Len pred niekoľkými dňami sme informovali o úniku zdrojových kódov Windows XP a Server 2003. Rôzni amatéri sa medzitým pustili do bádania naprieč dátami, kedy sa zároveň potvrdilo, že ide o autentické kódy operačných systémov, o téme informuje ZDNet.

Zdrojové kódy operačných systémov od Microsoftu spočiatku tisícročia unikli na 4chan v podobe 43 GB torrentu. Dáta so zdrojovými kódmi Windowsu XP a Windows Server 2003 majú zhruba 2,9 GB.

ZDNet pomocou bývalých a súčasných inžinierov Microsoftu potvrdzuje, že v prípade Windows XP a Server 2003 sa jedná o autentické kódy, ktoré však nie sú kompletné. Momentálne sa teda nedajú plnohodnotne skompilovať do funkčného operačného systému.

Zdrojové kódy nie sú kompletné

Tvrdenia o pravdivosti kódu zároveň potvrdzuje aj amatérsky IT technik, NTDEV. Tomu sa podarilo vo väčšej miere uspieť pri kompilovaní Windows XP, no narazil na chýbajúce komponenty v podobe súboru winlogon.exe či mnohých ovládačov. Technik zverejnil aj videá postupov na YouTube, na ktoré si však Microsoft okamžite uplatnil autorské práva.

Niektoré články systému, ako kernel a Prieskumník, je možno kompilovať jednoducho. Vyskúšal som niektoré programy z kompilovaného zdroja XP-čka a zdá sa, že sú totožné s klasickým operačným systémom Windows XP,“ potvrdil NTDEV pre portál ZDNet.

Podstatne kompletnejší je však kód Windows Server 2003. Ten sa technikovi v porovnaní s XP podarilo skompilovať do plnohodnotnej inštalácie nahradením chýbajúcich komponentov z komerčne dostupnej verzie tohto systému. NTDEV musel rovnako ako v prípade XP nahradiť Winlogon ponuku, početné súbory ponuky Help a vo veľkej miere aj ovládače, ktoré použil z komerčnej verzie Windows Server 2003.

43 GB únik obsahuje aj zdrojové kódy systémov Windows 2000, Embedded CE 3, CE 4, CE 5, CE, CE 7, Windows NT 3.5 a 4 a MS-DOS 3.30 a 6.0. NTDEV potvrdil, že jeho ďalším cieľom je plnohodnotná kompilácia MS-DOS 6.0.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom