S príchodom hypersonických zbraní zaznamenáva moderná vojenská technológia významný posun. Najnovšou ukážkou týchto pokročilých systémov je torpédoborec USS Zumwalt (DDG 1000) vybavený stealth technológiou, ktorý v súčasnosti prechádza modernizáciou na inštaláciu experimentálneho hypersonického zbraňového systému s názvom Conventional Prompt Strike.

Tento torpédoborec, najväčší svojho druhu v histórii amerického námorníctva, sa stáva kľúčovým hráčom budúcnosti. Na tému upozornil portál LiveScience.

Čo sú hypersonické zbrane a prečo sú také smrtiace?

Hypersonické strely sú schopné dosahovať rýchlosti presahujúce päťnásobok rýchlosti zvuku, čo im umožňuje zasiahnuť ciele v rekordne krátkom čase. Mimo to, tieto zbrane sa pohybujú vo vysokých nadmorských výškach a dosahujú vysokú presnosť zásahu.

USS Zumwalt bude vybavený štyrmi odpaľovacími trubicami, pričom každá trubica bude obsahovať tri hypersonické rakety systému Conventional Prompt Strike. Tento systém funguje podobne ako balistické rakety, pričom štartuje vertikálne, no následne je poháňaný hypersonickým klzákom. Klzák dosahuje ešte vyššiu rýchlosť, až Mach 8 (približne 9 880 km/h) a je navrhnutý na dosiahnutie maximálnej presnosti.

Lockheed Martin/FirstPost/YouTube (Úprava redakcie)

Jedným z ich hlavných benefitov je schopnosť prekonať obranné systémy. Kým protivzdušná obrana predpovedá dráhu letu bežných rakiet a zachytáva ich, hypersonické rakety sú také rýchle, že systémy nestíhajú reagovať. Navyše môžu počas letu manévrovať, čo zvyšuje ich presnosť.

Hypersonické zbrane predstavujú ďalší krok vo vývoji konvenčného, nenukleárneho zbrojenia, pričom ich technologický pokrok sledujú všetky významné svetové mocnosti. Podľa nedávno uniknutého dokumentu, Čína už v roku 2022 úspešne otestovala svoju hypersonickú raketu DF-27. Táto správa zdôrazňuje, že vývoj hypersonických zbraní sa stáva kľúčovým faktorom pri zabezpečení strategickej prevahy.

Zaradenie systému Conventional Prompt Strike na USS Zumwalt predstavuje začiatok novej éry vojenskej technológie.  Hypersonické zbrane nie sú len o rýchlosti, ale o komplexnej kombinácii technológie, stratégie a inovácií, ktoré môžu zásadne ovplyvniť podobu budúcich konfliktov.

Mala byť neviditeľná, nakoniec ju „ukradli“ USA

Čína po dlhých rokoch napätého čakania konečne predstavila svoju najnovšiu stíhačku J-35, ktorá sa na teraz už legendárnu americkú F-35 nepodobá len názvom. Čína sa pri vývoji veľmi silným spôsobom inšpirovala americkým náprotivkom a to vďaka technológiám a dátam, ktoré sa podarilo v rámci špionáže ukradnúť. Výsledok je ale napriek tomu horší, než F-35.

O tom, že Čína vykonáva pravidelnú a ostrú špionáž Spojených štátov, nie je nutné pochybovať. Prekvapivé potom nie je ani to, keď ukradnuté technológie a poznatky Čína implementuje do svojich vlastných projektov, ako je napríklad práve stíhačka J-35A, ktorá bola oficiálne predstavená na medzinárodnej leteckej šou. Tej sa navyše zúčastnila aj prekrásna stíhačka Su-57 ruskej výroby, ktorá ale opäť dokázala, že nie je ani zďaleka tak moderná, ako Rusko tvrdí.

J-35A sa nápadne podobá na americkú F-35 a to nie je náhoda, avšak nemožno hovoriť o priamej kópii. F-35 je tou najkomplexnejšou stíhačkou v histórii a Čína nielen nemá k dispozícii niektoré z použitých špičkových technológií, zároveň nemala k dispozícii všetky potrebné podrobnosti. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP