kedy vláda vyjadrila nedôveru voči tejto čínskej spoločnosti a jej technológie považovala za možnú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Huawei však tieto obvinenia niekoľkokrát odmietol, no nevyhol sa problémom, kvôli ktorým mal obmedzený prístup k americkým technológiám. Spoločnosti z USA totiž museli mať v uplynulých mesiacoch povolenie na obchodovanie s týmto výrobcom.

Úrady v USA predĺžili licenciu na obchodovanie s Huawei. Znova o niekoľko mesiacov

Po niekoľkých etapách, kedy USA predĺžili licencie každé 3 mesiace, malo dnes prísť ďalšie predĺženie povolenia, avšak iba na najbližšie 2 týždne. Dôvodom malo byť nekompletné povolenie na dlhšiu dobu, ktoré sa malo podľa pôvodných správ ešte kompletizovať. Dočasná licencia má pritom pomôcť americkým operátorom na vidieku, ktorí sú závislí na 4G a 3G sieti Huawei. Bez nich by sa ľudia ocitli bez mobilného signálu.

Napínavý vývoj situácie však dnes ukončilo udelenie ďalšej licencie s rovnakou 3-mesačnou platnosťou ako doteraz. Americké spoločnosti tak budú môcť až do začiatkov budúceho roka naďalej obchodovať s týmto čínskym gigantom.

Huawei prezradil, že toto pondelkové predĺženie licencie nebude mať žiaden výrazný dopad na jeho fungovanie a biznis. Údajne sa nemení nič na tom, že spoločnosť je obviňovaná neprávom.

Nenechaj si ujsť
HarmonyOS vs. Android: Základný rozdiel, ktorý dodáva Huawei obrovskú výhodu nad Androidom

Miesto pôvodných 2 týždňov sa Huawei a jeho americkí partneri dočkali ďalšej 12-týždňovej dohody, ktorá im dočasne umožní ďalšiu spoluprácu. Ministerstvo obchodu zvažovalo aj udelenie individuálnych licencií pre firmy v USA po prijatí 200 žiadostí.

Dnešné predĺženie licencie ale tieto požiadavky úradov nerieši. Ani nové povolenie však spoločnosti príliš nepomôže. Zákazy v USA ju totiž pripravili o služby a aplikácie Googlu, ktoré nemôže využívať vo svojich nových smartfónoch.

Huawei tak bol nútený priniesť na trh doteraz 2 modely bez podpory týchto softvérových súčastí od Googlu, informuje CNET. Smartfóny Mate 30 Pro a skladací Mate X si musia poradiť bez Služieb Google, ale aj virtuálneho obchodu s aplikáciami Google Play. Zatiaľ nevedno, či bude môcť Huawei v najbližších mesiacoch opäť tieto aplikácie využívať. Záložným plánom firmy však môže byť aj vlastný systém HarmonyOS. Ten sa ale do jeho smartfónov zrejme tak skoro nedostane.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom