To, o čom sa už dlhšie uvažovalo, sa ukázala ako pravda. Cena Bitcoinu bola v minulosti manipulovaná.

Prvé teórie sa objavili už začiatkom roku 2014 po ťažkých časoch, kedy skrachovala burza MtGox. Pri tomto krachu sa ukradlo viac ako 800 000 Bitcoinov. Šepkalo sa o tom, že existujú roboti, ktorí manipulovali s cenou na burze.

Willy a Marcus

Potvrdili to dvaja ekonómovia Neil Gandal a Tali Oberman z Univerzity v Tel-Aviv, dvaja vedci z oblasti výpočtovej techniky JT Hamrick a Tyler Moore z univerity v Tulse v americkej štáte Oklahoma. Došli k záveru, že takýmto spôsobom sa obchodovalo až so 600 000 Bitcoinami. Celé sa to malo odohrať v období februára až novembra v roku 2013. Vďaka tomu vyskočila cena Bitcoinu zo 150 na viac ako 1000 dolárov. Existovať mali dva druhy robotov, ktorých pracovne nazvali Willy a Marcus. Obchodovanie malo prebiehať práve na burze MtGox, pričom malo byť previazané až na najvyššie priečky. Celá správa je dostupná tu.

Zistené údaje zahrňujú 18 milónov transakcií od apríla 2011 do novembra 2013 a potvrdili existenciu najmenej 50 robotov. Prvý z nich, Marcus, fungoval od 14. februára do 27. septembra 2013. Zvyšné začali obchodovať v ten istý deň ako Marcus skončil. Podľa zistení ani jeden z nich nezaplatil za Bitcoiny, ktoré kúpil. Markus mal pôvodne obsahovať niekoľko Bitcoinov, ktoré však neboli ničím kryté. Títo roboti takisto neplatili ani za transakcie a celkovo na ich účty bolo pripísaných až 335 898 (Marcus) a 268 132 (Willy) Bitcoinov.

Nenechaj si ujsť!
Cena Bitcoinu poriadne klesla len za hodinu. Dosiahol svoje 6 týždňové minimum

Pravdepodobne cena Bitcoinu na MtGox odrážala nárast dopytu robotov, ktorí nepodliehali ekonomickým problémom a skutočnosti, že za Bitcoin neplatili. Obchody neprebiehali každý deň, ale roboti si ‚‚robili prestávky.’’ Počas toho ako neboli aktívni, cena rástla len minimálne, no ako začali obchodovať, cena šla rapídne hore. Mala stúpať až o 20 dolárov denne. Aj keď obchody prebiehali len na burze MtGox, nárast cien sa preniesol aj na iné burzy.

Pre dobro firmy

Okolo celej tejto kauzy vznikla otázka, či to bola práca hackerov, alebo za tým stál niekto zvnútra firmy. Na základe získaných dôkazov prichádzajú autori s teóriou, že vedenie spoločnosti o tom vedelo a takýmto spôsobom sa snažili vykryť straty, ktoré sa s nimi ťahali už od vzniku v roku 2011. Spoločnosť nemala dostatok financií na to, aby mohla vyplácať ľudí, ktoré chcela vykryť z poplatkov z iných výmien. To však skončilo až krachom celej spoločnosti a odcudzeniu viac ako 800 000 Bitcoinov. Väčšina ľudí svoje peniaze už nikdy neuvidela.

umelé navýšenie bitcoinu
Zobraziť celú galériu (2)
Coindesk - Protest ľudí, ktorí vďaka MtGox prišli o všetky svoje peniaze

Autori dodávajú, že rôzne regulačné orgány by mali zohrávať aktívnejšiu úlohu pri kryptomenách. Prvé počiny si už mohol zaznamenať v Číne, kde tamojšia vláda zakázala obchodovanie s kryptomenami. Niektorí diskutéri dokonca tvrdia, že minuloročný masívny vzrast Bitcoinu mohli mať na svedomí takisto automatizovaný obchodníci, čím sa znova cena umelo navýšila.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom