Situácia v prípade Huawei a obvinení z možnej špionáže pre čínsku vládu sa opäť komplikuje. Prezident USA Donald Trump má uvažovať o ďalšom zákaze, ktorý sa výrazne dotkne známej technologickej spoločnosti.

Ešte v auguste americká vláda zakázala využívanie techniky od Huawei a ZTE vo vládnych úradoch. Dôvodom boli obvinenia zo spolupráce spoločností s čínskou vládou na špionáži. Nasledovali obvinenia od mnohých ďalších štátov a vyzerá to, že v USA by sa boj mohol ešte zintenzívniť.

Firmy nebudú môcť nakupovať

Donald Trump a americká vláda totiž podľa správ, ktoré zverejnila agentúra Reuters, už osem mesiacov uvažujú o zákaze pre americké firmy využívať telekomunikačnú techniku Huawei a ZTE. Prezident USA by nariadenie mohol vydať už v januári.

Flickr/ laboratorio linux

Huawei ani ZTE v zákaze nemajú byť priamo spomínané, avšak americké firmy by nemohli nakupovať techniku od zahraničných spoločností, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko pre Spojené štáty. Nové podmienky by jednoznačne vylúčili Huawei aj ZTE z možnosti uchádzať sa napríklad na budovaní 5G sietí v USA. Práve to môže byť najvážnejší problém pre čínske firmy, keďže nariadenie by sa sústredilo zrejme primárne na amerických operátorov.

Práve Huawei je pritom jedným z celosvetových lídrov v telekomunikačnej technike. Navyše, špekuluje sa, že operátori by mohli byť prinútení vzdať sa aj techniky Huawei, ktorú už využívajú vo svojej infraštruktúre. A išlo by o obrovské straty aj pre americké firmy. Oficiálni predstavitelia Huawei odmietli súčasné špekulácie komentovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom