Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nariadenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, zaradenie spoločnosti Huawei na čiernu listinu či pozastavenie spoluprác s Huawei zo strany viacerých spoločností. Toto sú kroky, ktoré vyvolali  a znásobili napätie medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Nejedná sa však o prvú obchodnú vojnu. V minulosti sa odohrali ďalšie, ktoré mali rôzne dopady na svetovú ekonomiku.

História svetovej ekonomiky priniesla viacero obchodných konfliktov, ktoré s určitosťou ovplyvňovali medzinárodné dianie. Niektoré vojny prebehli pokojne, no iné naopak viedli k politickým záujmom, ktoré mali dopad na svetový vývoj. Obchodné vojny síce nespôsobujú také straty ako ozbrojené konflikty, no dokážu spôsobiť nepríjemné problémy aj vo vyspelých svetových ekonomikách. Ohrozené bývajú aj svetové burzy, ktoré môžu zaznamenať nečakané pády, ktoré ovplyvňujú ďalší vývoj v ekonomikách.

Jedna z najväčších obchodných vojen

Anglicko patrilo v minulosti k štátom, ktoré viedli mnohé obchodné vojny. Jednou z najväčších bola obchodná vojna v 30. rokoch 20. storočia. Anglická reakcia na írsky protekcionizmus vyústila až do vzájomného uvalenia ciel na dovážané produkty. Z tohto 20 ročného „boja“ vzišla ako porazená krajina Írsko, ktorého ekonomika úplne skolabovala a padla takmer na dno. Spôsoboval to najmä fakt, že Írsko v tom čase vyvážalo do Anglicka až 90 % výrobkov.

USA ako líder obchodných vojen

Lídrom v počte obchodných vojen sa v 20. storočí stali Spojené štáty americké. Stratégia USA sa výrazne podpísala na rozpútaní Veľkej hospodárskej krízy. Americký zákon na ochranu priemyslu predražil clá na zahraničný tovar na absolútny vrchol za posledných 100 rokov. Clá mali dopad až na 20 000 druhov rôzneho tovaru.

Posledná veľká vojna, ktorá sa skončila skôr ako začala

Posledná väčšia obchodná vojna, ktorá mohla zasiahnuť svetovú ekonomiku, sa mohla takmer odohrala v roku 2002. Našťastie sa však skončila skôr ako mohlo dôjsť k negatívnym situáciám na svetových trhoch. Vtedajší americký prezident George W. Bush chcel potopiť firmy, ktoré dovážali oceľ do USA. Clá nakoniec rýchlo zrušil, nakoľko prepady hodnoty akcií a dolára spolu s varovaniami oceliarskych gigantov ho presvedčili o tom, že to rozhodne nebude dobrý nápad.

Coca Cola vs Pepsi

V minulosti sa odohralo viacero obchodných vojen medzi samotnými spoločnosťami. Tie sa odohrávali v potravinárskom, technologickom, odevnom či automobilovom priemysle. Medzi známe obchodné vojny patrí napríklad spor medzi Coca Colou a Pepsi.

V takzvaných „Cola Wars“ z 80. rokov strácala Coca Cola podiel na trhu, pričom sa snažila súperiť so svojím hlavným konkurentom, aby prilákala nových zákazníkov. Coca Cola prišla na trh so sladšou verziou svojho nápoja, čo sa ukázalo ako krok vedľa. Nová Coca Cola nemala žiadn\ úspech a na firmu sa začalo množiť obrovské množstvo sťažností zo strany zákazníkov. Navyše predaj Pepsi sa opäť nakrátko zvýšil oproti Coca Cole.

Spoločnosť nakoniec postupne sťahovala novú Colu z trhu a začala dodávať tú s pôvodnou receptúrou a názvom „Coca Cola Classic“. Dnes je Coca Cola jednotkou na trhu, pričom o druhé miesto súperi diétna Cola spolu s Pepsi. Pepsi neskôr oznámilo obrovské investície do zdravších alternatív k už existujúcim nápojom.

Patentové vojny ako synonymum obchodných vojen

Známe sú samozrejme aj patentové vojny predovšetkým z technologického priemyslu. Rýchlosť technologického priemyslu je obrovská a spoločnosti sa navzájom predbiehajú v tom, ktorá z nich prinesie ako prvá revolučné novinky, ktoré oslovia čo najväčší počet zákazníkov. Spoločnosti si preto platia obrovské peniaze za patentovanie svojich nápadov a ochranné známky.

Napríklad Samsung má registrovaných vyše 139 000 patentov, čo je viac ako má Apple, Google, Amazon či Facebook. Najväčšie a najznámejšie patentové vojny boli v novodobej histórii medzi spoločnosťami Apple a Samsung. Spor vypukol ešte v apríli 2011, kedy Apple obvinil Samsung z kopírovania dizajnu iPhonu.

Samsung za porušenie patentu zaplatil niekoľko stoviek miliónov dolárov, no súdne spory sa viedli aj naďalej. Obe spoločnosti sa navzájom obviňovali z porušovania patentov pre smartfóny a tablety po celom svete. Spoločnosti nakoniec svoj spor urovnali v júni 2018 za neznámych podmienok.

Vzťahy medzi Čínou a USA sú narušené už dlhšie

USA mali spor s čínskou technologickou spoločnosťou ZTE v apríli 2018. Spojené štáty zakázali spoločnosti využívať všetky komponenty pochádzajúce od amerických dodávateľov. Americkým úradom sa nepáčilo, že spoločnosť porušila zákaz predaja technologických produktov s americkými súčiastkami do Severnej Kórei či Iránu. Čínskej spoločnosti mohol zákaz spôsobiť obrovské škody, ktoré sa mohli dotknúť aj veľkého množstva amerických firiem, ktoré so ZTE spolupracovali.

Zobraziť celú galériu (1)
Android Authority/YouTube

Nakoniec sa ZTE dohodlo s USA na ukončení sporu, pričom muselo zaplatiť pokutu vo výške 1,19 miliárd dolárov. Firma bude navyše podliehať kontrole zo strany špeciálneho amerického tímu, ktorý ak zistí ďalšie pochybenia,  zákaz sa môže obnoviť.

O kauze USA vs. Huawei/Čína sme ťa informovali už v mnohých článkoch. Všetko to začalo nariadením amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyústilo až do zaradenia spoločnosti Huawei na čiernu listinu. Na základe týchto krokov prestali s firmou spolupracovať viaceré americké firmy, ktoré Huawei dodávali komponenty dôležité na výrobu smartfónov či počítačov.

Jednou z prvých firiem bol Google, ktorý plánuje obmedziť firme svoj operačný systém Android. Huawei sa na celú situáciu pripravuje po svojom. Vyhlásil, že už dlhšie vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý by mal byť kompatibilný so službami Google a zároveň by mal byť použiteľný okrem smartfónov aj v tabletoch, hodinkách, počítačoch a automobiloch.

Zobraziť celú galériu (1)
Nech už bude názov akýkoľvek, tak OS od Huaweiu môže byť lepší, ako tie súčasné, TechFlash/YouTube

Najnovšie USA uvalili clá na väčšinu tovaru pochádzajúceho z Číny, pričom druhá strana chystá viaceré odvetné opatrenia, ktoré budú postavené tiež na zavedení cla voči americkému tovaru.  V súvislosti s týmto sporom sa hovorí aj o tom, že USA chce jednoducho len pribrzdiť Čínu v jej ekonomickom raste.

Čína má už dlhodobo cieľ stať sa svetovou ekonomickou veľmocou. K tomuto cieľu potrebuje najnovšie technológie, ktoré jej dokáže zabezpečiť vyspelá spoločnosť akou je práve Huawei. Ekonomika sa čoraz viac globalizuje, a preto môžu mať obchodné vojny väčší dopad na dianie vo svete. V každom prípade sa predpokladá, že silné väzby týchto dvoch obrovských trhov nedovolia vyvolať väčší spor, ktorý by mohol mať väčšie následky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú