Dlhé mesiace sme boli svedkami rôznych správ a špekulácií o novom operačnom systéme z dielne Huawei. Nakoniec sme sa 9. augusta dočkali oficiálneho predstavenia na konferencii vývojárov v Číne. Huawei sa dokonca už viackrát vyjadril, že jeho nový operačný systém má byť rýchlejší a lepší ako Android. Či je to ale naozaj pravda ukáže až čas.

HarmonyOS bol dlhé mesiace predmetom špekulácií, ktoré hovorili o jeho možných pomenovaniach. Najčastejšie sa skloňovali názvy ako Ark OS, či HongMeng OS. Nový operačný systém je zaujímavý aj svojou univerzálnosťou, takže použitý môže byť okrem smartfónov aj v notebookoch, smart hodinkách, tabletoch, autách, či slúchadlách. Očakáva sa, že do roku 2025 bude množstvo technológií založených na AI, IoT a 5G, takže navrhovanie OS pre takéto zariadenia sa javí ako dobrý krok do budúcnosti.

Rozdiel je v mikrokerneli

Základným rozdielom medzi HarmonyOS a Androidom je fakt, že novinka z dielne Huawei nie je založená na jadre Linuxu.  Podľa riaditeľa Huawei je HarmonyOS prvým operačným systémom na svete, ktorý je založený na mikrokerneli pre všetky scenáre. Podporuje operačnú pamäť RAM vo veľkostiach od niekoľko kB až po niekoľko GB.

Zobraziť celú galériu (4)
Nový operačný systém je zaujímavý aj svojou univerzálnosťou, takže použitý môže byť okrem smartfónov aj v notebookoch, smart hodinkách, tabletoch, autách, či slúchadlách, Screenshot/Huawei Mobile/YouTube

Mikrokernel má menšiu veľkosť ako jadro napríklad od Linuxu, pretože obsahuje iba minimálne množstvo kódu, ktoré je potrebné na spustenie operačného systému, uvádza portál Fossbytes.com. Všetky ostatné služby, ako súborové systémy, ovládače zariadení, sieťové ovládače a ďalšie sa spúšťajú v rozhraní používateľa. V tomto prípade sa medziprocesová komunikácia (IPC) stáva dôležitým faktorom v celkovom výkone OS.

HarmonyOS má byť oproti Androidu rýchlejší aj vďaka tomu, že systém od Googlu používa veľké množstvo kódu, zastaralý mechanizmus plánovania a taktiež má problémy s fragmentáciou. Mikrokernel od Huawei využíva nový mechanizmus, ktorý využíva analýzu zaťaženia v reálnom čase a predpovede na lepšie rozdelenie systémových prostriedkov.

Nepôjde o priamu konkurenciu

Richard Yu potvrdil, že HarmonyOS nie je priamym konkurentom pre Android. Nový operačný systém však môže Android v smartfónoch Huawei kedykoľvek nahradiť. Prepnutie z Androidu na systém HarmonyOS má trvať približne deň, maximálne dva a išlo by hlavne o prípady, ak by bola spoločnosť Huawei opätovne zaradená na čiernu listinu, a tým pádom by jej bol zablokovaný prístup k službám Google.

Zobraziť celú galériu (4)
Zakladateľ Huawei, Ren Zhengfei, nedávno prezradil, že operačný systém čínskeho giganta bude rýchlejší ako Android a MacOS. Svoje využitie nájde aj v notebookoch spoločnosti. Zdroj: Flickr

Predpokladá sa, že Huawei vytvoril akýsi plán B v prípade, že by mal problémy s dostupnosťou služieb od spoločnosti Google. Napríklad zariadenie Mate 30 ešte stále nedostalo potrebnú certifikáciu Google Play, čo je nevyhnutnosťou pre predinštalovanie operačného systému Android a služieb Google. Očakáva sa, že ak sa situácia nezlepší, práve Mate 30 by mohol byť prvým smartfónom, ktorý bude bežať na novom HarmonyOS.

Bezpečnejší systém, na ktorom môže pracovať aj konkurencia

HarmonyOS sa momentálne zameriava na čínsky trh, no Huawei má záujem svoj nový operačný systém ponúknuť aj pre zariadenia od iných výrobcov. Aj z tohto dôvodu sa HarmonyOS stane v budúcom roku úplne otvoreným, čo dáva konkurenčným spoločnostiam, ako je Oppo, či Xiaomi príležitosť spoločne pracovať na rozvoji systému s Huawei, informuje portál phoneArena.com.

Zobraziť celú galériu (4)
Nový OS má byť bezpečnejší vďaka novému overovaniu a absencii rootu, Screenshot/Huawei Mobile/YouTube

S mikrokernelovým základom by mal byť HarmonyOS už od samého začiatku bezpečnejší, pretože nebude podporovať root, nakoľko ide podľa spoločnosti o bezpečnostné riziko Androidu a ďalších systémov založených na Linuxe. Engadget.com informuje, že systém používa aj takzvané formálne overovanie, čo znamená, že ide o súbor matematických prístupov, ktoré sú používané v oblastiach kritických z hľadiska bezpečnosti, ako je napríklad letectvo.

Huawei prezradil, že jeho mikrokernel 2.0 predstaví už v budúcom roku, pričom verzia 3.0 príde na svet v roku 2021, informuje XDA-Developers.

Dôležité bude presvedčiť vývojárov aplikácií

Najväčšia výzva pre Huawei je však v oblasti aplikácií. Bude potrebné vyvinúť obrovskú snahu nalákať vývojárov, aby svoje aplikácie preniesli aj do novej alternatívy obchodu Play s názvom AppGallery. HarmonyOS zatiaľ nepodporuje aplikácie pre Android, no podľa Huawei bude pre vývojárov veľmi jednoduché preniesť aplikácie na nový operačný systém. Spoločnosť vydala všetky potrebné súpravy SDK a aj ďalšie nástroje, ktoré im v tom pomôžu.

Zobraziť celú galériu (4)
Huawei bude musieť nalákať vývojárov, aby svoje aplikácie preniesli aj do novej alternatívy obchodu Play s názvom AppGallery, Instagram/Huawei

V každom prípade sme už v minulosti boli svedkami rôznych pokusov o „zvrhnutie“ Androidu. Samsung sa pokúšal preraziť s operačným systémom Tizen, z ktorého sa nakoniec stal softvér poháňajúci nositeľné zariadenia, ako sú napríklad smart hodinky. Ďalším príkladom je Windows Mobile, ktorý aj napriek dôrazu na produktivitu a bezpečnosť nebol dostatočne konkurencieschopný.

Nie je jasné, ako sa bude situácia vyvíjať aj naďalej

Spoločnosť Huawei má v Spojených štátoch aj naďalej problém s dôverou z hľadiska bezpečnosti. Niektoré zákazy a blokovania boli síce zo strany americkej vlády zrušené, no aj naďalej platí, že situácia medzi Čínou a USA je stále napätá. Huawei môže zatiaľ obchodovať s americkými firmami, no samotná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je veľmi nepredvídateľná a tak sa zo dňa na deň môže situácia pre Huawei opätovne zmeniť k ešte horšiemu.

Huawei predstavil operačný systém HarmonyOS s ktorým zatiaľ neplánuje konkurovať Androidu, no vytvoril ho, aby ho mohol použiť v prípadoch, kedy by bol úplne odstrihnutý od služieb Google. Používať ho však bude v iných zariadeniach, čo mu pomôže odstrániť prípadné nedostatky a neustále tak pracovať na jeho zdokonaľovaní.

Zobraziť celú galériu (4)
YouTube (úprava redakcie)

Nový operačný systém má byť vďaka použitým technológiám bezpečnejší, čo je určite veľké plus, ktoré môže vyvolať u mnohých používateľov a predstaviteľov vlád pozitívny postoj. Naopak aj vďaka predchádzajúcim kauzám a pošramotenej reputácii ohľadne bezpečnosti môže mať Huawei problém, nakoľko sa určite budú vynárať špekulácie o prítomnosti takzvaných zadných dvierok, pomocou ktorých Huawei vykonáva špionáže a ovplyvňuje používateľov svojich zariadení.

Nie je jasné, ako sa bude situácia medzi USA a Čínou vyvíjať, no isté je, že Huawei je v pozícii, kedy môže len čakať, aké budú ďalšie kroky americkej vlády. V zálohe má svoj vlastný operačný systém, ktorý neváha v prípade potreby použiť, a to môže byť jeho veľkou výhodou. To, či bude HarmonyOS taký dobrý, ako sa zatiaľ zdá, však ukáže až čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom