Spojené štáty môžu už čoskoro získať jedinečnú funkciu, ktorá im umožní paralyzovať satelitné siete a jednotlivé družice nepriateľa, informuje portál Interesting Engineering. Výhodou týchto systémov je, že ich výrobca vyprodukuje niekoľko desiatok a nebude nutné ich dopravovať do vesmíru na to, aby dokázali narušiť družice nepriateľa.

Zariadenia budú meškať

Za vývojom spomínaných zariadení stojí americká spoločnosť L3 Harris, pričom pôvodne mali vojsť do prevádzky ešte v minulom roku. Zrejme sa však podarí uviesť ich do prevádzky najskôr v roku 2024, kedy môžu Spojené štáty získať schopnosť paralyzovať satelity Číny či Ruska a zničiť tak dôležitú časť armády, ktorá je zodpovedná za informácie, komunikáciu a mapovanie diania nielen na bojisku, ale aj za frontovými líniami.

Nové zariadenia tvoria veľké paraboly, ktoré pripomínajú antény rádiových observatórií. Tieto paraboly sú síce pomerne veľké, avšak sú dostatočne kompaktné na to, aby bolo možné ich transportovať na potrebné miesto a navyše pracujú Vesmírne sily na tom, aby mali nové zariadenia čo najvýkonnejšiu prevádzku a zároveň čo najnižšie riziko.

L3 Harris

Vesmírne sily USA v minulosti vyhlásili, že chcú poslať do prevádzky až do 30 takýchto zariadení. Program sa pomaly blíži do záverečnej fázy, v rámci ktorej prebehnú posledné testy a implementácia do reálnej prevádzky, vďaka čomu získajú Spojené štáty schopnosť, ktorou sa Rusko či Čína pýšia už dlhú dobu. Tentoraz má však zásadnú výhodu.

Čína to spraví nepozorovane

Nebezpečnú protisatelitnú zbraň nedávno predstavila aj Čína, pričom má dôležitú vlastnosť. Vedci totiž vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže zneškodniť satelit tak, aby jeho zničenie pripomínalo nehodu. Každý podobný útok je však pomerne riskantný, pretože niektoré satelity sú vybavené technickými kamerami a svoje okolie monitorujú. Blížiacu sa sondu s výbušninou tak môžu potenciálne identifikovať.

Nevytvorí vesmírny odpad

Zásadnou výhodou týchto pozemných protisatelitných zbraní je, že majú nepriateľské satelity narušiť aj bez toho, aby ich ohrozili fyzicky a priamo. Systémy USA vďaka tomu dokážu paralyzovať nepriateľské družice aj bez toho, aby vytvárali vesmírny odpad. Ten totiž môže ohroziť množstvo ďalších družíc a to vrátane tých spojeneckých, pričom nie je vylúčená ani obávaná reťazová reakcia.

Medzinárodná vesmírna stanica v roku 2006 po inštalácii nových solárnych panelov a odchode Raketoplánu Atlantis. Zdroj: NASA

S čímsi podobným má nepríjemné skúsenosti Rusko, ktoré odpálilo vlastný satelit v rámci testu protisatelitnej zbrane. Ten sa však nachádzal dostatočne vysoko na to, aby ohrozil astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a test tak vyvolal medzinárodné pohoršenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú