Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pacientom so srdcovo-cievnymi problémami, ktorých liečba si vyžaduje zavedenie vnútorného kardiostimulátora, svitá na lepšie časy. Vôbec po prvýkrát bola pacientovi implantované bezdrôtové zariadenie, ktoré tak eliminuje jeden z najväčších problémov súčasných prístrojov.

Niet pochýb o tom, že súčasné kardiostimulátory zachránili obrovské množstvo životov a výrazne tak pomohli tým, ktorých osud sa zdal byť spečatený. Prvýkrát bol takýto prístroj implantovaný pred viac ako 50 rokmi. Ide o miniatúrne zariadenie, ktoré je uložené pod kožou na hrudníku pacienta. Z nehe následne vychádzajú elektródy priamo do dutín srdca a sú schopné simulovať činnosť srdca elektrickými impulzmi.

Takýto prístroj je samozrejme nutné nabíjať, a to sa deje prostredníctvom napájacieho kábla, ktorý je vyvedený zväčša z otvoru v brušnej dutine pacienta. Kábel sa následne pripojí k elektrickému zdroju (priamo do zásuvky, alebo k externej batérií). Pacienti tak stále musia mať pri sebe záložné batérie v prípade, ak by došlo k výpadku. Po vybití batérie majú približne 15 minút na to, kým kardiostimulátor prestane pracovať. Navyše otvor v brušnej dutine je generátorom rôznych infekcií, ktorá nastane až v 38 % prípadoch, čo nie je zanedbateľná hodnota.

Výrazne zvýšenie kvality života pacientov

Aj keď súčasné prístroje umožňujú viesť relatívne normálny život, isté riziká (vyššie spomenuté) tu stále sú. Izraelská technologická spoločnosť Leviticus Cardio však prišla s vylepšením, ktoré môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. Vôbec po prvýkrát implantovali bezdrôtový kardiostimulátor, a to 24-ročnému Ismailovi Tursunov. V hrudi pacienta sa nachádza indukčná cievka prijímača, batéria a regulátor. Na jedno nabitie vydrží prístroj 8 hodín a v prípade opätovného nabitia si stačí nasadiť hrudný pás, ktorý obsahuje ďalšiu cievku, ktorá bezdrôtovo nabíja zariadenie v jeho tele.

Prečítaj si tiež
Fantastický pokrok v medicíne. Toto umelé srdce vytlačili na 3D tlačiarni a dokáže pracovať rovnako ako ľudské

Súčasťou sú aj špeciálne hodinky, ktoré sledujú stav zariadenia, jeho funkčnosť a stav batérie. V prípade zlyhania bezdrôtového nabíjania je tu samozrejme záložná možnosť napájania zo siete. Výsledkom je tak výrazne zvýšená kvalita života pacientov s touto diagnózou, čo je zo všetkého najhlavnejšie. Zaujímavosťou je, že na tejto implementácií sa zúčastnil aj český prof. Ivan Netuka, v súčasnosti prednosta kliniky kardiovaskulárnej chirurgie Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny – IKEM.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú