Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vo vesmíre začína bezprecedentná bitka o Mesiac a jeho vzácne suroviny, ktoré sa už čoskoro stanú kľúčovými nielen pre pripravované kolónie na ňom, ale tiež pre ľudí na Zemi.

Technológie sa šinú vpred a zdá sa, že sa Mesiac stane už čoskoro novým strediskom geopolitických bojov medzi zemskými veľmocami. Kto vyhrá tieto kozmické preteky 21. storočia?

Vesmírne preteky 2.0

Prvé vesmírne preteky počas Studenej vojny prebiehali primárne medzi Spojenými štátmi americkými a Sovietskym zväzom. Veľmoci sa v posledných desaťročiach zásadne zmenili a aj keď je Rusko aj naďalej veľkým hráčom v dobývaní vesmíru, novodobé vesmírne preteky prebiehajú väčšmi medzi súkromným sektorom USA a Čínou, píše Bloomberg.

Aj keď sa ešte donedávna zdalo, že Čína príliš veľké ambície vo vesmíre nemá, čoraz väčšmi dokazuje pravý opak. Podarilo sa jej na orbite zostaviť svoju prvú dlhodobú vesmírnu stanicu Tchien-kung a pravidelne k nej vynášajú svoji astronautov (taikonautov) a vedecké zásoby či potreby pre posádku.

Northrop Grumman

Na druhej strane Rusko sa chystá, na základe dlhodobých plánov, o niekoľko rokov opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice a vybudovať na orbite vlastnú stanicu. Vzhľadom na množstvo zlyhaní a problémov v posledných rokoch, ktoré sú spojené aj s meškaním väčšiny projektov, je ale takýto cieľ vysoko otázny.

Čo nás čaká na Mesiaci?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú