Len pred pár dňami sme informovali o možnom predĺžení licencie pre obchodovanie s týmto čínskym gigantom, ktorá mala podľa prvotných informácií platiť iba 14 dní. Hovorilo sa aj o povolení s dlhšou platnosťou, ktoré ale nemalo byť ešte pripravené. USA dnes nakoniec udelili Huawei nové povolenie, ktoré mu umožní využívať technológie amerických gigantov, a to po dobu ďalších 3 mesiacov, informuje agentúra Reuters

Administratíva Donalda Trumpa pridala Huawei na čiernu listinu ešte na jar tohto roka, kedy vláda vyjadrila nedôveru voči tejto čínskej spoločnosti a jej technológie považovala za možnú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Huawei však tieto obvinenia niekoľkokrát odmietol, no nevyhol sa problémom, kvôli ktorým mal obmedzený prístup k americkým technológiám. Spoločnosti z USA totiž museli mať v uplynulých mesiacoch povolenie na obchodovanie s týmto výrobcom.

Úrady v USA predĺžili licenciu na obchodovanie s Huawei. Znova o niekoľko mesiacov

Po niekoľkých etapách, kedy USA predĺžili licencie každé 3 mesiace, malo dnes prísť ďalšie predĺženie povolenia, avšak iba na najbližšie 2 týždne. Dôvodom malo byť nekompletné povolenie na dlhšiu dobu, ktoré sa malo podľa pôvodných správ ešte kompletizovať. Dočasná licencia má pritom pomôcť americkým operátorom na vidieku, ktorí sú závislí na 4G a 3G sieti Huawei. Bez nich by sa ľudia ocitli bez mobilného signálu.

Napínavý vývoj situácie však dnes ukončilo udelenie ďalšej licencie s rovnakou 3-mesačnou platnosťou ako doteraz. Americké spoločnosti tak budú môcť až do začiatkov budúceho roka naďalej obchodovať s týmto čínskym gigantom.

Huawei prezradil, že toto pondelkové predĺženie licencie nebude mať žiaden výrazný dopad na jeho fungovanie a biznis. Údajne sa nemení nič na tom, že spoločnosť je obviňovaná neprávom.

Nenechaj si ujsť
HarmonyOS vs. Android: Základný rozdiel, ktorý dodáva Huawei obrovskú výhodu nad Androidom

Miesto pôvodných 2 týždňov sa Huawei a jeho americkí partneri dočkali ďalšej 12-týždňovej dohody, ktorá im dočasne umožní ďalšiu spoluprácu. Ministerstvo obchodu zvažovalo aj udelenie individuálnych licencií pre firmy v USA po prijatí 200 žiadostí.

Dnešné predĺženie licencie ale tieto požiadavky úradov nerieši. Ani nové povolenie však spoločnosti príliš nepomôže. Zákazy v USA ju totiž pripravili o služby a aplikácie Googlu, ktoré nemôže využívať vo svojich nových smartfónoch.

Huawei tak bol nútený priniesť na trh doteraz 2 modely bez podpory týchto softvérových súčastí od Googlu, informuje CNET. Smartfóny Mate 30 Pro a skladací Mate X si musia poradiť bez Služieb Google, ale aj virtuálneho obchodu s aplikáciami Google Play. Zatiaľ nevedno, či bude môcť Huawei v najbližších mesiacoch opäť tieto aplikácie využívať. Záložným plánom firmy však môže byť aj vlastný systém HarmonyOS. Ten sa ale do jeho smartfónov zrejme tak skoro nedostane.

Huawei