Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Keď Elon Musk oznámil súťaž o dohromady až 100 miliónov amerických dolárov pre tých, ktorí prídu s najlepšími riešeniami na odoberanie CO2 z atmosféry, len ťažko sme si dokázali predstaviť, čo asi tak účastníci navrhnú.

Ako však píše New Atlas, súťaž má už svojich prvých výhercov z radov študentských tímov z celého sveta. Tie si prerozdelili spolu už 5 miliónov na ďalší rozvoj svojich nápadov, ktoré majú napomôcť zachrániť klímu. Niektoré z nich pritom majú naozaj veľký potenciál.

23 výhercov a množstvo možností

Prvých 5 miliónov si prerozdelilo 23 tímov, pričom sa súťaže zúčastnilo až 195 tímov. Kým návrhy demonštrujúce odstraňovanie uhlíka z atmosféry dostávali 250 000 dolárov a celkovo ich súťaž vybrala až 18, návrhy overovacích a meracích technológií si zaslúžili po 100 000 a našlo sa ich päť, píše XPRIZE.

bilanol/freepik

Našlo sa množstvo potenciálnych riešení. Jedným z nich je napríklad projekt Blue Symbiosis z austrálskej univerzity, ktorý chce použiť staré ropné plošiny na pestovanie morských rias. Takéto farmy majú schopnosť absorbovať oxid uhličitý a riasy je možné následne použiť na ekologickú produkciu špeciálnych ohňovzdorných tehál, vďaka čomu je možná ich dlhodobá skladovateľnosť. Tá je jednou z podmienok celej súťaže.

Ďalší tím z Miami zase prišiel s riešením zvyšujúcej sa kyslosti oceánov, ktorá predstavuje vážne problémy pre život v ňom. Tím prišiel s umelou zásaditou látkou, ktorú je možné vyrobiť z vedľajších produktov ťažby, vody a elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Do oceánov je možné ju dostať vo forme tabliet, ktoré sa rozpustia a eliminujú kysliny, pričom týmto spôsobom je možné zbaviť sa emisií na asi 100 000 rokov.

Blue Symbiosis

Pomôže aj Muskov Starlink

Ako navyše píše portál Teslarati, boja proti klimatickým zmenám sa zúčastní aj ďalšia Muskova divízia. Tentoraz je to satelitná konštelácia Starlink, ktorá bude podľa brazílskej vlády monitorovať nelegálne odlesňovanie Amazonského dažďového pralesa.

„Pracujeme na uzatvorení tejto dôležitej spolupráce medzi brazílskou vládou a SpaceX. Chceme skombinovať nimi vyvinutú technológiu s programom Wi-Fi Brazil. Cieľom je priniesť internet do vidieckych a vzdialených oblastí, ako aj pomôcť kontrolovať požiare a nelegálne odlesňovanie,“ vyjadril sa Fábio Faria, minister pre komunikáciu.

Starlink

Ako navyše dodáva The Conversation, Brazília podpísala dohodu o zastavení odlesňovania, ktorá je dôležitým krokom k záchrane Amazonského pralesa. Avšak momentálny prezident Brazílie, za ktorého vlády sa environmentálne problémy drasticky prehĺbili, na konferencii COP26 chýbal. Či teda dohodu naozaj dodržia, je otázne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú