Umelá inteligencia je technológiou, ktorej široké uplatnenie z nej robí skvelého adepta na využitie v rôznych zariadeniach. Mnohé spoločnosti aktuálne pracujú na jej implementácií do moderných systémov, no štúdia Univerzity v Stanforde na to išla inak. Počas výskumu boli skúmané desaťtisíce fotografií, podľa ktorých sa umelá inteligencia naučila rozoznávať sexuálnu orientáciu ľudí. 

Tomuto netradičnému využitiu umelej inteligencie predchádzalo skúmanie viac ako 35 000 fotografií mužov a žien získaných z online zoznamky. Pomocou neurónových sietí táto technológia preskúmala každý vytlačený snímok a vytvorila tak unikátny algoritmus na odhalenie sexuálnej orientácie človeka.

Určovanie sexuality s vysokou presnosťou

Heterosexuálnych a homosexuálnych mužov dokázala umelá inteligencia rozoznať s až 81 % presnosťou, zatiaľ čo u žien to zvládla na 74 % presne. Ak však bolo algoritmu predložených 5 fotografií tej istej osoby, schopnosť rozpoznávania orientácie sa rapídne zvýšila, a to až na 91 % u mužov a 83 % u žien. Za celým projektom stoja výskumníci Michal Kosinski a Yilun Wang, ktorí tiež dokázali, že homosexuálni jedinci majú atypické črty tváre.

Nenechaj si ujsť
Toto je zaručene najdokonalejší virtuálny asistent na svete. Japonci vymysleli zariadenie, ktoré im má pripomínať reálnu priateľku

Ich výrazy na fotografiách boli taktiež odlišné. U mužov išlo najmä o vysoké čelá, dlhšie nosy, úzke čeľuste či ženskejší vzhľad. Ženy s opačnou orientáciou umelá inteligencia odhalila na základe širších čeľustí a menších čiel. Vedci sa však na základe výsledkov a presnosti štúdie domnievajú, že sexuálna orientácia u žien sa môže ťažšie určovať kvôli menej viditeľným rysom ako je tomu u mužských jedincov.

Okrem iného je v tomto smere umelá inteligencia omnoho presnejšia ako ľudia. Opýtaní účastníci dokázali rozoznať sexuálnu orientáciu u mužov a žien na 61 %, respektíve na 54 %. K čomu je ale takýto výskum dobrý? Nejde len o presné odhalenie sexuality človeka, ale aj fakt, že homosexuálni jedinci boli ovplyvňovaní rôznymi hormónmi ešte počas svojho vývoja v maternici. Inak povedané, nikto z nich si svoju orientáciu nevybral dobrovoľne a bola mu určená ešte pred narodením.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom