V závere minulého roka vyvolal vo svete obrovský rozruch a pohoršenie experiment čínskeho vedca, ktorý potajme upravil gény malým batoľatám. Dvojičky mali dostať upravený gén, ktorý by ich ochránil pred vírusom HIV, no tento pokus mohol mať na ne omnoho väčší dopad. Gén, ktorý čínsky vedec deťom upravil, má vo výskumoch na myšiach vplyv tiež na schopnosti ich mozgu, čo sa môže prejaviť aj u dvojčiat Lulu a Nana.

Konanie čínskeho vedca He Jiankuiho odsúdil po zverejnení týchto šokujúcich správ celý svet. Upravovať gény človeka je totiž neetické a po prevalení tejto kauzy He svoje pokusy ukončil. Cieľom experimentu bolo po umelom oplodnení vajíčka spermiou upraviť genetický kód vajíčka, ktoré malo byť vložené do tela matky. Čínsky vedec tak využil známu techniku umelého oplodnenia, avšak navyše upravil gén CCR5. Týmto pokusom sa malo docieliť, aby boli deti odolné voči vírusu HIV.

Kontroverzný experiment s neočakávanými následkami

Popritom však môže mať takáto úprava génov človeka dopad aj na jeho mozog. Po mozgovej príhode sa môže týmto spôsobom mozog rýchlejšie zotaviť. Dôkazy, že He robil pokusy aj s mozgami týchto dvojčiat ale neexistujú. Práve zmena genetického kódu sa má podpísať pod takéto následky. Tento experiment mal byť dokonca zavŕšený narodením týchto dvojčiat s upraveným génom. Podľa MIT však He Jiankuiho vedel, akú úlohu hrá gén CCR5 v mozgu a teda mohol úmyselne ovplyvniť jeho schopnosti.

Nenechaj si ujsť
Svet medicíny opäť posunul svoje hranice. Po prvýkrát implantovali pacientovi bezdrôtový kardiostimulátor

Alcino Silva z Kalifornskej univerzity navyše prezradil pre MIT Tech, že takáto zmena bude mať dopad aj na kognitívne schopnosti dvojčiat. Experiment sa však nemal vykonať ani podľa tohto odborníka, pretože nie je možné vopred určiť výsledok takejto genetickej úpravy a jej dopad na človeka. Aj keď výskumy na myšiach priniesli isté poznatky, človek nie je myš a v našom prípade môže mať zmena genetického kódu omnoho väčšie následky.

Jedného dňa sa môžu vedci uchýliť k ďalším úpravám génu človeka, aby tak zvýšili jeho IQ, avšak k tomu je treba ešte mnoho skúmania, aby bolo možné predísť negatívnym následkom a predvídať možné reakcie na takéto zmeny. Na to však nie sme zatiaľ pripravení a potrvá ešte dlho, kým sa z takýchto neetických pokusov stane „rutina“, vďaka ktorej si budú môcť aj rodičia nechať geneticky upraviť svoje nenarodené deti. Stále to však bude poriadne kontroverzná téma, na ktorú budú ľudia extrémne citliví. S veľkou pravdepodobnosťou bude takéto konanie aj naďalej zavrhované.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú