Spojeným štátom sa podarilo otestovať zbraň, ktorá má ohromný potenciál stať sa budúcnosťou armád a vojen. Dokonca sa zdá, že prítomnosť ľudí v nich bude len minimálna. Umelej inteligencii totiž zverili do rúk špičkový dron XQ-58A, ktorý nesie meno Valkyrie a sľubuje skutočne veľa. Výhodou je navyše aj „neviditeľnosť“, informuje Interesting Engineering.

Zbraň ako z budúcnosti

Za vývojom dronu XQ-58A stojí americká spoločnosť Kratos Defense & Security Solutions a o úspešnom teste informovalo Výskumné laboratórium Vzdušných síl USA v tlačovej správe. V rámci tohto testu dokázala umelá inteligencia pilotovať spomínaný dron po dobu až približne tri hodiny. Podľa expertov je potenciál obrovský a očakávajú, že bude vyvinutých niekoľko ďalších podobných systémov.

Bez človeka na palube môže byť takýto stroj oveľa jednoduchší a efektívnejší. Ak navyše nepotrebuje ani operátora na základni či niekoľko kilometrov od aktívneho bojiska, dokáže byť aj oveľa lacnejší. Armáda očakáva, že takýto systém bude v budúcnosti použitý aj v autonómnych stíhačkách, ktoré majú nahradiť tie dnešné.

Počas testovacieho letu dokázala pilotujúca umelá inteligencia vyriešiť simulovaný problém taktickým spôsobom, čím dokázala, že má šancu na reálny úspech aj v skutočnom boji. Než však umelej inteligencii inžinieri umožnili naostro pilotovať skutočné lietadlo, musela prejsť intenzívnym vývojom a simuláciami, aby armáda uistila, že takýto test neskončí haváriou a zničením prototypu, ktorý stál milióny dolárov.

Vývoj pokračuje

Dron XQ-58 Valkyrie prvýkrát vzlietol ešte v roku 2019 a podľa výrobcu dokáže preletieť naraz až približne 5 600 km, pričom má zásadnú výhodu nízkej efektívnej radarovej plochy. Stroj unesie naraz 272 kg zbraní vo svojom vnútri a ďalších 272 kg pod krídlami, píše Kratos Defense & Security Solutions.

Nová éra zbrojenia

Len pred niekoľkými mesiacmi bola umelá inteligencia použitá aj na riadenie experimentálnej stíhačky X-62A VISTA, čo zvládla až na vyše 17 hodín.

X-62A je upravenou stíhačkou F-16D, ktorá je vybavená aj simulačným systémom VISTA (VSS) či systémom SACS pre autonómne riadenie simulácie. Počítač EMC2, známy tiež ako Einsteinova krabička, zabezpečuje zdieľanie dát medzi jednotlivými systémami, pričom za jeho vývojom a prevádzkou stojí špecializovaná skupina Skunk Works, ktorá je súčasťou firmy Lockheed Martin a má na konte vývoj niekoľkých legendárnych strojov, ako je napríklad SR-71 Blackbird.

Kyle Brasier/U.S. Air Force

Umelú inteligenciu sa dokonca podarilo použiť na objavenie tisícok nových chemických zbraní v priebehu len niekoľkých hodín a podľa expertov je už dnes jasné, že sú tieto systémy budúcnosťou armád a vyzerá to tak, že aj vojen.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú