Atómové elektrárne patria medzi najlepšie zdroje energie, ktoré kedy ľudstvo vytvorilo. Napriek odstávke mnohých z nich kvôli obavám o bezpečnosť, ktoré sú neopodstatnené, sa ich ľudstvo nevzdáva a dokonca pracuje na stavbe nových reaktorov.

Dôvod je pritom prostý. Jedná sa totiž o nesmierne efektívny a zároveň jeden z najčistejších zdrojov elektrickej energie, aké má ľudstvo k dispozícii. Paradoxne, napriek známej katastrofe v Černobyle, ide aj o najbezpečnejší zdroj energie. Má však jeden zásadný problém, ktorým je urán – jeho zásoby sú obmedzené.

Koľko nám ostáva paliva?

V roku 2009 Scientific American predpokladal, že zásoby komerčne dostupného uránu vydržia asi 200 rokov, čo je však hodnota predpokladaná pri dnešnej spotrebe. Tá ale môže poriadne narásť a podľa iných sa môže minúť do 100 rokov, avšak experti pre WhatIsNuclear vysvetľujú, že sa na Zemi nachádza ohromné množstvo jadrového paliva v ďalších formách a môže nám vydržať až 4 miliardy rokov.

Väčšina uránu v prírode je izotop U-238. Ten tvorí až 99,3 % prirodzene sa vyskytujúceho uránu a nie je štiepny, kdežto zvyšných 0,7 % tvorí U-235 ktorý je pre reaktory vhodný. Je však možné skonštruovať špeciálny typ reaktora, ktorý využíva štiepnu časť uránu na produkciu energie a zároveň premenu zvyšného uránu na U-235, vďaka čomu je možné používať prirodzene sa vyskytujúci urán.

TerraPower

Väčšina uránu používaného v dnešných reaktoroch je slabo obohatená a len v jadrových zbraniach sa nachádza urán, kde až 90 % tvorí U-235. Vedci vysvetľujú, že je možné v reaktoroch použiť ako palivo aj tórium a takéto „plodné“ reaktory môžu poháňať ľudstvo po dobu miliárd rokov. Kedy sa teda dočkáme reaktorov spaľujúcich tórium?

Prelomovú technológiu máme, treba ju len odladiť
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú