Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Profesor z Arizonskej štátnej univerzity (ASU) prišiel s jedinečným nápadom, ktorý má potenciál zásadne pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Umelé stromy sú podľa neho oveľa efektívnejšie, ako tie prirodzené a prvé projekty majú započať už čoskoro, informuje Inverse.

Tisícky ton CO2 denne

Keďže ľudstvo dostalo do atmosféry viac oxidu uhličitého, než dokáže príroda sama odobrať, je čas konať. Vlastné iniciatívy započali mnohí vedci, organizácie, spoločnosti a dokonca aj miliardári, ako napríklad Elon Musk a jeho súťaž o celkovo až 100 miliónov amerických dolárov, ktoré chce prerozdeliť medzi najlepšie nápady na odoberanie CO2 z atmosféry.

Profesor Klaus Lackner z ASU prichádza s vlastným riešením a tým sú umelé stromy. Na stromy sa síce ani zďaleka nepodobajú, sú však vertikálne a odoberajú CO2 z atmosféry – tak získali svoju prezývku. Podľa portálu Futurism sa jedná o okrúhle platne so živicou, ktoré sú navrstvené do výšky, s medzerami približne 5 cm.

bilanol/freepik

Táto živica je zodpovedná za pohlcovanie CO2, pričom cirkuláciu vzduchu zabezpečuje prirodzený vietor a podľa Lacknera dokáže jediná takáto farma, so zatiaľ neznámou veľkosťou, odobrať z atmosféry až 1 000 ton CO2 za jediný deň. Živica je po asi 20 minútach na čerstvom vzduchu ponorená do valca pod ňou, kde je pomocou vody a pary oxid uhličitý opäť uvoľnený a uložený v uzavretom priestore.

Je možné ho predávať

Ako ďalej vysvetľuje Lackner, pre oxid uhličitý existuje špecifický trh a má využitie v priemysle a v potravinárstve. Najväčšia firma zaoberajúca sa odoberaním CO2 z atmosféry ho však podľa neho predáva príliš draho, za 500 až 1 000 amerických dolárov za tonu. Priemerné ceny sa pritom pohybujú od 60 do 150 $.

Zároveň však dodáva, že nie je nutné oxid uhličitý predávať a dokážeme ho permanentne uložiť v takmer neobmedzenom množstve. On sám sa totiž podieľal na výskume, vďaka ktorému dnes vieme, že je možné uložiť tento neželaný plyn do minerálov v podzemí. Spomenul spoločnosť Equinor, ktorá zachytáva CO2 z továrne na spracovanie plynu a ukladá milióny ton pod morským dňom.

ASU/Carbon Collect

Prvé takéto plantáže umelých stromov na čistenie ovzdušia sa majú otvoriť už v apríli, pričom Lackner obdržal od Ministerstva energetiky Spojených štátov amerických 2,5 milióna $ na pokračovanie prác na tomto zariadení, píše ASU. Zároveň však podotkol, že ho Ministerstvo trochu desí – tvári sa totiž, že je technológia už pripravená a všetko sa čoskoro vyrieši. CO2 chce z atmosféry odoberať dokonca aj SpaceX, ktorý ho chce následne premeniť na palivo pre svoje rakety.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú