Kauza Huawei sa rozoberá vo svete už nejaký ten piatok. Pokiaľ pozorne čítaš naše články, určite si zachytil, že Google sa chystá pre Huawei obmedziť svoj operačný systém. Čínsky technologický gigant informoval, že už dlhšie vyvíja ekvivalent v podobe ARK OS, aby nebol závislý na iných spoločnostiach. 

Nový operačný systém má byť kompatibilný so službami Google, no obchod Play kvôli obmedzeniu nahradí Aptoide s vyše 900 tisíc aplikáciami, informuje DigitalTrends. Vývojári by tak nemuseli robiť výrazné zmeny pri portovaní svojich aplikácií do nového operačného systému.

Náhrada Androidu je už na obzore

Vo svete sa posledné dni diskutuje aj o názve operačného systému, pričom už padlo viacero možností. Boli medzi nimi HongMeng OS, IndeonOS, Huawei ARK, Huawei ARK OS, prípadne len ARK OS. Najpravdepodobnejšou možnosťou je ARK OS, nakoľko tento názov si vraj Huawei už stihol zaregistrovať.

Zobraziť celú galériu (2)
Google Play/FonTech

Najnovšie správy uvádzajú, že obchod s aplikáciami sa má volať Huawei AppGallery, pričom v Číne sa bude systém nazývať HongMeng OS a medzinárodne ARK OS. Systém by mal niesť prvky už dobre známej nadstavby EMUI, no predpokladá sa, že sa bude Huawei inšpirovať aj nadstavbami od svojej konkurencie. Okrem problémov so spoločnosťou Google hrozia obmedzenia aj od ďalšej dobre známej americkej firmy Microsoft.

Univerzálny systém pre všetky zariadenia Huawei

Preto má nový operačný systém fungovať okrem smartfónov aj na tabletoch, počítačoch, fitness náramkoch, smart hodinkách, televízoroch, no dokonca aj v autách. V prípade nasadenia do obehu sa špekuluje o dvoch možnostiach. Tou prvou je ponechanie operačného systému Android na súčasných zariadeniach, ktoré budú aj naďalej dostávať aktualizácie až do skončenia podpory, no môže sa stať, že získajú aj niektoré funkcie z nového operačného systému.

Nenechaj si ujsť
Huawei to bude mať veľmi ťažké: Čo je potrebné na úspešnú výrobu smartfónu?

Druhá alternatíva spočíva v tom, že Huawei prostredníctvom hromadnej aktualizácie nahradí Android novým systémom. Podľa dostupných informácií jeseň bude obdobie, kedy sa operačný systém pripraví do finálnej podoby. Objavili sa však aj dohady o tom, že by mohol byť dostupný už v júni. Nakoniec sa ukázalo, že tieto informácie neboli pravdivé. V takzvanej prvej vlne sa dostupnosť očakáva len v domovskej Číne.

Zobraziť celú galériu (2)
Dávid Igaz / FonTech

Na zariadenia v ďalších krajinách systém dorazí na prelome rokov, prípadne začiatkom roka 2020. Toto je tiež obdobie, kedy systém pravdepodobné dorazí aj na Slovensko. Určite bude zaujímavé sledovať, čo všetko nový systém prinesie a ako vlastne bude fungovať. V konečnom dôsledku pôjde spoločnosti hlavne o to, aby bol nový systém lepší od konkurencie, prípadne, aby bol aspoň konkurencieschopný.

To docieli jedine tým, že systém bude rýchly, pekne graficky spracovaný, pričom veľmi dôležité bude, aby poskytol možnosť využívať všetky aplikácie, na ktoré je používateľ systému Android zvyknutý. Funkcie navyše, prípadne novinky priamo z dielne Huawei, budú samozrejme vítané. Otázka znie, či nebude Huawei po spustení systému čeliť ďalším obvineniam z kradnutia nápadov, ak sa pri niektorých funkciách „inšpiruje“ od svojej konkurencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom